Hâlâ formül bulunamadı

banner37

Yargıtay’ın, kamuda görevli hekimlerin ikinci iş yapamayacağı yönünde karar alıp, bu kararı uygulamaya geçirmesi için Sağlık Bakanlığı’na tanıdığı zaman iyice daraldı.

banner87
Hâlâ formül bulunamadı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Yargıtay olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme’nin, kamuda görevli hekimlerin ikinci iş yapamayacağı yönünde karar alıp, bu kararı uygulamaya geçirmesi için Sağlık Bakanlığı’na tanıdığı süre 1 Ağustos’ta doluyor.

Bu kararın kamuda çalışan hekimlerin maaşları ve özlük haklarında hiç bir düzenlemeye gidilmeden uygulamaya konulması durumunda ise kamuda görev yapan birçok hekimin istifa etmesi bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı ise, bu soruna çözüm bulmak için ilgili mercilerle sürekli toplantılar yaparak, ortak bir payda arıyor.

Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından hekim maaşlarının artışının sağlanıp, sağlıkta reform yapabilmek için dört gözle beklenen Döner Sermaye Yasası’nın Anayasa Mahkemesi’ne iletilmesi ciddi sıkıntılar yaratmış durumda.

Bakanlık, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliğinin “özel kliniklerin kamulaştırılması” dahil birçok öneriyi gündemine alarak değerlendiriyor.

Tabipler Birliği önerisi...

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nin Sağlık Bakanlığı’na yaptığı öneride, bir geçiş süreci olarak devletin özel klinikleri kiralaması ve özel kliniklerin kamusal alan olması yer alıyor.

Bu doğrultuda kliniklerden kazanılan miktarın bir kısmı sağlık fonuna yatırılacak ve sağlık fonuna giden para da artmış olacak.

Ayrıca, ülkenin dört bir tarafında 24 saat hizmet veren polikliniklerin oluşmuş olmamasının yanı sıra, kamu hekimlerinin arşivi, çöpe gitmemiş, klinik çalışanları işsiz kalmamış, hastalar günde 24 saat hizmet satın alabilmiş olacak.

Sucuoğlu: Somut bir şey yok

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, sorunun çözümü için çözüm arayışı içinde olduklarını söyledi ve bu konuda ilgili mercilerle görüşme yaptıklarını anlattı.

Ancak Döner Sermaye Yasası’nın Anayasa Mahkemesi’ne iletilmesinin bazı sıkıntılar yarattığına işaret eden Sucuoğlu, formül bulmaya çalıştıklarını kaydetti.

Sucuoğlu, sürecin devam edip, zamanın daraldığına işaret ederek, Anayasa Mahkemesi’nin de Döner Sermaye Yasası’yla ilgili görüşünü beklediklerini belirtti.

Arifoğlu: Sorun çözülmezse kamu hekimlerinin istifası söz konusu

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Kenan Arifoğlu, bazı düzenlemeler yapılmaya çalışıldığı ve devam eden bir tüzük çalışması olduğunu söyledi.

Arifoğlu, bu süre içerisinde kamunun alt yapısıyla ilgili yasaların geçmesinde herhangi bir ilerleme kaydedilemediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanı’na mahkeme 6 ay süre vermişti. Bu süre içerisinde alt yapının düzeltilmesi, döner sermayenin geçmesi, genel sağlık sigortasının geçmesi gibi yasal düzenlemeler yapılamadı. Bu nedenle bunun sonucu bir ara formül olarak önerilen tüzükleri değerlendirmeye aldı. Eğer kontrol altına alınmazsa, kamudaki hekimlerin kamudan istifaları söz konusu olursa, bu hastalar üzerinde olumsuz bir etki yapacak. Dolayısıyla hükümet bu konuda çalışıyor. Bir tüzük çalışması var. Ümit ederim ağustos gelmeden bu konu sonuçlanır.”

“Tüzük değişikliği önerildi”

Kliniklerin devlet tarafından kiralanarak kamulaştırılması önerisi sunduklarını kaydeden Arifoğlu, bunun geçiş süreci için bir formül olabileceğini söyledi. Arifoğlu şu şekilde konuştu:

“Şu anda kliniklerin kapatılıp kapatılmaması ile ilgili bir tüzük çalışması var. Kliniklerin devlet tarafından kiralanması, kamulaştırılarak burada hekimlerin özel hasta bakma haklarının korunması yönünde bir çalışmadır.

Bir anda birçok hekimin belli saatlerde dışarıda çalışıp da hizmet verdikleri biliniyor. Bu kadar hekimin bir anda düzenleme yapılmadan mesleklerini icra etmemeleri olumlu bir gelişme değil. Birçok hasta bu hekimlerden de hizmet alıyor. Bu hasta haklarının bir miktar ihlaline de girer. Düşünün bir hasta istediği bir hekime kamuda çalışıp dışarıda çalışması yasaklandığı için gidemeyecek. Bu da hasta hakları ile ilgili bir sorundur. Diğer türlü hükümet bir düzenleme yapıp bu hekimlere hastanelerde özel hasta bakma hakkı vermeye çalışıyordu. Kamuda çalışan hekimlerin kliniklerinin kamulaştırılmasıyla oraları kamusal alan haline getirilebilir. Bu şekilde kamu hekimlerinden yararlanabilir. Böyle bir düzenleme için tüzük çalışması var.”

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75