banner6

HP: Kamu sağlık çalışanları sözleşmeli statüye geçsin

banner37

Halkın Partisi (HP), kamu sağlık çalışanlarının sözleşmeli statüye geçmesiyle sağlıktaki sorunun çözülebileceğini belirtti.

HP: Kamu sağlık çalışanları sözleşmeli statüye geçsin
banner8

Halkın Partisi Sağlık Çalışma Grubu tarafından, sağlıktaki sorunlarla ilgili yapılan yazılı açıklamada, sadece doktorların değil tüm kamu sağlık çalışanlarının ikinci iş sorununun aşılması gerektiği vurgulandı.

“En önemli tehlike kamu hastanelerinin içinin boşalmasıdır. Belirli konularda kendini geliştirmiş, uzmanlık eğitimi almış hekimlerin özele kayması, sosyal devlet olmanın gereği olarak kamuda sağlık hizmeti verilmesini imkansız hale getirecektir” denildi.

Sorunun çözümü konusunda şu öneride bulunuldu:

“Kamu sağlık çalışanlarından ikinci bir iş yapmak isteyenlerin, emeklilik hakları saklı kalmak üzere, bu statülerinden vazgeçerek sözleşmeli statüye geçmeleri ve devlete bu statüde hizmet sunmaları sorunun çözümünde tek çıkış yolu gibi görünmektedir.”

Sözleşmeli statüye geçecek sağlık çalışanlarının mesai saatleri dışında ilave iş yapmasının hukuk ihlali yaratmayacağı görüşünü dile getirdi.

Döner sermaye modelinin mevcut sorunu çözmeyeceği de savunulan açıklamada, “devlet hastanesinde belirli bir ödeme karşılığında hasta bakmayı içeren döner sermaye modelinin Türkiye’den alındığı, böyle bir döner sermaye modelinde elde edilecek ilave gelirin hiçbir doktor için cazip olamayacağı” inancı dile getirildi.

banner134

Açıklamada, hastaların doktor görmek için zaman zaman saatlerce beklediği mevcut randevu sisteminin iyileştirilmesi çağrısında da bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 19:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104