banner6

'Hekimler zaten bilinçli'

banner37

Diş Tabipleri Odası Başkanı Ahmet Özant, sağlığın içinde olan hekimlerden, sağlık karnesi istenmesine gerek olmadığını ancak insan vücudunda çalışan kuaför, dövmeci gibi meslek gruplarından istenmesi gerektiğini anlattı.

'Hekimler zaten bilinçli'
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Ahmet Özant, insan vücuduna direk temas ederek işlem yapan kuaför, dövmeci gibi meslek gruplarından mutlaka sağlık karnesi istendiğini vurguladı.

Sadece diş hekimlerinden değil hiçbir hekimden sağlık karnesi talep edilmediğini ifade eden Özant, hekimlerin sağlık ve hijyen konusunda bilinçli olduğunun altını çizdi. Özant, hekimlerin gerekli sağlık koşullarına uymasının yasa ve tüzüklerle düzenlendiğini belirtti.

Hekimlerin sağlıkla ilgilenen kişiler olduğuna işaret eden Özant, zaten bir hekimin insana müdahale ederken neyi, nasıl kullanması ve hijyeni nasıl sağlayacağı konusunda bilinçli olduğunu anlattı.

"Tüzük ve yasalarla düzenleniyor"

Özant, hekimlerin gerekli sağlık koşullarına uymasının yasa ve tüzüklerle düzenlendiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıkla ilgilenecek ilk kişi hekimlerdir. Bu nedenle hekimlerde sağlık karnesi aranmıyor. Sağlık personeli olmayıp, insanların vücudunda herhangi bir işlem yapıyorsa elbette ki aranması gerekir.  Örneğin kuaförlerden, dövmecilerden mutlaka sağlık karnesi istenmesi gerekir. Odamıza üyelik için getirilmesi gereken belgeler arasında öyle bir şey yok.

Sağlık karnesi, hekimlere uygulanan bir şey değildir. Hekimlerin işi, insanlar üzerinde çalışmak ancak hekim değilseniz bu belgeler istenir. Hekimlerin açılan klinikleri, muayeneleriyle ilgili tüzükleri var. Eldivenler maskeler her şeye dikkat ediliyor. Eğitim almayan kişilerin ne derece insanlar üzerindeki işlemlerde bilinçli olabileceği önemlidir. Önlem almadan bir işlem yapar kanı bulaşır, kendine de müşterisine de zarar verebilir. Hiç bir hekimden sağlık karnesi istenmez”.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104