Hasta bakıcılar ayaklandı!

banner37

Hastanelerde, bir önceki hükümet döneminde başlatılan ancak yasal eksiklikler gerekçe gösterilerek yeni hükümet tarafından durdurulan “Refakatçi Hizmeti Projesi”nin mağdurları, dün Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı ve taleplerini anlattı

banner87
Hasta bakıcılar ayaklandı!
banner99

Bir önceki hükümet döneminde hastanelerde başlatılan “Refakatçi Hizmeti Projesi” kapsamında yetiştirilen hasta refakatçileri, yeni hükümetin yasal eksiklikler gerekçesiyle projeyi durdurmasıyla açıkta kaldı.

Boşta kalan “Refakatçi Hizmeti Projesi” kapsamında yetiştirilen 100’e yakın refakatçi, hakkını aramak için dün Sağlık Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Refakatçiler eylem sırasında ellerinde “Sesimizi duyan var mı?”, “Sadaka, fitre değil, hakkımızı istiyoruz”, “Projeye devam, özelleşmeye hayır”, “Zenginin gönlü olana kadar fakir açlıktan ölür” yazılı pankartlar taşıdı.

Basın açıklaması yapan eylemciler projenin devam ettirilmesini istedi.

“Emeğimiz hiçe sayılıyor”

Eylemciler adına basın açıklamasını Sevinç Özduman okudu. Özduman’ın okuduğu açıklamada, üçüncü dünya ülkelerinden gelen ve daha ucuza çalışan hasta refakatçileri dururken, hiçbir hasta yakınının kendilerini tercih etmeyeceğini belirtildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Siz bir hasta ailesi, ya da yakını olsanız, 24 saat için 410 TL öder misiniz? Üçüncü ülke vatandaşları yarı paraya çalışarak bizim emeğimizi hiçe sayıyor.

Biz, proje kapsamında kursu tamamladık ve yetkililere güvendik. Her şeye büyük bir azimle göğüs gerdik. Aksayan ödeme ve hiç yatırılmayan sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarına rağmen zaman içinde düzene girip, yatırımların yapılacağına güvenerek sabredip, görevlerimizi aksatmadan yaptık. Bizler devlet istihdamı umutları ile projeye dahil olduk. Sizce bu mağduriyetimiz etik mi?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108