Hastanın Sesi Projesi eğitimleri Lefke'de başlıyor

banner37

Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), “Hastanın Sesi” Projesi kapsamında  hasta hakları savunuculuğu ve sivil katılım eğitimleri düzenliyor.  Eğitimlerden ilki  31 Mart Cuma günü Lefke Belediyesi  ile işbirliği ile Lefke halkına yönelik gerçekleştiriliyor.

Hastanın Sesi Projesi eğitimleri Lefke'de başlıyor
banner99

Eğitimler hasta ve hasta yakınlarını, haklarını savunmak ve haklarını aramak konusunda bilgilendirmeyi ve toplumu bu alanda aktifleştirmeyi hedefliyor. İlki Lefke’de gerçekleştirilecek eğitimler herhangi  bir hastalığın tanısı, tedavisi ve takibi  sırasında kişinin sahip olduğu hakları ve bu haklardan mahrum bırakıldığı takdirde hasta ve hasta yakınlarının nasıl harekete geçebileceğini öğretmeyi amaçlıyor. 

2016’da Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD)’nin yürüttüğü araştırmada, Kıbrıs Türk toplumu sağlıkla ilgili birçok haksızlıkla karşılaşmasına rağmen bu konuda harekete geçmekte tereddüt ettiği sonucu elde edilmişti.  Bu nedenle eğitimler toplum üyelerini bu konuda bilinçlendirerek, savunuculuk becerilerini geliştirmeyi ve sadece hasta hakları değil herhangi bir hak ihlali karşısında neler yapılabileceğini, hasta hakları ve insan haklarını da içererek öğretmeyi hedefliyor.

banner134
Farklı bölgelerde bir veya yarım gün sürecek olan eğitimlere konuyla ilgilenen tüm toplum üyeleri, sosyal ve sağlık dernekleri üyeleri davetlidir, tüm katılımcılara eğitim sonunda sertifika verilecektir.

Lefke’deki eğitim Cuma günü saat 10.00-14.00 arası  Lefke Belediyesi konferans salonunda gerçekleşecek.

Eğitimlerle ilgili daha fazla bilgi için 0392 228 83 37’den Beran Dağtaş’a ulaşabilirisiniz.

Kıbrıs’ın Kuzeyinde hasta ve hasta yakınlarının haklarının korunması için 2002 yılında kurulan Evrensel Hasta Hakları Derneği (EHHD), Mart 2016 itibarı ile de hasta hakları savunuculuğunu merkeze alan “Hastanın Sesi” projesini yürütmeye başladı. AB tarafından finanse edilen  ve EHHD tarafından yürütülen “Hastanın Sesi” projesi, hasta ve hasta yakınlarının yüksek menfaatinin korunması ve haklarının tesis edilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75