Her gün topuklu ayakkabı giyersek ne olur?

banner37

Her gün topuklu ayakkabı giyersek ne olur?
banner90
banner99

Topuklu ayakkabılar çoğu kişinin vazgeçilmez bir parçası. Şık görünümün yanı sıra boyu da uzun göstermesi, topuklu ayakkabıların en çok tercih edilen model olmasını sağlıyor.


Peki her gün topuklu ayakkabı giymenin zararı var mı? İşte yanıtı:

Bel ağrısı yaşayabilirsiniz


Bütün gün topuklu ayakkabı giydikten sonra kamburlaştığınızı fark ettiniz mi? Bunun nedeni sırtınızdaki baskıyı azaltmaya çalışmanız. Normal pozisyonda sırtımızda bir C eğrisi bulunur. Yüksel topuklularda ise omurganın şekli değişir ve zamanla omurlar, eklemler ve bağlardaki kıkırdaklar yıpranabilir.

Ayağınızda ekstra baskı hissedersiniz


Topuklu ayakkabılar vücudun doğal dengesini bozar. Yürüme hızınız, adım uzunluğunuz ve yürüme şeklinizi etkileyerek ayaklarınıza baskı uygulayabilir.

Dizleriniz zarar görebilir


Topuklu ayakkabı giydiğinizde dizler yırtılmaya daha yatkın hala gelir. Diz osteoartriti olarak bilinen “yıpranma artriti” kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülür ve yüksek topuklu ayakkabı giymek bu sorunun ana nedenlerinden biri.

Bilekleriniz incinebilir


Baldır kaslarınız yüksek topuklular nedeniyle zarar görebilir. Bu da yürürken ayak bileklerinizin hareket etmesini zorlaştırır. Ayak bileği normal konumunda olmadığından Aşil tendonu kasılabilir.

banner134
Kalça ağrısı yaşayabilirsiniz


Topuklu ayakkabı giymek, ileri zamanlarda kalça ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Kalça kaslarınız tek bir pozisyonda kalmaya zorlandığından, zamanla sağlık sorunları yaşamanız mümkün hale gelir.

Ayak tırnaklarınız kırılgan ve ince hale gelebilir


Topuklu ayakkabı giymek kozmetik anlamda da sizi kötü etkileyebilir. Topukluların içinde adeta ezilmiş olan ayak tırnaklarınız, zamanla ince ve kırılgan hale gelebilir veya kalınlaşıp kesilmesi zorlaşabilir.

Tırnak batması


Batık ayak tırnaklarınız varsa, yüksek topuklu ayakkabı giyerken iki kez düşünmeniz gerekiyor. Topuklular, durumu daha da kötüleştirebilir ve ağrıya, kızarıklığa ve hatta enfeksiyona neden olabilir.

Ayak şekliniz deforme olabilir


Sürekli topuklu ayakkabı giymek, çekiç parmak denilen deforme bir şekle sahip olmanıza neden olabilir. Çekiç parmak, ayak parmaklarınızın ayakkabının ön kısmının içinde "sıkıştığı" için doğal formunda kalmamasından kaynaklanır.

                                                              

Varis meydana gelebilir

  Yüksek topuklarda kasılan baldır kası nedeniyle kan damarlarınızdan normalde olması gerektiği gibi kan pompalanmaz. Bu da zamanla varis sorununu ortaya çıkarır.

Eskisi kadar esnek olamazsınız


Topuklu ayakkabı genel olarak duruşunuzu etkilediği için her zamanki kadar esnek olmanız mümkün olmayabilir. Kaslarınızdaki artan gerginlik, merdivenlerden inip çıkma, yürüyüşe çıkma veya koşu gibi günlük aktivitelerinizi engelleyebilir. Bu yüzden arada bir ayaklarınıza masaj yapmanız ideal bir çözüm olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75