banner6

İmplant uygulamasında yeni yöntem

banner37

Çene kemiğinde yeterli ve sağlam kemik kalınlığı olmadığı için implant destekli sabit protez yapılamayan hastaların yeni yöntemlerle, sabit protez dişlere kavuşmaları zigoma implant uygulamasıyla artık mümkün

İmplant uygulamasında yeni yöntem
banner151 banner143

Dr. Levent Devrim ÜSTÜN

Bu uygulamada elmacık kemiğine yerleştirilen 4.5 -5 cm. uzunluğunda implantlar kullanılır ve üzerlerine sabit üst yapı diş protezleri uygulanır.

Diş eksilmesi sonucunda uzun yıllar hareketli protez kullanmak durumunda olan ve bu protezleri sürekli takıp çıkarmaktan, yemek yerken tat alamamaktan, konuşurken söylediklerinin anlaşılamamasından, protezlerin ağız içinde hareketli olmasından şikayet eden hastalar, bu sorunlarına zigoma implantla çözüm bulacak ve yaşam konforlarını artıracak.

Zigoma implant planlaması yapılırken, üst çene kemiği ve ağız içi anotomik boşluklar dikkatle incelenmeli radyolojik muayene sonucu milimetrik ölçümlerle uygulama noktaları ve implant yapısal ölçümleri tespit edilmelidir.

Alt çene için en önemli boşluk mandibular kanal ve mental foremenlerdir. Üst çene kemiğinde ise dikey boyutun yetersizliğinde azı dişler bölgesinde sinus bölgesi önem kazanır.


Üst çenede bu durumda en çok uygulanan tedavi yöntemi sinus kaldırma işlemidir. Bu işlemde sinus içinde kaldırılan mukoza altına kemik ilavesi yapılıp sinus tabanı kalınlaştırılır. Güçlendirilen ve uygun dikey boyuta erişen sinus tabanına implant yerleştirilir. Sinus kaldırma yöntemi sırasında oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için zigoma implantlarını kullanabiliriz. Üst çene azı dişler bölgesinde hiç kemik kalınlığı bulunmayan hastalar için yine zigoma implantları kullanılabilir.

Zigoma implantlarının diğer avantajları sinus yükseltme ve kemik greftleme gibi zahmetli işlere gerek kalmaması ve bu sayede implant uygulama süresinin kısalmasıdır. Bu implantların en önemli özelliği istenildiği taktirde zigoma implantla diş protezinin aynı günde yapılabilmesidir.

Üst çenesinde hiç dişi olmayan bir hasta sağ ve sol elmacık kemiklerine birer zigoma implantı ve üst çenenin ön kısmına uygulanan implantlar sayesinde aynı gün dişli protezlerine kavuşabilir.

Alt çenede hiç diş olmaması durumunda ise hekiminizin yapacağı radyolojik kemik ölçümleri ve ağız içi yumuşak doku muayenesi sonucunda eksilen dişlerin yerine aynı gün implant destekli diş protezi yapılabilir.


Bu disiplin sağ ve sol azı dişler bölgesine uygulanan açılı implant kullanımı ve alt çene ön bölgeye yerleştirilen iki adet implantla gerçekleştirilir. İmplant uygulaması sonrası dişli protez bu alt yapının üstüne aynı gün uygulanabilir.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2016, 14:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104