banner6

İlaçtan farkı yok! Eklem ve kas ağrılarına birebir gelen besinler

banner37

Eklem ağrıları genç yaşlı demeden milyonlarca insanın çektiği rahatsızlıklardan biridir.

İlaçtan farkı yok! Eklem ve kas ağrılarına birebir gelen besinler
banner99

Eklem ve kas ağrılarının birçok nedeni olabilir. En büyük nedeni ise osteoartrittir. Osteoartrit genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıksa da açık ara en çok eklem ağrısına neden olan rahatsızlıktır. Eklem ağrısını hafifletmek için her gün yapabileceğiniz bir şey var. O da daha sağlıklı beslenmektir. Eklem ağrılarını hafifletmek için atmanız gereken ilk adım kilo vermektir.

Osteoartrit, eklemlerdeki destekleme kıkırdağının bozulması ile karakterize edilen dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Fazla kilolu olmak eklemlere, özellikle diz ve kalça eklemlerine ek baskı uygulayabilir ve sıklıkla ağrı, ağrı, şişme ve sertliği tetikleyen kemik kemiğe sürtünmeye neden olabilir. Romatoid artrit de en yaygın eklem ağrısı nedenlerinden biridir. Romatoid artrit bir otoimmün bozukluktur, yani bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla eklemlerinizin astarına saldırmak için kimyasallar salgılar. Romatoid artrit ile tetiklenen ağrı, özellikle bu hatalı bağışıklık tepkisinin neden olduğu kronik iltihabı azaltarak, diyet yoluyla da giderilebilir. İşte eklem ve kas ağrılarını dindiren süper besinler...

EKLEM AĞRISINI HAFİFLETEN BESİNLER

ZEYTİNYAĞI

Ömrü uzattığı, kolesterolü düşürdüğü ve vücuda faydalı antioksidan sağlayan zeytinyağı, ağrıyı hafifletmede ibuprofen gibi davranan oleocanthal adı verilen bir polifenol bileşiği de içeriyor.

CEVİZ

Bir süper besin olan ceviz, eklem ve kas ağrılarını da dindirebilir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada cevizin iltihaplı eklem ağrılarını azalttığı hatta bu konudaki en iyi kaynaklardan biri olduğu öne sürüldü.

KEPEKLİ TAHILLAR

Kepekli tahıllar, vücuttaki eklem ağrılarına sebep olan iltihabı engelleyebilir.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, binlerce yıldır eklem ağrısını gidermek için kullanılmıştır. Baharatın aktif bileşeni, osteoartrit ağrısını hafifletme potansiyeli gösteren, anti-enflamatuvar özelliklere sahip bir polifenol olan kurkumindir.

YAĞLI BALIKLAR

Haftada birkaç kez somon, sardalye, uskumru, ton balığı veya omega-3 yağ asitleri açısından zengin diğer yağlı balıkları yemek, romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

ÇİLEK VE NAR

Antienflamatuvar ve analjezik etkileri olan biyoaktif bileşiklerin en yüksek miktarda bulunduğu meyveler arasında yaban mersini, ahududu, çilek ve nar bulunur. Ayrıca, Food & Function dergisine göre, quercetin ve narenciye flavonoidleri dahil olmak üzere bazı meyve polifenollerinin, özellikle romatoid artrit semptomlarını hafiflettiği ortaya çıkmıştır.

ELMA, BROKOLİ VE NARENCİYE

Eklem ağrılarını hafifletmek için meyve ve sebzelerden daha iyisi yoktur. Meyve ve sebzeler, eklem ve kaslardaki iltihaplanmayı azaltan antioksidanlar açısından zengin güçlü besinlerdir. İçeriğindeki lifler uzun süre tok tutar. Aynı zamanda kan şekeri seviyesini dengede tutar.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104