Hemşirelerin yükü daha da arttı

banner37

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, 13 günde 14 hemşirenin pozitif çıktığını, 52 hemşirenin de temaslı olarak karantinaya alındığına dikkat çekerek, bugün pozitif hemşire sayısının 13’e indiğini, yaklaşık 20 hemşirenin de halen karantinada olduğunu vurguladı; geri kalan hemşirelerin iş yükünün daha da arttığını kaydetti:

Hemşirelerin yükü daha da arttı
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

ÇOCUKLARINI GÖREMEYENLER VAR… Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, hemşirelerin iş yoğunluğunun çok arttığını ve bu süreçteki psikolojilerinin bozulduğunu söyledi. Sabah çocuklarını bırakarak nöbete gelen hemşirelerin risk altında çalışırken gün içinde pozitif veya temaslı olduklarını öğrenip apar topar karantinaya alındıklarını anlatan Özgöçmen, karantina süresini tamamlayanların da aynı günün akşamı nöbete çağrıldığını vurguladı. Özgöçmen, hemşirelerin çocukları ile geçirebilecekleri bir günün bile onlara çok görüldüğünü anlatarak, “Bu arkadaşlarımızın psikolojilerinin geldiği noktayı anlayın” dedi

HEMŞİRELERİN İŞ YÜKÜ ARTIYOR… Özgöçmen, pozitif olan veya temaslı olduğu için karantinada olan hemşirelerin eksikliğinin servislerde hissedildiğine ve bunun için başka servislerden hemşire çağrıldığına vurgu yaparak, bu kez de diğer servislerde yükün arttığını kaydetti. Özgöçmen, zorunlu 3 hemşire çalışması gereken servislerin 2 hemşire ile yürütüldüğünü, bu nedenle de yatak ve hasta sayısının azaltıldığını ifade etti ve nöbet yükünün de arttığını ve ekstra nöbetlere kaldıklarını vurguladı

Ülkemizde ve dünyada 1 yılı aşkın bir süredir devam eden Koronavirüs pandemisinin büyük yükünü hiç kuşkusuz sağlık çalışanları çekiyor.

Pandemiyle mücadelede birçok ülkenin sağlık sistemi ya çöktü, ya da alarm verdi. Gece gündüz demeden, aralıksız çalışan sağlık çalışanları ise bu süreçte en çok göz önünde olan, en çok yıpranan ve en çok risk altında olan meslek oldu.

Dünyada bazı sağlık çalışanları pandemi nedeniyle virüse yakalanarak hayatını kaybederken, ülkemizde bu alanda hayatını kaybeden birinin olmaması ise sevindiriyor.

Ülkemizde, mart ayı içerisinde peşi sıra pozitif olduğu basına yansıyan hemşire haberleri ise toplumda ve sağlık çalışanları arasında endişeye neden oldu.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, süreci değerlendirerek, hemşirelerin mücadele ettikleri zorlukları anlattı.

Özgöçmen, 17 Mart’tan bugüne kadar 14 hemşirenin testinin pozitif çıktığını, birinin iyileşerek bugün bu sayının 13’e düştüğünü söyledi.

Hemşirelerden 52’sinin de 14 Mart’tan sonra temaslı olarak karantinaya alındığına işaret eden Özgöçmen, 20-25 hemşirenin karantinadan çıktığını ve 20 civarı hemşirenin ise temaslı olarak halen karantinada olduğunu belirtti.

Özgöçmen, hemşirelerin yaşadıkları zorlukları ve psikolojilerini şöyle anlattı:

“Hemşireler çocuklarını bırakarak nöbete, oradan da temaslı veya pozitif oldukları için 15 gün karantinaya, sonra yeniden nöbete gidiyor.

15 gün karantina süresi sabah biten hemşire arkadaşlarımızı akşam tekrar nöbete çağırıyorlar.

Pandemi sürecinde karantina merkezinde çalışan ve 2-3 kez temaslı olduğu için karantinaya giren hemşireler var.

3 kez, çocuğundan, eşinden, anne, babasından uzak kalmak zorunda kalan hemşirelerin psikolojilerini düşünün”.

Özgöçmen, pozitif veya temaslı olduğu için karantinada olan hemşirelerin eksikliğinin servislerde hissedildiğine dikkat çekerek, diğer hemşirelerin de bu durumda yükünün arttığını ifade etti.

Özgöçmen: 13 pozitif 20 temaslı hemşire var

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı İbrahim Özgöçmen, bir yılı aşkın sürede hemşirelerin yaşadığı zorlukları ve riskleri anlattı.

Özgöçmen, son zamanlarda sağlık çalışanları arasında Koronavirüs vakalarına dikkat çekerek, 17 Mart’tan  bugüne kadar 14 hemşirenin testinin pozitif çıktığını, birinin iyileştiğini, bu sayının 13’e düştüğünü söyledi.

banner134
Hemşirelerden 52’sinin ise 14 Mart’tan sonra temaslı olarak karantinaya alındığına vurgu yapan Özgöçmen, 20-25 hemşirenin karantinadan çıktığını ve 20 civarı hemşirenin ise temaslı olarak halen karantinada olduğunu belirtti.

Özgöçmen, 13 pozitif hemşirenin üçünün diğerlerinden daha fazla semptom gösterdiğini ifade ederek, birinin solunum sıkıntısı yaşadığını ama şimdi hepsinin normal seviyede seyrettiğini kaydetti.

“Yasada geçen risk ödeneğini hiç almadık”

Pandemi sürecinde sağlık sektörünün öneminin bir kez daha ortaya çıktığının altını çizen Özgöçmen, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarının ciddi sıkıntılarla boğuştuğuna dikkat çekti.

Özgöçmen, dünya ile ülkemiz arasında bir fark olduğunu söyleyerek, “Dünya, sağlık çalışanlarının önemini anlarken hakkını da veriyor. Ama bizde sadece sağlık çalışanının önemi anlaşılıyor, hiçbir destek verilmiyor” dedi.

Yasaya işaret eden Özgöçmen,  riskli meslekler ve risk ödeneği hakkını hiçbir zaman almadıklarına vurgu yaptı.

Özgöçmen, bu konuda ödenekleri belirleyecek bir taslak hazırlayarak sunduklarını ancak ciddiye alınmadığını, teknik komitelerce düzenlemesinin bile yapılmadığını, çünkü hükümetin risk ödeneğini ek külfet olarak gördüğünü belirtti.

“Çocuklarını göremeden nöbete çağrılıyorlar”

Hemşirelik mesleğini icra edenlerin büyük bir çoğunluğunun kadın olduğuna dikkat çeken Özgöçmen, erkek çalışanların ise son birkaç yıl biraz daha arttığını anlattı.

Özgöçmen, kadın çalışanların birer eş, birer anne olduklarını anımsatarak, anne olan hemşirelerin 2-3 yaşında ya da henüz bebek denebilecek çocuklarını bırakarak nöbete geldiklerini ve temaslı ya da pozitif olarak karantinaya alınabildiklerini anlattı.

Bu durumu yaşayan hemşirelerin çocuklarını bırakarak nöbete, oradan 15 gün karantinaya, sonra yeniden nöbete gittiğini belirten Özgöçmen, “15 gün karantina süresi sabah biten hemşire arkadaşlarımız, akşam tekrar nöbete çağrılıyorlar. Pandemi sürecinde karantina merkezinde çalışan ve 2-3 kez temaslı olduğu için karantinaya giren hemşireler var. 3 kez, çocuğundan, eşinden, anne, babasından uzak kalmak zorunda kalan hemşirelerin psikolojilerini düşünün” şeklinde konuştu.

“Ben bu durumlara bire bir şahidim” diyen Özgöçmen, kendisinin de 2 kez karantinada kaldığını hatırlattı.

Özgöçmen, hemşirelerin karantinadan çıkar çıkmaz işe çağrılmasından ve çocukları ile geçirecekleri bir günün bile kendilerine tanınmamasından yakındı.

“Hemşirelerin yükü artıyor”

Özgöçmen, pozitif olan veya temaslı olduğu için karantinada olan hemşirelerin eksikliğinin servislerde hissedildiğine dikkat çekerek, diğer hemşirelerin de bu durumda yükünün arttığını ifade etti.

Karantina merkezinde veya başka bir serviste pozitif veya temaslı olan hemşirelerin yerine başka başka servislerden hemşire çağrıldığını söyleyen Özgöçmen, bu kez de diğer servislerde yükün arttığını, zorunlu 3 hemşire çalışması gereken servislerin 2 hemşire ile yürütüldüğünü, bu nedenle de yatak ve hasta sayısının azaltıldığını kaydetti.

Özgöçmen, pozitif ve temaslılar karantinadayken diğer hemşirelerin de nöbet yükünün arttığını ve ekstra nöbetlere kaldıklarını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75