banner6

Hasta hakları bilgilendirme eğitimleri devam ediyor

banner37

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), “Hastanın Sesi” Projesi kapsamında düzenlemeye başladığı hasta hakları, savunuculuk ve sivil katılım eğitimleri devam ediyor.

Hasta hakları bilgilendirme eğitimleri devam ediyor
banner151

Lefke ve Lefkoşa Türk Belediyesine verilen eğitimlerden sonra Kıbrıs İşitme ve Konuşma Engellileri Vakfı (KİKEV) ile Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) üyelerine de hasta hakları bilgilendirme eğitimi verildi.

Hasta hakları eğitimi işaret dilinde çeviri ile KİKEV üyelerine verildi

Hastanın Sesi projesi uygulanmaya başladığı ilk günden itibaren toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflemiş ve bu hedef doğrultusunda işitme ve konuşma engeli bulunan bireylere ulaşmayı da amaçlamıştır. Bu bağlamda hasta hakları bilgilendirme eğitimlerinin bir tanesi Kıbrıs Türk İşitme ve Konuşma Engellileri Vakfı için özel olarak işaret dilinde çeviri ile verilmiştir. İnsan Hakları Hukukçusu Çiçek Göçkün Bayramoğlu’nun verdiği eğitime aktif katılım gösteren vakıf üyeleri, aldıkları eğitimden memnun kaldıklarını kendileri için çok faydalı olduğunu belirttiler.

Devlet Laboratuvarında çıkan yangının mağdurları da eğitim aldı

Bir hastalığın tanısı, tedavisi ve takibi sırasında kişinin sahip olduğu hakları ve bu haklardan mahrum bırakıldığı takdirde yurttaşların nasıl harekete geçebileceğini öğretmeyi amaçlayan eğitimlerden biri de yakın geçmişte meydana gelen Devlet laboratuvarındaki yangından etkilenen çalışanların da üyesi olduğu  HAKSEN’e verildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında içinde çok sayıda kimyasal madde ile birlikte yanan Devlet Laboratuvarı toplum genelinde büyük yankı yaratmış çalışanların yanısıra yurttaşların da tepkisine yol açmıştı. Olaydan etkilenen laboratuvar çalışanları sahip oldukları haklar hakkında bilgi almak ve konunun takipçisi olmak için geçtiğimiz gün Eşit Hak ve Adalet sendikasında Yrd. Doç Dr. Şölen Külahçı tarafından verilen eğitime katıldı. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Külahçı, olaydan etkilenen yurttaşların sorularını yanıtlayarak bir sonraki aşamada neler yapılabileceğine ilişkin katılımcılara bilgiler verdi.

Kıbrıs’ın Kuzeyinde hasta ve hasta yakınlarının haklarının korunması için 2002 yılında kurulan Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), Mart 2016 itibarı ile de hasta hakları savunuculuğunu merkeze alan “Hastanın Sesi” projesini yürütmeye başladı. AB tarafından finanse edilen  ve EHHD tarafından yürütülen “Hastanın Sesi” projesi, yurttaşların yüksek menfaatinin korunması ve haklarının tesis edilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 10:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110