İmha bedeli kilo başına 3 Euro

banner37

Tarihi geçmiş ilaçların imhasında özelleştirmeye gidildi. Yasada yapılan değişiklikle, özel eczanelerin depolarındaki tarihi geçmiş ilaçların imhası artık büyük bir külfet yaratacak. Ülkedeki 324 özel eczanenin de imha bekleyen binlerce kutu miadı dolmuş ilacı bulunduğu belirtildi.

İmha bedeli kilo başına 3 Euro
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

- “ECZACILAR MAĞDUR EDİLİYOR”… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz,  yıllardır özel eczanelerin elinde kalan ve tarihi geçen ilaçların imhasının İlaç ve Eczacılık Dairesi, Vergi Dairesi ve belediyelerle birlikte gerçekleştirildiğini belirterek, yasanın değişmesiyle yıllardır elde kalan ilaçların imhası için devletin eczacıları özele yönlendirerek mağdur ettiğini vurguladı. Öksüz, özel şirketin kendilerinden imha için kilo başına 3 Euro istediğini, 5 sene hatta 8 sene ilacını imhaya götürmeyen eczacılar olduğuna işaret ederek, bu durumun eczacıların çok büyük zarara uğratacağını kaydetti.

- “TEK SUÇLU DEVLETTİR”… Öksüz, devletin, ilaçları, vatandaşın ödediği vergilerle alıp, kontrol etmediği için de tarihlerinin geçmesine ve elde kalmalarına neden oğlunu söyleyerek, “Devlet, vatandaşın parası ile aldığı ilaçları, yine vatandaşın parası ile özel şirkete vererek imha edecek. Bu durumda tek suçlu devlettir. Ne özel şirketin, ne eczacıların, ne de vatandaşın suçu vardır”  dedi. İlaç Takip Sistemi kurulmadığı için İlaç ve Eczacılık Dairesi’ndeki ilaçların kontrolünün manüel olarak elde yapıldığına dikkat çeken Öksüz, buradaki temel sorunun İlaç Takip Sistemi’nin kurulmaması ve daireye eczacı alınmaması olduğunu söyledi

Devletin elinde kalan ve yıllardır imha edilmeyen tonlarca tarihi geçmiş ilacın yanı sıra özel eczanelerin depolarında da miadı dolmuş çok sayıda ilaç var. Ancak yasa değişikliği nedeniyle tarihi geçmiş ilaçların imha yönteminin değişmesi ve bunun paraya bağlanması, hem devlet için büyük bir külfet, hem de özel eczaneler için büyük bir mağduriyet yarattı.

Yeni uygulamaya göre eczanelerin tarihi geçmiş ilaçların imhası için özel bir şirkete kilo başına 3 Euro ödenmesi istenirken, Eczacılar birliği özel şirketle pazarlığa oturmaya hazırlanıyor

Devletin elindeki tarihi geçmiş ve imha edilmeyi bekleyen 2 milyon TL’lik ilaç olduğu belirtildi.

2012’den önce gömme yöntemi ile imha edilen ilaçların 2012 yılında yenilenen Çevre Yasası uyarınca gömülmenin yasaklanması ve farklı yöntemle imhalarının şart koşulması üzerine elde kalan tonlarca ilacın imha edilmesi için binlerce Euro’luk bir harcama gerekecek.

Devletin son kullanım tarihi geçen ilaçları imha için özel bir şirketle anlaşması ve özel eczanelerin bu imhalar için kilo başına 3 Euro ödeyecek olması, eczacıların tepkisine yol açtı.

Eczacılar, bunun kendileri için büyük bir külfet olduğunu belirterek, bu durumdan mağdur olduklarını söylüyor.

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, son kullanma tarihi geçen ve imhası yıllardır sorun haline gelen ilaçlar ve son durumla ilgili KIBRIS’a konuştu.

Devletin, ilaçları, vatandaşın vergisi, yani parası ile alıp, kontrol etmediği için de tarihlerinin geçmesine ve elde kalmalarına neden oğlunu anlatan Öksüz, “Devlet, vatandaşın parası ile aldığı ilaçları yine vatandaşın parası ile özel şirkete vererek imha edecek” dedi.

Öte yandan özel eczanelerdeki ilaçların imhasının eskiden İlaç ve Eczacılık Dairesi, Vergi Dairesi ve belediyelerle birlikte gerçekleştirildiğini ve Vergi Dairesi’nin tutanağı tutup KDV’yi hesaplayıp yıl sonu eczacıların ödediği KDV’den düştüğünü belirterek, şimdi özel şirkete yönlendirilen eczacıların ilaçların imhası için kilo başına 3 Euro vermesinin istendiğini anlattı.

“Tarihi geçen ilaçları artık özel şirket imha edecek”

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, hiçbir yasanın son kullanma tarihi geçmiş ilaçları özelde imha etmeyi barındırmadığının altını çizerek, devletin, tarihi geçen ilaçları imha için eczacıları özel şirkete yönlendirdiğini kaydetti.

  Öksüz, yasaların vatandaşı korumak için var olduğunu söyleyerek, “Devlet, yasalarla vatandaşa sahip çıkar, ama şu anda devletin yaptığı eczacıyı özele teşvik etmektir” dedi.

Öksüz, devletin hem kendi, hem de özel eczacıların elinde kalan tarihi geçmiş ilaçları para ile özel şirkete imhasını yaptırmak istediğini vurguladı.

“2 milyon TL değerindeki ilaç

para karşılığı özelde imha edilecek”

Öksüz, devletin elinde kalan 2 milyon TL değerindeki tarihi geçmiş ilaçla ilgili konuşan Öksüz, İlaç ve Eczacılık Dairesi bünyesindeki tarihi geçmiş ilaçların bir özel şirket tarafından imha edileceğini anlattı.

Devletin ilaçları vatandaşın vergisi yani parası ile alıp, kontrol etmediği içinde tarihlerinin geçmesine ve elde kalmalarına neden olduğuna işaret eden Öksüz, “Devlet vatandaşın parası ile aldığı ilaçları yine vatandaşın parası özel şirkete vererek imha edecek” dedi.

Bu durumda tek suçlunun devlet olduğunu, ne özel şirketin, ne eczacıların, ne de vatandaşın suçu olduğunu belirten Öksüz, meclis alt komitesinin neden bu kadar ilacın elde kaldığı konusunda araştırma yaptığını, ama

kayda değer bir sonuç çıkmadığını, kimseye hesap sorulmadığını ve cezai işlem uygulanmadığını vurguladı.

“Sorun sistemsizlik ve personel azlığından kaynaklanıyor”

Meclis Araştırma Komitesi Raporu’nda  “İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin Deposunda Tarihi Geçmiş Tonlarca İlacın İmha Edilecek Olmasının Ana Nedenlerinin Ne Olduğu ve Bu Konuda İhmalin Olup Olmadığıyla” ilgili raporda, girişlerde ve depodan çıkışlarda ilaç takip sistemine imkân sağlayacak etkin otomasyon sisteminin olmadığı ortaya çıkmıştı.

Öksüz, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne giriş- çıkışları kontrol altında tutacak, İlaç ve Eczacık Dairesi ile hastane arasındaki koordineyi sağacak bir program satın alınarak, özel bir firmanın bunun takibini yapması konusunda çalışma başlatılmıştı ama şirkete para ödenmesine rağmen İTS dediğimiz İlaç Takip Sistemi kurulmadı.

İTS kurulmadığı için bugün İlaç Eczacılık Dairesi’ndeki tüm ilaçların kontrolü, manüel olarak elde yapılmaya devam eder.

Bugün dairede müdür dahil 5 personel çalışır, buradaki temel sorun da İlaç Takip Sistemi’nin kurulmaması ve daireye eczacı alınmamasıdır.”

“İlaçlar kilosu 3 Euro’dan imha edilecek”

Öksüz,  özel eczanelerin elinde kalan ve son kullanma tarihi gecen ilaçlarla ilgili de konuşarak eskiden ilaçların imhasını İlaç ve Eczacılık Dairesi, Vergi Dairesi ve belediyelerin birlikte gerçekleştirildiğini anlattı.

İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin bu ilaçların tarihi geçtiğini devlet kanalı olarak onayladığını, Vergi Dairesi’nin tutanağı tutup KDV’yi hesaplayıp yıl sonu eczacıların ödediği KDV’den düştüğünü belirten Öksüz, belediye yetkililerinin de imhayı gerçekleştirdiğini söyledi.

Öksüz, devletin, şimdi ilaçların imhası için özel bir firma ile anlaştığını ve özel eczanelerin elinde kalan tarihi geçmiş ilaçların kilosunun 3 Euro karşılığı şirket tarafından imha edileceğini vurgulayarak, devletin hem eczacıyı, hem de vatandaşı mağdur ettiğini yineledi.

Eczacıları, ellerindeki son kullanma tarihi geçen ilaçları imha etmek için yönlendirdiği şirketin ilaçların imhasını kilo başına 3 Euro’dan yaptığını belirten Öksüz, 3 Euro’ya ek olarak eczacıların taşımacılık parası da ödeyeceğini söyledi.

“İlgili firma ile pazarlığa oturacağız”

  Öksüz, depoların, eczacının elinden tarihi geçen ilaçları geri almadığına dikkat çekerek, eczacının, ilaçların imhasını sene sonunda KDV’den düşsün diye yaptığını anlattı.

“Eczacı ilacı alırken bedelini ve KDV’sini öder” diyen Öksüz, ilaçların “girdi” diye gösterildiğini, elde kalan tarihi geçmiş ilaçları eczacı imhaya götürmezse de sene sonunda stok fazlası olarak karşılarına çıktığını ifade etti.

Öksüz, eczacının elde kalan ilaçları “gider” gösteremediği için de Vergi Dairesi tarafından resen vergi olarak işlendiğini ve eczacının zarara uğradığını vurguladı. 

İlgili firma ile pazarlığa oturacaklarına dikkat çeken Öksüz, konu ile ilgili Çevre ve Vergi Dairesi ile İlaç ve Eczacılık Dairesi’ne gittiklerini, ama bir şey değişmediğini kaydetti.

Geçen hafta İlaç ve Eczacılık Dairesi ile imha ile ilgili 2 saatlik toplantı yapıldığını belirten Öksüz, “Bu toplantıda, devletin ve özel eczanelerin elinde kalan tarihi geçmiş ilaçların Gürdağ Ticaret’e verileceği ve imha edileceği söylendi” dedi.

“8 sene ilaçlarını imhaya götürmeyen eczacılar var”

Öksüz, 5 sene hatta 8 sene ilacını imhaya götürmeyen eczacılar olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Eskiden eczacılar elindeki ilaçları biriktirir, 1-2 yıldan sonra imhaya götürürdü. Çünkü eskiden bu kadar çok eczane yoktu ve elde kalan tarihi geçmiş çok fazla ilaçta yoktu.

Son 3-4 sene var sağlıklı bir imha modeli yok ve bu yıllar içinde eczane sayıları arttıkça, elde kalan ve tarihi geçmiş çok ilaç oldu. Bu ülkede 324 eczane var ve 124’ü de Lefkoşa’dadır”.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75