banner6

Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

banner37

TIP-İŞ’in devlet hastanelerinde başlattığı grev, ameliyat olmayı bekleyen, günler önce doktor randevusu alan, aylardır tedirginlikle doktor kontrolünü bekleyen kanser hastalarını mağdur etti. Vatandaş, doktorların taleplerine “kulak tıkayan”, halkın da mağdur olmasına “seyirci kalan” hükümet yetkililerine seslendi.

Hiç mi vicdanınız sızlamıyor?
banner151

Yıllardır ülkemizde bir sisteme kavuşturulamayan sağlık sektöründeki aksaklıklar, doktorların ağır iş yükü altında ezilmesine, vatandaşın da hizmet alamamasına neden oluyor.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası’nın (TIP-İŞ) ülke genelinde tüm hastane ve sağlık merkezlerinde aciller dışındaki tüm poliklinik ve ameliyat hizmetlerini durdurması, sağlık hizmeti almayı bekleyen vatandaşı mağdur etti.

Haftalardır ameliyat olmayı bekleyen, günler önce doktor randevusu alan, aylardır sağlık durumunun ne olduğunu öğrenmek için merakla ve tedirginlikle doktor kontrolünü bekleyen kanser hastaları, doktorların grevinden en çok etkilenen kesim oldu.

Grevin son durumunun ne olduğunu bilmeyen birçok vatandaş, dün devlet hastanelerinin yolunu tuttu. Doktorların grevinin devam ettiğini öğrenen vatandaş, sorunları çözmeyip, doktorları greve başvurmak zorunda bırakan hükümet yetkililerini sert sözlerle eleştirdi. KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, hükümet yetkililerine “Hiç mi vicdanınız sızlamıyor. Genç, yaşlı herkes sağlık hizmeti bekliyor. Doktorlar tek tek hastanelerimizden istifa ediyor. Bu soruna bir çare bulun. Doktorlarla görüşün ve ortak bir yol bulun. Sağlığa gereken yatırımı artık yapın” dedi.

Vatandaş bekliyor

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün alışık olmadığımız bir görüntü vardı. Hastane çevresindeki otoparklar neredeyse bomboştu.

Sağlık hizmeti almak için hastaneye giden birçok vatandaş, doktorlar grevde olduğundan eve dönmek zorunda kaldı.

Vatandaş, aldıkları doktor randevularının ne olacağını da merak ediyor.

Onkoloji hastalarının hastanelerdeki rutin tedavileri devam ediyor. Ancak belli periyotlarla doktor kontrolünden geçen kanser hastaları için dün poliklinik hizmeti verilmedi. Aylarca “acaba her şey yolunda mı?” sorusuyla yaşayan, merakla ve tedirginlikle doktor kontrol gününün gelmesini bekleyen kanser hastaları da ne yazık ki dün, grev nedeniyle evlerine döndü.

Kanser hastaları da, grev sonlanıncaya dek diğer hastalar gibi beklemek zorunda.

Hastanede ameliyat olmayı bekleyen vatandaş da, tedirgin. Grev nedeniyle ne zaman ameliyat olacağını bilmeyen vatandaş, hastanede veya evde ameliyat olacağı günü bekliyor.

Usar: Yurttaş iyi sağlık hizmet alamıyorsa, suçlu o koltuklarda oturan efendilerdir

Hekimlerin özlük haklarının iyileştirileceği Hekim Yasası ile sağlığa yatırım talebiyle kamu hastanelerinde eylem başlatan TIP-İŞ, sendikaya üye hekimlerin sadece kamuda değil özel klinik ve muayenelerde de hasta muayene etmeyeceğini duyurmuştu.
Sendika, diyaliz, thalassaemia ve kanser hastalarının hastanelerdeki rutin tedavilerine devam edileceğini, laboratuarların sadece acil hastaların tetkiki için çalışacağını da açıklamıştı.
TIP-İŞ Başkanı Sıla Usar, bu ülkede hem sağlığın hem de hekimlik mesleğinin kötü idarelerin elinde yıllardır hırpalandığını, artan nüfusa rağmen sağlığa ayrılan bütçenin daraltıldığını söyledi. Usar, “Hekimler büyük bir mücadeleye girdi. Biz insan hayatını tehlikeye atan eylemler yapmak istemiyoruz ama idare de gereğini yapmalı. Yurttaş bugün iyi sağlık hizmeti alamıyorsa, suçlusu ne hekimdir ne de hastalar. Suçlu o koltuklarda oturan efendilerdir” dedi.
Hükümetin, hastaneleri hekimsiz bırakmak için kolları sıvadığını savunan İncirli, “Hastaneler halkındır ve hekimlerin yeri hastanelerdir. Hastaneler bizlerin evidir” dedi. İncirli, sağlığın sosyal devletin vermesi gereken bir hizmet olduğunu, özelleştirilemeyeceğini vurguladı.
 

Foto: Arşiv

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 08:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110