Hâl Yasası, lafta kaldı

banner37

Gıda güvenliğinin bir basamağı olan Hâl Yasası, birçok kez meclis gündemine gelmesine rağmen bir türlü tamamlanıp, yürürlüğe konulamadı

banner87
Hâl Yasası, lafta kaldı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede gıda güvenliğinin sağlanması için atılması gereken adımların en başından gelenlerden bir tanesi olan “Sebze ve Meyve Toptancı Halleri” Yasası (Hâl Yasası), ne yazık ki hâlâ yapılmadı.

Birçok kez meclis gündemine gelen bu yasa, hem mecliste hem de halk arasında defalarca tartışılıp, konuşuldu, ancak bir türlü tamamlanıp, yürürlüğe konulamadı.

Hem üretici hem de tüketici hakları açısından büyük önem taşıyan bu yasanın yapılması durumunda ürünlerin yani sebze ve meyvelerin miktar ile fiyatlarına daha rahat ulaşılabilecek, üreticiler kayıt altına alınabilecek, üreticiler ürünlerini satacakları kişilerin bilgilerine ulaşabilecek ve üreticiler ürünlerini daha çok kâr elde edebilecekleri pazarlarda satma şansı yakalayabilecek.

Ayrıca yine aynı yasayla, ürünlerin sağlık kontrolü daha kolay olacak ve sebze ile meyve ticaretinin geleceğine yönelik daha ciddi planlamalar yapılabilecek.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, Hâl Yasası’nın önemi hakkında bilgi verdi.

Ercilasun, bu yasanın hem üreticiyi hem de tüketiciyi yakından ilgilendirdiğini söyledi ve Hâl Yasası’nın fiyat istikrarı, sağlık ve üretim planlaması açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Ercilasun: Fiyat istikrarı açısından önemli

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, Hâl Yasası’nın ülke açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Ülkedeki sebze ve meyve fiyatlarının sürekli değişkenlik gösterdiğini kaydeden Ercilasun, özellikle son dönemlerdeki limon fiyatlarına dikkati çekti.

Ercilasun, “limonun fiyatı her yerde değişiyor. Örneğin bir yerde 11 TL, başka bir yerde 13 TL, başka bir yerde de 15 TL olabiliyor. Bu yasanın geçmesi ile fiyatlara bir düzen gelecek ve her yerde her ürün aynı fiyata satılacak” dedi.

“Miktarlar bilinecek”

Ercilasun bu yasanın geçmesi ile ülkede üretilen ürün miktarının ve ithal edilen ürün miktarının bilineceğini ifade etti ve böylece hem fiyat dengesinin sağlanacağını hem de üreticinin tüccarın eline düşmekten kurtulacağını belirtti.

Mehmet Ercilasun, tüccarların zaman zaman ülkede var olan bir ürünü ellerinde yokmuş gibi gösterdiğini ve böylece o ürünü ithal ettiğini anlattı.

“Üretim alanları azalıyor”

Ellerindeki ürünü satamamaları nedeniyle birçok üreticinin üretimden koptuğunu ifade eden Ercilasun, bunun en büyük örneğinin de patateste yaşandığını anlattı.

Ülkede 3 bin 500 dönüm patates ekilirken, şu anda bin 600 dönüm patates ekildiğini kaydetti ve bunun üretim için ciddi bir tehlike olduğunun altını çizdi.

“Gıda güvenliği konusunda da önemli”

Hâl Yasası’nın gıda güvenliği konusunda da büyük önem taşıdığını kaydeden Ercilasun, bu yasa ile ülkeye gelen ve ülkede üretilen ürünlerin tek bir merkezde toplanacak olması nedeniyle denetiminin daha kolay olacağını belirtti.

Ercilasun, ürünlerin şu anda tarlalardan numune alınarak denetlendiğini ve bu şekilde tüm ürünleri denetlemenin çok zor olduğunu ifade etti.

Ayrıca ürünlerin tek bir merkezde toplanarak denetlenmesinin devleti maddi külfetten de kurtaracağını söyleyen Ercilasun, “ürünlerin hangi noktadan çıktığı bilinecek ve denetim daha kolay olacaktır” dedi.

“Hem üretici, hem de tüketici korunacak”

Hâl Yasası’nın hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumaya yönelik bir yasa olduğundan söz eden Ercilasun, tüketiciye aldığı ürünün sağlıklı olması açısından, üreticiye ise sattığı üründen kar etme anlamında avantaj sağlayacağından söz etti.

Ercilasun, söz konusu yasanın Ekonomik Bakanlığı’nın uhdesinde olup, bu yasanın tarım bakanlığı ve belediyeleri de birebir ilgilendirdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75