İlaç israfı önlenecek

Sağlık Bakanı Filiz Besim, ilaç israfını önleyip, hasta ve hastalıkların takibini kolaylaştıracak otomasyon sistemi hakkında bilgi verdi:

İlaç israfı önlenecek

Ceren ÖZBİL

Ülkede, ilaç israfını önleyecek, hasta ve hastalıkların takibini kolaylaştıracak otomasyon sistemi neredeyse tamamlandı.

Özellikle ilaçlar konusunda uygulanmaya başlanan bu sistem ile artık hastaneler, sağlık merkezleri ve İlaç ve Eczacılık Dairesi birbirinin stokunda bulunan ilaçları görebiliyor ve ihtiyaç fazlası olması durumunda ihtiyaç olan bölgeye sevk edebiliyor.

KIBRIS Gazetesi’ni ziyaret eden Sağlık Bakanı Filiz Besim, otomasyon sistemi hakkında bilgi verdi. Göreve geldiğinde kamyonlar dolusu tarihi geçmiş ilaç atmak zorunda kaldığını kaydeden Besim, kurdukları otomasyon sistemi ile artık bütün hastane ve sağlık merkezlerinin birbirlerinin deposunda bulunan ilaçları görebileceğini, ihtiyaç duyulması halinde birbirlerine aktarabileceğini belirtti.

Besim ayrıca bu sistem ile hangi merkezde ne kadar hasta bakıldığının, nerede hangi ilaçlar kullanıldığının da görüldüğünü söyledi.

“Artık ilaçlar bir yerde kalıp, tarihi geçip atılmayacak”

Besim artık bir hastanenin ya da sağlık merkezinin deposunda bulunan ilacın tarihi geçip atılmayacağını ifade etti ve göreve geldiklerinde ilaç israfı sorununu çözmek için ciddi bir mücadele başlattıklarını anlattı.

Bu doğrultuda tüm hastane, sağlık merkezi ve İlaç ve Eczacılık Dairesi’ndeki ilaçların sayıldığını ve bunun sisteme eklendiğini anlatan Besim, böylece hastanelerin, merkezlerin ve dairenin birbirlerinin deposunda bulunan ilaçları görüp, ihtiyaç olduğundan isteyebildiğini belirtti.

Besim ayrıca sistemin süresi dolmak üzere olan ilaçlarla ilgili de uyarı verdiğini söyledi.

“Büyük bir ilerleme kaydettik”

Otomasyon sisteminin şu anda yüzde 90 oranında uygulanabildiğini kaydeden Besim, hedefin yüzde 100’e ulaşması olduğunu ifade etti.

Besim, bu sistemin sadece ilaç konusunda değil, hasta takip sisteminde de ciddi avantajlar getirdiğini anlatarak, bu sistem sayesinde hangi bölgede hangi hastalığın yaygın olduğu, hangi ilaçların kullanıldığı gibi verilere ulaşabildiklerini belirtti.

“Sağlık politikalarını belirlememiz de çok önemli”

Otomasyon sisteminin sağlık politikalarının belirlemelerinde çok önemli olduğunu kaydeden bakan Besim, bu sisteme paralel istatistik birimi de kurduklarını belirtti.

Besim, “İstatistikler verilerle birleştiğinde çok yararlı çalışmalar ortaya çıkabiliyor. Örneğin bir yerde doktor ya da hemşire ihtiyacı var mı gibi analizler yapılabiliyor. Nerede ne kadar hastaya bakıldığı biliniyor. Bunları araştırıp, görebilmek için önümüze çok güzel bir veri tablosu çıkıyor ” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER