İlaçları 'uyuşturucu' diye kullanıyorlar

banner37

Hastalıklara derman olması için üretilen bazı ilaçlar, art niyetli insanların elinde zehre dönüşüyor

banner87
İlaçları 'uyuşturucu' diye kullanıyorlar
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Tedavide kullanılmak için üretilen bazı ilaçlar, kötü niyetli kişiler tarafından ilaç olarak değil, uyuşturucu madde olarak kullanılıyor.

Her ne kadar bu ilaçlar eczanelerde reçete ile satılsa da bir şekilde bu ilaçları elde eden kötü niyetli kişiler, bu ilaçların diğer ilaçlar ya da alkolle etkileşimini sağlayarak uyuşturucu etkisini artırıyor.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, yaklaşık bir yıl önce Actidem isimli öksürük şurubunun bazı kişiler tarafından uyuşturucu olarak kullanıldığını duyduklarını ve bunun üzerine İlaç ve Eczacılık Dairesi'yle temasa geçtiklerini anlattı.

Gerekli tedbirlerin İlaç ve Eczacılık Dairesi tarafından alındığını kaydeden Karaokçu, son bir yıl içinde kendilerine bu ilacın uyuşturucu amacıyla kullanıldığı yönünde bir bilgi gelmediğini söyledi.

Eczacılar ise, bu öksürük şurubunun bazı kişiler tarafından uyuşturucu madde olarak kullanılmaya çalışıldığını doğruladı. Ancak bu tür ilaçların eczanelerde reçete ile satıldığını kaydeden eczacılar, reçetesiz olarak bu ilaçları almaya çalışanlar da olduğunu belirtti.

"Kilitli dolaplarda tutuluyor"

Actidem ve benzer nitelikteki ilaçların eczanelerde göz önünde olmayan ve kilitli dolaplarda tutulduğunu söyleyen eczacılar şu şekilde konuştu:

“Bu ilaçları reçetesiz satmıyoruz. Şüpheli biri gelip bizden bu ilaçları istediğinde de bittiğini söylüyoruz. Birçok kez bu ilaçları reçetesiz olarak almak isteyenler oldu. Ancak biz bunları kilitli dolaplarda ve gözle görülmeyen yerlerde tuttuğumuz için rahatlıkla ‘bitti’ diyebiliyoruz.”

Karaokçu: Önlem alındı

Karaokçu, geçtiğimiz yıl söz konusu öksürük şurubu ile ilgili şikayetlerin kendilerine ulaştığını ve kendilerinin de İlaç ve Eczacılık Dairesi ile temasa geçerek dairenin gerekli tedbirleri aldığını anlattı.

Bu yıl kendilerine herhangi bir şikayet ulaşmadığını ifade eden Karaokçu, ancak ne yazık ki gençleri ve çocukları bu gibi kötü alışkanlıklara itmek isteyen kötü niyetli kişiler olduğunu belirtti.

Karaokçu, bu gibi ilaçların yanlış kullanılmasının diğer gayrı yasal uyuşturucu maddeler gibi zararı olup, bağımlılık yarattığına işaret ederek, vatandaşları bu konuda daha dikkatli davranmaları için uyardı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75