banner6

Hastanede istifa furyası

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir beyin cerrahı ve iki kardiyolog istifa etti; bir kardiyoloji uzmanı sözleşmesini yenilememe kararı alırken, aynı servisteki başka doktorun da sağlık sorunu nedeniyle istirahat raporu kullandığı öğrenildi

Hastanede istifa furyası
banner99

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görev yapan doktorlardan ardı ardına gelen istifa haberleri gündeme bomba gibi düştü.

Geçtiğimiz hafta beyin cerrahı Hüsnü Koşucu’nun istifasının ardından dün de ‘Kardiyoloji Servisi'nde çok yoğun mesai yapan üç doktorun istifa ettiği haberi geldi.

Kardiyoloji Servisi’nde kadrolu kardiyoloji uzmanları Naciye Özbek ve Sevgül Maydanozcu’nun görevlerinden istifa ettiği, Hasan Feray’ın ise kötü çalışma koşulları nedeniyle sözleşmesini yenilememe kararı aldığı iddia edildi. Kardiyoloji uzmanı Dr. Refika Hüral’ın da sağlık sorunu nedeniyle istirahat raporu kullandığı öğrenildi.

İstifa eden doktorların, genellikle iş yoğunluğundan şikayetçi olduğu öğrenildi.

Kardiyoloji servisinin sorunları bugün masaya yatırılıyor

İstifa haberlerinin hızla yayılması sonrası açıklama yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, kardiyologların istifasıyla ilgili şu ana kadar hastane başhekimliğine ulaşan yazılı bir istifa olmadığını duyurdu.

Dizdarlı, kardiyoloji servisinin sorunlarına yönelik Koordinasyon Kurulu toplantısının bugün saat 13.00’te Sağlık Bakanlığı’nda yapılacağını belirterek, toplantı sonrasında daha ayrıntılı açıklama olacağını belirtti.
İncirli: Düzenleme olmazsa istifalar sürecek

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) Başkanı Sıla Usar İncirli de, sağlıktaki sorunları uzun süredir dile getirdiklerini ancak buna rağmen önlem alınmadığını söyledi.

banner134

‘Kardiyoloji Servisi’nden 3 doktorun istifa ettiğiyle ilgili söylentileri doğrulayan İncirli, doktorların özlük hakları ve çalışma sistemleri konusunda bir düzenleme getirilmediği sürece istifaların devam edeceğini kaydetti.

İncirli, geçtiğimiz haftada bir beyin cerrahisi uzmanının da istifa ettiğini hatırlattı.

Kardiyoloji ekibinin önceden verdiği hizmeti verememe durumuna geldiğini belirten İncirli, bu ekibin kalp krizi geçiren hastalara anında müdahale eden bir ekip olduğuna vurgu yaptı.

“Şimdi bu ekip de sıkıntıya girdi” diyen İncirli, “Hizmetlerin durma noktasına geldiğini hep söylüyorduk. Bu istifalar son da değil, bunların arkası gelecek. Özlük hakları iyileştirilmediği sürece bu işler hekimleri itibarsızlaştıran şekilde sündüre sündüre tartışmaya devam edildiği sürece hekimlerin istifası devam edecek. Geçen hafta da bir beyin cerrahisi uzmanı istifa etti. Geçen yıl bir anestezi uzmanı, bir nöroloji uzmanı istifa etti. İstifalar hiç durmadı ve devam da ediyor” şeklinde konuştu.

“Problemlerden hükümet sorumlu”

Kamudaki sağlık sisteminin çöktüğünü vurgulayan İncirli, bunun sorumlusunun da kötü idare olduğunu belirtti.

İncirli, sağlıktaki sorunları çözmeyenin hükümetler olduğunu ifade ederek, çıkacak olan problemlerden de onların sorumlu olduğunu söyledi. İncirli, “Biz uyarılarımızı yaptık. Benim vicdanım çok rahat” diyerek bu uyarıların dikkate alınmaması nedeniyle bu sorunların yaşandığını kaydetti.

“4 doktor eksildi”

Sıla Usar İncirli, ‘Kardiyoloji Servisi'nden şu anda dört doktor eksildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Bir arkadaşımız sağlık sorunu nedeniyle uzunca bir süre istirahat raporu kullanmak zorunda kaldı. Bir kardiyoloji uzmanı arkadaşımız kötü çalışma koşulları nedeniyle sözleşmesini yenilemeyecek. İki de kadrolu kardiyoloji uzmanı arkadaşımız istifalarını verdi. Bu iki doktordan biri yurt dışına gidecek, diğeri özel sektöre geçecek. 4 adam birden eskildi.”

İncirli, sistemin düzeltilmesini, doktorların da ikna edilerek görevlerine devam etmesinin sağlanmasını temenni etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 08:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104