İkinci iş yasaklanmazsa, sağlıkta sistem düzelmez

banner37

KIBRIS’a konuşan Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Gardiyanoğlu, kamu hastanelerinde istenilirse saati 35 TL’den özelden hizmet satın alınabileceğini dile getirdi ve “Ben hazırım, ancak bu başka kesimlerin argümanını zayıflatır” dedi.

İkinci iş yasaklanmazsa, sağlıkta sistem düzelmez
banner8

Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, kamudaki doktorların ikinci iş yasağına uymaları sağlanmadan ülkemizdeki çarpık sağlık sisteminin düzelmeyeceğini söyledi. Gardiyanoğlu, hekimlerin saat 15.30’a kadar, yani halka hizmet vermesi gerektiği saatlerde özel kliniklerinde veya hastanelerde mesaide olduğuna dikkat çekerek, bu hekimlerin “istifa ederiz” demeye, Sağlık Bakanlığı’nın da bunu bahane olarak göstermeye hakkı olmadığını vurguladı. Gardiyanoğlu, kamu hastanelerinde istenilirse saati 35 TL’den özelden hizmet satın alınabileceğini dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi’nin ikinci iş konusundaki kararının ortada olduğunun altını çizen Gardiyanoğlu, bugün serbest hekimlerin daha iyi bir sistem için ortaya öneriler koyduğunu ancak karşı tarafın buna kulak vermediğini ifade etti. Gardiyanoğlu, gelmiş geçmiş sağlık bakanlarının Sağlık Bakanı’nın, kamu hekimlerinin mesaileri sonrasında, özel hasta bakmalarının önüne geçmediğini, çünkü sistemin halka yönelik değil küçük çıkar gruplarına yönelik çalıştığını iddia etti.

Gardiyanoğlu, KIBRIS TV’de, “Markaj” programında KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın sorularını cevaplandırdı.

Çıkar gruplarını düşünüyor, halkı görmüyorlar”

Dr. Remzi Gardiyanoğlu, ülkede yaşanan en büyük sıkıntının, halkın hak ettiği hizmeti alamaması olduğunu söyledi ve gelmiş geçmiş bakanların hekimleri memnun etmekle uğraştığını, ancak bunun da sonuç vermediğini dile getirdi.

30 yıldır sağlıkta aynı sorunların konuşulduğunu belirtti ve en güzel politikanın eğitim ve sağlık üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı. Gardiyanoğlu, “Bunları başaracak bir iktidar gelse ilah olacak. Çıkar gruplarını düşünüp halkı görmediğimiz için ileriye gidemiyoruz” dedi.

“Bozuk düzen en çok serbest hekimlerin işine yarıyor”

Dr. Gardiyanoğlu, kamu hekimlerinin, devlet hastanelerinden erken çıkması ve kliniklerinde hizmet vermesi konusunda başlattıkları mücadelenin de arkasında olduklarını belirterek, “Hiç kimsenin yasaları çiğnemek için mazereti olamaz” diye konuştu.

Gardiyanoğlu, şöyle konuştu:

“Taraflar dürüst değil. Hekimler rakam telaffuz etmiyor. Yasada söylenenler belli. İstifa edecek olan edebilir. Bir devlet eğer bunun karşısında duramayacaksa çok yazık… Sorun hekim yetersizliği değil, sistemin düzgün çalışmamasıdır. 500 hekim de olsanız bu açığı kapatamazsınız. Denetim yok. Giriş saati var çıkışa bakan yok. Kamuda hastalara sadece kamu hekimleri bakabiliyor. Komisyon kararı ile hastalara özel hekimler de bakabilmeli. Bu uygulama yığılmanın da önüne geçecek. Hekim açığı da kalacak. Biz bunları yapacağımıza hastane yapmaya çalışıyoruz. Güzelyurt’a hastane yapılmasından bahsediyoruz. Şu anda oralarda tam kadro hekim bile yok. Kimsenin gözünün yaşına bakmadan yasaların uygulanması gerekir.”

“Vekiller bile hasta bakmaya devam ediyor”

Dr. Remzi Gardiyanoğlu, ülkemizde hekimlerin özlük haklarından bahsedilirken, milletvekillerinin bile özelde hasta bakmaya devam ettiğine dikkat çekti.

banner134
Gardiyanoğlu, “Kimsenin demagoji yapmasına gerek yok. Yasal zemin buna uygun değil. Şu an dışarıda çalışan tüm kamu hekimleri, yasal olarak koruma altında da değiller. Bir şey olursa yasa sizi korumuyor. Eğer mahkeme sonuçlandıktan sonra bu emre de uyulmayacaksa o zaman başka bir yolunu bulacağız. Gayrı yasallığı ortadan kaldırsınlar ki eşit şartlarda çalışalım” diye konuştu.

“Emekli torpillilerden hizmet”

Dr. Gardiyanoğlu, mevcut yapıda emekli olan, torpilli hekimlerden hizmet alındığına işaret ederek, buna da isyan ettiklerini söyledi.

“Zaten bu kişiler, çalışmış emekliliğini almış. 60 yaştan sonra hekimlik yapın ama özelde yapın. Dışarıda genç hekimler iş beklerken buna gerek yok” diyen Gardiyanoğlu, herkesin bir birine karşı dürüst olması gerektiğinin altını çizdi.

Gardiyanoğlu, Ad-Hoc komitede görüşülen Hasta Hakları Yasası’na da dikkat çekti ve “Hangi hekim yasal zemine girecek bununla? Esas sorunlara yönelik masaya oturmamız lazım. Yüz bin kişilik yapıda bunu becerebilmemiz gerekir. Böylelikle doktorların mesailerini de kovalamaya gerek kalmaz ama biz bir şey yapmak istemiyoruz. Gerçek bu, samimi değiliz…” dedi.

Gardiyanoğlu, şimdiki sağlık bakanının, önceki döneme işaret ederek yaptığı icraatları gösterdiğini kaydetti ve “Pis suyu temizlemek elbette bakanlığın görevidir ancak başarısı değildir. Yıllardır insanca sağlık hizmeti bekliyor vatandaş… 70 yaşındaki adam 100’üncü numarayı alır ve muayene olamadan evine döner. Hastane gayet yeterlidir. Hekim açığından bahsetmek mümkün değil. Siyasi irade söz geçiremiyor. Sağlık bakanı ne yazık ki serbest çalışan hekimlerin bakanlığı değil” ifadelerini de kullandı.

Gardiyanoğlu şu anda istenilirse saati 35 TL’den özelden hizmet satın alınabileceğini de dile getirdi ve “Ben buna hazırım. Gideyim devlette dört saat hizmet vereyim. Ben hizmet vermeye gidersem başka bir kesimin argümanını zayıflatırım. Serbest hekimler hastanelere girerse, o kadar kolay grev yapabilecek misiniz? Biz oyun oynamıyoruz. Yarın hangi branştan isterlerse dışarıdan hizmet adı altında çalışalım” dedi.

Genel Sağlık Sigortası’na da değinen Gardiyanoğlu, ahbap çavuş ilişkileri sona erdirilmedikçe bunun da hiçbir fayda sağlamayacağını kaydetti.

“Özel Hastane Denetleme Kurulu çalışmıyor”

Gardiyanoğlu, ülkemizde diş hekimleri de dâhil, 226 serbest çalışan hekim bulunduğunu, bunlardan 70’inin özel klinikte, diğerlerinin ise özel hastanelerde çalıştığını açıkladı. Gardiyanoğlu Ada Hospital’de yaşananları da hatırlattı ve şunları söyledi:

“Gelip kimse bakmıyor. Özel Hastane Denetleme Kurulu diye bir şey var. Bu kurul iki yılda bir yenilenir. Haziran 2012’den bu yana kurul, son olaylar patlak verene kadar hiç toplanmadı. Sadece kâğıt üzerinde bir kurul… Neyi denetlemekten neyi kontrol altına almaktan bahsediyoruz? Şimdi bu kadar çarpıklığın olduğu bir ortamda ancak sokaktaki çocuğu kandırırsınız. Ada Hospital’de yaşanan kürtaj skandalının ortaya çıkması da bakanlığın bir başarısı değil, polisin girişimidir.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75