İmposter Sendromu; Yetersiz ve eksik hissetme

banner37

İmposter Sendromu; Yetersiz ve eksik hissetme
banner8

Psikolog Ayla KAHRAMAN

banner134

Kişi, kariyerinde parlak bir noktada olmasına rağmen, ilgili, uzman olduğu alanda eksiklik, yetersizlik duyguları yaşar. Çok çalışmakla ve zekasıyla bir kariyer elde ettiği halde; başarısını, çalışmasını ve zekasını yok farz ederek sadece şans faktörünün ona yardımcı olduğunu düşünür. İnsanların onu zeki, çalışkan ve başarılı bulmasının bir yanılgı olduğu, bu başarıyı hak etmediği ve gerçeğin her an ortaya çıkacağı endişesini yaşar. Şansı bir gün ters dönerse ve elindeki her şeyi kaybederse korkusu yoğundur.

Oysaki başarı noktasına çok çalışarak gelmiştir. Elbette bu yol her zaman başarıya odaklı doğrusal bir yükseliş izlememiştir. Başarıya giden yolda her zaman başarısız duraklar da vardır. Üstelik kişinin, ilgili olduğu alanda her şeyi bilmesi de mümkün değildir. Ancak, yetersiz ve eksik hisseden kişi, bu ayrıntıları dikkate almaz.

Pek çok insan için normal olan bu durum, İmposter sendromu yaşayan kişi için farklıdır. O yapabildiklerinin değil; yapamadıklarının, bilemediklerinin üstünde durarak, bu sendromu yaşar. Yapamadıklarını ve bilemediklerini paylaşmaktan çekinir. Üstelik eksikliklerini doğal karşılayamadığı için yoğun stres altındadır. Bilememenin getirdiği eksiklik duygusu ile çok çalışır. Dinlenmeye ve eğlenmeye zaman ayırmadığından, tükenir. Bu tükeniş, özel ve sosyal yaşamını olumsuz etkiler. Duygusal açıdan kendine güvensizlik duyguları yoğunlaşır.

Başarılı bir kariyer elde etmiş her insanın İmposter sendromunu yaşama olasılığı vardır. Eksiklik ve yetersizlik duygusunun ortaya çıkardığı depresif çöküntünün yarattığı ıstırabı yaşamaktan kendilerini alamazlar. Kaygı bozuklukları yaşama olasılıkları da vardır.

“Bilmiyorum” demenin eksik ve yetersiz hissettirmeyeceğini idrak etmek, bu sendrom ile savaşmanın koşullarının başında gelir. Bilmemek doğaldır ve her zaman bilmediklerimiz olacaktır. Bunu rahatlıkla ifade edebildiğimiz takdirde, bu sendrom ortaya çıkmakta zorlanacaktır.

Elbette elde ettikleri için harcadıkları emeği de unutmamaları gerek. Başarıya giden yol, her zaman zor ve yorucudur. Duraklamalar ve geriye dönmeler de olacaktır. Her başarılı sonucun içinde başarısızlık yaşanan durumlar da olacaktır.

Bunlar gelişmenin doğal aşamalarıdır. Bunun yanında, başarının hazzını rahatça, dışa vurarak yaşamak gerek.

“Bu başarı benim” diyebilmek gerek.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2021, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88