banner6

İnsülin direnciyle yaşamak

banner37

Az yiyor ama kilo veremiyor musunuz? Yeterli yeseniz de çabuk mu acıkıyorsunuz?  Atıştırmaktan vazgeçemiyor, özellikle öğlen saatlerinde tatlı bir uykuya yenik mi düşüyorsunuz? Duygusal Açlığınız mı var?  O zaman dikkat edin tüm bunların sebebi insülin direnci olabilir.

İnsülin direnciyle yaşamak
banner150 banner151 banner143

Dyt. Gamze ÖZTÜRK

İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon olup kan şekerini düşürücü etki yapmaktadır. İnsülin direnci olan hastalarda, kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi zorlaşmıştır. Bu nedenle kanda şeker birikimi meydana gelmektedir. Bu durumda pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya başlayabilir.

En sonunda ise pankreas yorulacak ve yeterli insülin sağlama yeteneğini kaybedecektir. Pankreasın salgıladığı insülinin vücutta tam olarak kullanılamamasına İnsülün Direnci denir.

İnsülin direncinin görülme sebebi nedir?

İnsülin direnci genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme sonucu oluşur. İnsülin direncini sıklıkla genetik yatkınlık zemininde görmekle beraber, son zamanlarda insanların daha sedanter bir yaşam sürmesi, rafineri gıdaların tüketiminin artışı ve "fast food" tarzı beslenmeye olan rağbet ile çevresel etkenlerin ağırlığını daha çok hissetmekteyiz. Bu nedenle kimi zaman danışanlarımızdan, "Annem, babam tereyağı, bal kaymak ile beslenirdi, onlara bir şey olmadı da bana neden oluyor?" gibi sorularla karşılaşmaktayız. Burada unuttuğumuz şey eskilerin yaşam tarzında hareketin göz ardı edilemez olan yeri.

İnsülin direnci belirtileri nelerdir?

•Kontrolsüz kilo artışı
•Kilo vermede zorluk
•Sık tatlı yeme isteği
•Yemek sonrası sık acıkma
•Yorgunluk hissi
•Bel çevresinin giderek genişlemesi
•Karaciğerde ve pankreasta yağlanma,
•Kadınlarda adet düzensizlikleri.

İnsülin direnci ile nasıl yaşamalıyız?

Yaşam tarzı değişikliği ve düzenli egzersiz ile harcanan kalori artırılıp, vücut yağ oranı azaltılmalı, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

Sağlıklı bir beslenme programında basit çay şekeri içeren tüm gıdalar, hazır meyve suyu ve içecekler, işlenmiş yiyecek maddeleri (işlenmiş et ve et ürünleri dahil), beyaz unla yapılan hamur işileri, hazır gıdalar yer bulamaz. Ne tüketilirse tüketilsin miktarı azaltılmalıdır. Örneğin ceviz faydalı diye miktarını abartırsak tüketemediğimiz fazla kalori alımı nedeniyle kilo veremeyiz. Yemekleri lezzetli pişirmek yerine sağlıklı pişirme yolları seçilmelidir. Kızartma sebze yerine, çiğ ya da haşlanmışı tercih etmek, yemeklere daha az tuz, yağ katmak, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yemek, meyve suyu yerine su ve meyve tüketmek kalori alımını azaltmak için bazı ipuçları olabilir. Sadece bir tür gıda ile beslenerek yapılan zayıflama programları doğru değildir. Sağlıklı besinlerden azar azar tüketmek daha uygun bir beslenme şekli olur. Yemekleri büyük kaplarla değil yiyeceğimiz kadarını sofraya getirmeli, hızlı yemek yerine, lokmaları çok çiğneyip yavaş yavaş yemek yenmelidir.

İnsülin direncini kırmanın 6 temel yolu:

1-Fiziksel aktivite
2-Düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek
3-Sağlıklı yağları kullanmak
4-İşlenmiş gıdalardan uzak durmak
5-Uyku dengesini sağlamak
6-Stresi azaltmak

Kendiniz için yapacağınız en güzel değişim, yaşam tarzınızı değiştirmektir...
 


 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 13:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110