banner6

'Hastaneler özel klinik gibi kullanılabilecek'

banner37

Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB), kamu hekimlerinin gayri yasal ikinci iş yapmasını yasaklayan “Mandamus Emirnamesi” ile birlikte  hastaların özele mahkum edileceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Birlik açıklamasında, ‘’Mandamus Emirnamesi’’ ile kamu hekimlerinin gayriyasal bir şekilde ikinci iş yapmalarının tarih olduğunu kaydetti.

'Hastaneler özel klinik gibi kullanılabilecek'
banner150 banner151 banner143

KTSÇHB Başkanı Remzi Gardiyanoğlu yaptığı yazılı açıklamada, mahkeme kararının, kamu hekimlerinin özel hastalarına hizmet vermelerinin önünde bir engel olacakmış gibi gösterilmesinin, birtakım çevrelerin halkın mağduriyeti kavramı üzerinden rant elde etme kaygısından başka bir şey olmadığını ileri sürdü.

Gardiyanoğlu, Yüksek İdare Mahkemesi’nin “Mandamus Emirnamesi’ni” verdiği gerekçeli kararında atıfta bulunduğu ve 40 yıldan fazladır yürürlükte olan Kamu Sağlık Çalışanları Yasası’nın 40. maddesi ve ilgili tüzüğün, kamu hekimlerine, mesai saatlerinden sonra da  diledikleri zaman ve   diledikleri kadar özel hastaya ayaktan ve  hastaneye yatırarak tedavi etme hakkını yasal olarak açıkça verdiğini belirtti.

Gardiyanoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Konu bu kadar açık ve net iken, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) ve Tıp-İş yetkililerinin, kamu hekimlerine, kamu hastanelerini, 7  gün 24  saat, bayramlarda, tatillerde ve mesai saatlerinden sonra da kendi özel klinikleri gibi kullanma imkanı veren bu düzenlemeyi görmezlikten gelerek ve halkımızdan gizleyerek, kamu hekimlerinin sadece kamu hastanelerinde çalışmalarının sağlanması durumunda, hastaların özele mahkum edileceği, hastaların hekim seçme hakkının elinden alınacağı, 1 Ağustos 2017’den itibaren kamu hekimlerinin ikinci iş yasağının uygulanmaya başlaması ile birlikte, birçok kamu hekiminin istifa edeceği iddialarında bulunmaları hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır”.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 12:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110