Her yerde öfke var

banner37

Öfke doğal, insancıl bir duygu.. Engellenmeyle karşılaşan kişinin öfkelenebileceği gerçeği bir yana; öfkeyi insanca, evrensel değerlere göre dışa vurma gereği, diğer yanda

banner87
Her yerde öfke var
banner90
banner99

Ayla KAHRAMAN (Psikolog)

Öfkenin bir ucunda tehlikeli, yok edici bir silah var.

Diğer ucu ise, karşılanmamış beklentileri, arzuları, yaşanmış hayal kırıklıklarını, yürek ve akıl ağrılarını barındırıyor.
Öfkenin kana susamış arsızlığını susturmanın yolu; onun insani tarafını, insani değerler eşliğinde dışa vurmaktan geçer.

Yani, öfkenin yıkıcılığının karşısına; öfkenin kaynağındaki insani ihtiyaçları ve örselenmeleri koymak gerek.

Dünyada her insana yer, aş, güvenli bir dam var diyebilmek gerek.

Her insanın kendini korkmadan ifade edebilme hakkı var. Yaratıcı gücünü, kendi boy aynasında görebilme hakkı var.

İnsanı ve "var" olma hakkını yan yana koyabilmeyi başarmak; öfkenin yok ediciliğini, susturacak en etkili silahtır.

Bazıları, diğerlerinden daha değerli, daha önemli, daha vazgeçilmez değil. İnsanlık hakkı, eşit. Bunu ezberledik. Ama idrak edemedik.

Bu idrak edilirse, ancak o zaman, insansız uçaklar, halkların üzerine bombalarını atmazlar. İşinde, gücünde insanlar toplu katliama uğramazlar. Yemek sıcak, soğuk, tuzlu, tuzsuz diye bir kadın işkenceye tutulmaz.

Dünya halkı, barınma, korunma, güvende olma konusunda kabuslar yaşıyor. İnsanlar, güvenli köşeler ararken, insanlık dışı koşullarda, ölümüne mücadele veriyorlar.

Bir taraftan, dünyada her insandan bir tane var diyerek, insanlığı onurlandırırken; diğer taraftan, onları "göçmenler, evsizler, vatansızlar" diyerek kategorize ediyoruz.

Onların can pazarındaki savaşlarını, televizyon karşısında, kahvaltı eşliğinde izliyoruz.

"Onlar" diyerek, "bize olmaz" düşünü görmeye devam ediyoruz.

Öfkenin yok ediciliğine maruz kalan, savunma, kaçma, hatta farkında olma ayrıcalığına sahip olmayan insanlar kimlerdir?

Onlar kurbanlardır...

Kurbanlar; insanla dalga geçen tesadüf şımarığının oyununu bozacak güçte değillerdir. Onları yok etmeyi hak gören bir zihniyete de ulaşamazlar. Durum, 100 insan öldü, 500’ü yaralı haber anonslarından da anlaşılmaz. Kayıplar ve yaralılar kategorisi, insanın stres yaratan faktörlerden arınma becerisine bağlı olarak, değerlendirilir veya unutulur. Ta ki, yakında başka bir felaket başlayana kadar. 

Öfkenin sağlıksız ifadesi engellenmedikçe; evi, trafiği, işi, meydanları, dünyayı kana bulamaya devam edecek.

Tahammül gücünün tükenişinin yarattığı bencilliğin kurbanları, savaş ganimeti veya kaybı gibi görülecek.

Haksızlığa uğramışlık duygusunun yanında; "ben doğruyum, onlar yanlış" inancı güç kazanacak.

Trajikomik bir ayrıntı: Öfkesini tanıyan yok. Ben neden öfkelendim, nasıl öfkelendim, bu öfkenin yıkıcılığına neden sarıldım, başka bir yol var mı ve daha nice içsel hesaplaşma sorusu, bir köşede dokunulmadan bekler.

Bunun yerine, öfke denilen yok ediciye adalet, hak, doğruluk gibi kılıflar giydirip patlatmak hem karlı hem kolay. Kişiler, örgütler; doğruluk, insanlık adına patlatırlar öfkelerini.

Doğruluğu, insanlığı kana bularken; kendilerini aklamanın yollarını çoktan hazırlamış olarak, bunu yaparlar.

Oysaki öfke, kendini ifade etmek için, bir kurban bulmak zorunda değil. Kurbanı yok etmeye davranmadan önce, yok edici öfkenin kendini sorgulaması gerek.

Yüzleşilmesi gereken en önemli nokta; öfkeyi yaratan doyurulmamış istekler ve beklentilerdir. Bu zor bir hesaplaşmadır çünkü, yüzleşilebilen istekler ve beklentiler; oburluk, açgözlülük, bencillik gibi insani değerlere ait olmayan gerçeklere işaret edebilir.

Öfkenin yok edici olmayan, geliştirici ve iyileştirici olan esas yüzünün, yaşama geçirilebilmesindeki hassas nokta da bu işte. İnsani değer ve ihtiyaçlar.

Yaşam ve ölüm, ayrılmaz ikilidir. Yaşam varsa, ölüm yoktur. Ölüm geldiğindeyse, artık yaşamak yoktur.

Öfkenin iki yüzü de böyle işte. Tek farkla, öfke söz konusu olduğunda, tercih, insana kalmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108