Hasta olmadan doktora gitmiyoruz

banner37

Uzmanlar, vatandaşların belirli sürelerde doktor kontrolü yaptırmasının önemini vurguluyor, ancak pek çoğumuz çeşitli nedenlerle doktora gitme alışkanlığı edinmiyoruz. Vatandaşlarımızın belirli dönemlerde sağlık kontrolünden geçmemesi nedeniyle genç yaşta beklenmedik ölümlerle karşılaşıyoruz

banner87
Hasta olmadan doktora gitmiyoruz
banner90
banner99

Gülsüm KANCA

Ülkemizde son dönemlerde sağlıklı görünen insanların genç denilebilecek yaşta ansızın yaşamını yitirmesi şaşkınlık yaratıyor ve sağlık kontrollerinin (check up) önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Ancak ülkemizde “sağlık kontrolü alışkanlığı” yok. Uzmanlar, vatandaşların belirli sürelerde doktor kontrolü yaptırmasının önemini vurgularken pek çoğumuz doktora gitme konusunda geri kalıyoruz. Başta ekonomik nedenler olmak üzere pek çok etken doktora gitme alışkanlığı kazanmamıza engel oluyor.

Ülkemizde birçok kişi hasta olmadan doktora gitmeyi tercih etmiyor. Tabii bunun birçok nedeni var. Kıbrıs’a konuşan Koknitif Davranış Terapisti Selen Üstüner ile Ekonomist Görkem Çelebioğlu doktora gitme alışkanlığına ilişkin durumun nedenlerini sıraladı.

Selen Üstüner, araştırmalara göre ekonomik sorunlar, utangaçlık, aşırı iyimserlik, korku ve doktorların ilgisizliği gibi nedenlerin bu alışkanlığın kazanılması yönünde olumsuz etken olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Görkem Çelebioğlu ise ülkede hantal bir devlet yapısı bulunduğuna dikkat çekerek, sağlıktaki sistemsizliğin doktora gitme durumunu etkilediğini belirtti.

Üstüner: Bütün sorunların artmasına neden olabilir

Kognitif Davranış Terapisti Selen Üstüner, ülkemizde doktora gitme alışkanlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, tavsiyelerini sıraladı. Üstüner, ABD Boston’da doktora gitme alışkanlığı ile ilgili yapılan bir araştırmadan bahsederek, ülkemizdeki benzer durumları örnek gösterdi. Üstüner, araştırmalara göre ekonomik sorunlar, utangaçlık, aşırı iyimserlik, korku ve doktorların ilgisizliği gibi nedenlerin bu alışkanlığın kazanılması yönünde olumsuz etken olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Selen Üstüner, tüm bu nedenlerle doktora gitme sürecinin uzamasının bütün sorunların artması anlamı taşıdığına da dikkat çekti. Üstüner, “doktor korkusu fobi haline gelmişse destek alınmalı” dedi.

17 yıldır çocuk onkolojisinde çalıştığını belirten Üstüner, insanların erken teşhise önem vermesi gerektiğini de ifade etti. Özellikle kanserin hastayı ve aileyi ciddi bir sürece getirdiğini dile getiren Üstüner, “insanlar önlem almalı, doktor kontrollerini mutlaka yaptırmalı, hastalık ilerlemeden erken teşhislerle kurtulmak mümkün, gerçekten bir sorunumuz veya hastalığımız varsa bunun la biran evvel yüzleşmeliyiz ” dedi.

Çelebioğlu: Sağlıktaki sistemsizlik en büyük etken

Ekonomist Görkem Çelebioğlu ise ülkede hantal bir devlet yapısı bulunduğuna dikkat çekerek, sağlıktaki sistemsizliğin bundan kaynaklandığını dile getirdi. Bu engelleri aşabilmesi için, uzun vadeli planlama ya da özel sektörün sağlık denklemine entegre olmasıyla çözülebileceğine işaret etti. Uzun vadeli planlamanın mevcut hükümetlerle yapılamadığını anlatan Çelebioğlu, “sık hükümet değişikliğine gitmek planların hayata geçmesini engelliyor” dedi.

Türkiye ile imzalanan ekonomik protokole de değinen Görkem Çelebioğlu, “sağlık sektöründe Türkiye’nin 10-15 yıl önce geçtiği uygulamalar, ülkemizde de hayat bulacak. Ekonomik protokol de buna işaret ediyor. İlk önce Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçilecek ve toplumun yararına bir uygulama olacak” şeklinde konuştu.

Görkem Çelebioğlu “Parası olan sağlık hizmeti alırken parası olmayan sağlık hizmetini tam alamıyor, bu sistemle bu sağlanacak” dedi.

Çelebioğlu, devletin sağlıklı olandan da olmayandan da eşit bir şekilde birikim yapması gerektiğini de belirtti.

2010 yılından 2016 yılına kadar 60 hekimin devlet hastanelerinden ayrıldığına dikkat çeken Çelebioğlu, kamunun hekimler tarafından tercih edilmediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2017, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75