banner6

Hoşgörü penceremiz

banner37

Zorlanmalar karşısında içe kapanıyorsak veya duygusal taşkınlıklar yaşıyorsak, yaşananlara katlanamıyorsak, kaygı ve korkularımızı yönetemiyoruz demektir

Hoşgörü penceremiz
banner150 banner150 banner151 banner152

Psk. Ayla KAHRAMAN

Hoşgörü penceresi dediğimizde, stresle ve stresin yarattığı kaygı ile baş edebilme mekanizmamız akla gelir.

Yaşam duygusal tepkilerimiz ile yanıt verdiğimiz, veremediğimiz veya kaçtığımız pek çok beklenmedik olay ve durumla doludur. Bunların bir kısmı hızla dönen ve değişen dünyadan gelirken, diğerleri içeriden, duygusal bütünlüğümüzden gelerek bizi zorlar.

Her birimizin yaşanılan durum ve olaylara bakışımız farklı. Sadece bu değil, duygusal tepki ve düşüncelerimiz de farklı. Örneğin Pandemi sürecinde aşıya karşı tavırlarda ve pandemiye karşı alınan önlemlerde, bu farklar arasındaki uçuruma an be an tanık oluyoruz. Kimileri, hayatının akışını salgına göre tekrar oluşturdu, kimileri böyle bir sorun olduğunu reddederek devam etti. Aşı konusu da öyle. Kimilerimiz, dördüncü aşıyı yaparken, kimilerimiz aşıya güvenmiyor ve uzak duruyor. 

Hepimizin stresle başa çıkma becerimiz farklı elbette. Ancak, neyi kaygı verici ve örseleyici bulduğumuz hoşgörü penceremizle yakından ilgili.

Hoşgörü penceresi kavramında, yaşadıklarımıza yönelik dayanıklılığımız bizi pencerenin içinde veya dışında tutabiliyor. İçinde olmak demek, strese karşı durabilmede, savaşmada başarılıyız demektir. Kaygılarımız var ve yönetebiliyoruz. Kaygı verici durumlara yönelik olumlu düşünebiliyor ve savaşabiliyoruz. Kişinin yaşanılanlara karşı duygusal ve düşünsel dayanma gücü varsa, hoşgörü penceresinin içinde olduğu düşünülür.

Zorlanmalar karşısında içe kapanıyorsak veya duygusal taşkınlıklar yaşıyorsak, yaşananlara katlanamıyorsak, kaygı ve korkularımızı yönetemiyoruz demektir. Bu durumda, Hoşgörü Penceresinin dışında oluruz.

Hoşgörü penceremiz dar ise, yaşadıklarımızın ağırlığı ile sık sık dışarıda hissederiz. Yani, zorlandığımız durum ve olayları yönetemeyiz. Aşırı tepkili, dağılmış, bunalmış, endişeli hisseder ve kaçmak isteriz. Hoşgörü penceresinin dışında olmak, yaşananların tehdit edici etkisini artırır ve yüzleşme cesaretini ele geçirir. Depresif, bitkin, yorgun hissederek kendimizi dışlama arzusuna yenik düşeriz.

Ruh sağlığımız açısından, bir şekilde, hoşgörü penceremizi genişletmeye ve mümkün olduğunca dışına çıkmamaya ihtiyacımız var. Böylece duygularımızı yönetebilmemiz mümkün olacaktır.

Hoşgörü penceresini geniş tutmak ve içinde kalmayı başarmak sağlıklı yaşamak için başarmamız gereken bir ödevdir. Ancak pek çok yaşantının doğrudan, hoşgörü penceresini etkileme özelliği vardır ve bu faktörlerin bazıları bizim çabamız dışında gerçekleşen, hayatımıza etki yapan faktörlerdir.

Örneğin, bazı ruh sağlığı sorunları, kişinin hoşgörü penceresinin daralmasına ve zorlayıcı yaşam tecrübeleri söz konusu olduğunda “dışarda” duyumsamasına neden olur. Bazı bedensel hastalıklar, madde bağımlılıkları, Travma Sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerin hoşgörü pencereleri dar olabilir. Dar olması, olan bitene karşı dayanıksız olmamız ve olumsuz etkilenmeye devam etmemiz anlamına gelir ve bir çıkmazdır. Bu çıkmazdan kurtulup duygu ve düşüncelerimizi yönetmeyi başarmamız gerekir.

Bunun yanında, olumlu çocukluk yaşantıları, aile ve arkadaşlarla kurulan doyurucu ilişkiler, tatmin eden iş, kendine ve sevdiklerine güven, sağlıklı uyku ve beslenme; hoşgörü penceresinin doğru işlemesini sağlayan faktörlerdendir. Yaşamın tadını çıkarmayı sağlayacak müzik dinlemek, sanatsal faaliyetleri takip etmek veya katılmak da hoşgörü penceresini genişletecek uygulamalardır.

Kendimizi tanıma yolculuğumuzun bir durağı da hoşgörü penceremizi tanımaktır. Bizi etkileyen, gergin, çaresiz, kaybetmiş hissettiren duygu, düşünce, olay ve durumları bilirsek, duygularımızı yönetmemiz, hoşgörü penceremizi genişletmemiz mümkün olur.

Elbette iyi hissetmemizi, sükuneti duyumsamamızı, sorunları çözebilecek gücü bulmamızı sağlayan koşulları, durumları fark etmemiz de önemlidir. Bizi içimize kapatanı bilmek kadar, mücadeleye yönelten, mutlu ve iyi hissettirenleri de bilmek gerek.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2021, 17:36
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88