banner6

İneklerde ve koyunlarda vitamin eksikliği ve pika hastalığı -2

banner37

İneklerde ve koyunlarda vitamin  eksikliği ve pika hastalığı -2
banner99

Vet. Hek. Meryem HOCA


Hayvanlarda beslenme yapılırken, besinler, mineraller ve vitaminler dengeli verilmelidir. Besinlerin, mineral ve vitaminlerin eksikliği veya fazlalığında bazı problemler görülebilir. Onun için hayvan ve diğer canlılarda beslenme dengeli olmalıdır.
Hayvanlarda beslenme dengeli olmaz ise besin eksikliği veya fazlalığı, mineral eksikliği veya fazlalığı, vitaminlerin eksikliği veya fazlalığı gibi durumlarda ne gibi problem yaşanır kısaca belirtmekte yarar vardır.

 

Vitaminlerin eksikliği ve fazlalığındaki problemler


Vitaminlerin eksikliği: Bütün canlı beslenmesinde vitaminlerin çok büyük önemi vardır. Vitaminler birçok gıdadan alındığı gibi dışarıdan takviye olarak ta alınabilmektedir. Vitaminlerin eksikliği esnasında dışarıdan gerekli vitaminleri almakta veya kullanmakta yarar vardır. Vitaminlerin eksikliği, iştahsızlık, büyümede gerileme, ayak hastalıları, göz problemleri, sindirim bozuklukları ve dolaşım bozukluklarına sebebiyet vermektedir.
Vitaminlerin fazlalığı: Vitaminlerin eksikliği kadar vitaminlerin fazlalığı da problem çıkarabilir. Vitaminlerin fazlalığı iskelet bozukluklarına sebebiyet verdiği gibi D vitaminin fazlalığı kalsiyum dengesini bozacağından kalsiyumla ilgili problemler yaşanabilir.
Hayvanlarda beslenme, besin maddeleri, mineraller ve vitaminler dengeli verilmesi gereklidir. Besin maddeleri, mineral ve vitaminlerin dengesiz alınması hayvanlarda verim kaybına sebep olacağından, maddi kayıplarda oluşacaktır. Onun için hayvanları dengeli beslemek gerekmektedir

 

Pika hastalığı:
Pika,  yiyecek olmayan maddelerin yenmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hayvanlarda ve özellikle bağırsak paraziti bulunan, dolayısıyla demir eksikliği bulunan çocuklarda görülen bir hastalık olarak bilinir.
Pika hastalığı adını Saksağan'dan alır. Saksağan bilindiği gibi kargagiller familyasından uzun kuyruklu bir kuş olup, ne bulursa yemesiyle ünlüdür. Saksağan ağzına ne alırsa seçmeden yer, solucan, leş ve böcek yemesi gayet normal kabul edilir. 
Pica çiftlik hayvanlarında, özellikle de sığırlarda görülür. Sığırların duvarları, tahtaları, altlıkları, yiyecek olmayan maddeleri kemirmesi, yalaması ile ortaya çıkar. İdrar içme, idrar yalama gibi problemler de pika belirtisidir.  Kauçuk veya plastik, kum, dışkı yemek, koyunların tüy çekmesi, çöplük yakınlarında otlatılan sığırların leş yemesi yine pika belirtisi olarak kabul edilir. Doğum yapmış ineklerin sonlarını (eşlerini, yavru zarlarını) attıktan sonra yemesi de bazı bilim adamları tarafından pika kabul edilse de, bu davranışın içgüdüsel olduğunu kabul edenler de vardır.  Birçok bilim adamı son yemenin ineğin yavrusunu vahşi hayvanlardan korumak amacıyla yaptığı bir içgüdüsel davranış olduğunu bildirmişlerdir.
Pika kendisi problem olduğu kadar, başka problemlere de yol açabilecek bir hastalıktır. Pika sebebiyle botulismus, yabancı cisim hastalığı (RPT) ve dil yuvarlama ortaya çıkabilir. Pika bazen ketosis ile kombine halde olabilir.  Böyle durumlarda inek konsantre yemi reddeder, ama kaba yemleri tüketir.
Çöplük yakınlarında otlatılan inekler yabancı cisimleri yutabilir veya pika sebebiyle leş yiyebilirler. Bozulmuş maddeleri ve leşleri yiyen ineklerde dengesizlik, felç, kaslarda zayıflık, yutma ve çiğneme güçlüğü, yan yatma pozisyonu ve aşırı salya gibi belirtilerle botulismus hastalığı ortaya çıkar ve inek ölür.
Pika magnezyum eksikliği, ketosisin sinirsel şekli, beyin yangıları ve zehirlenmeler ile karıştırılabilecek bir hastalıktır.
Buzağıların birbirlerinin göbeklerini yalaması da bir pika belirtisidir.
Pika hastalığının çok sebebi vardır.  Bir inekte bir veya birden fazla sebep söz konusu olabilir. Kesinlikle sebebi bulmak ve söylemek kolay değildir. Magnezyum, çinko, demir, bakır, potasyum, fosfor, kobalt gibi mineral eksiklikleri sebeplerin başında sayılabilir.  Stres, iç parazitler, sindirim ve beslenme bozuklukları, kalitesiz kaba yemler, protein, enerji dengesizlikleri ya da eksiklikleri, fosfor ve kalsiyum dengesizlikleri, selüloz eksikliği, gizli ketosis veya gizli asidosis, metabolik hastalıklar Pika'ya yol açabilir.
Pika aynı zamanda kötü alışkanlık olarak sürü içerisinde yer eden bir hastalıktır. Sürüde kötü alışkanlıklar öğrenilebilen ve süren bir hal alabilir. Problemi ortaya çıkarmak ve erken teşhis ile ortadan kaldırmak gerekir. Çünkü bazen sebepler ortadan kaldırılsa bile pika devam edebilir. Bu konu öğrenilen kötü alışkanlık olarak açıklanmaktadır. Bazen problemin tespiti boşuna olur. Pika grup içinde hızla yayılan bir hal almıştır. Pika'nın olmaması için, yemlerin dengeli olması, rasyonun mineral, protein, enerji, selüloz eksikliğine meydan vermeyecek şekilde düzenlenmesi şarttır. Pika hastalığı geliştikten sonra ise, yine aynı düzenlemelerin yapılması, mineral katkılarının yemlere katılması, rasyonun düzenlenmesi, kan ve yem tahlillerinin yapılması, durumun gizli ketosis ve asidosis yönünden araştırılması gerekir.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur
Onur - 1 yıl Önce

Peki bunları gördüğümüz sığırlarda hangi vitaminleri ne şekilde kaç doz ooarak kullanmalıyız teşekürler

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104