banner6

İnsülinsiz 150 gün

banner37

Halk dilinde ‘şeker hastalığı’ diye bilinen diyabet ile 12 yıldır mücadele eden ve Tip-2 diyabet hastası olan Musa Çerçil, metabolik cerrahi adı verilen yöntemle insüline esir olmaktan kurtulduğunu söyledi

İnsülinsiz 150 gün
banner151

Mehmet KARA

Halk dilinde ‘şeker hastalığı’ diye bilinen diyabet ile 12 yıldır mücadele eden ve 8 yıldır da insülin kullanan 40 yaşındaki iki çocuk babası Musa Çerçil, metabolik cerrahi adı verilen yöntemle hastalığını yendi.

Sadece Tip-2 diyabet hastalarına uygulanan metabolik cerrahi yöntemini 2013 yılında duyup, dört yıl bekledikten sonra ameliyat kararı veren Çerçil, “İnsüline esir olmaktan kurtuldum. Şu an özgürlüğüme kavuştum” dedi.

KIBRIS’a konuşan Musa Çerçil, beş aydır insülinsiz bir yaşam sürdüğünü ve kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi.

Çerçil, “Ben Tip-2 diyabet (şeker) hastasıyım. Tedavi sürecimde bana desteğini esirgemeyen doktorlarım, insülin rezervimin tükenmemesine yardımcı oldu. Doktorlarım olmasaydı, gerçekleştiren operasyona uygun bir vaka olmayacaktım” dedi.

Beş ay önce gerçekleştirilen metabolik cerrahi ile hastalığını yendiğini ifade eden Çerçil, Türkiye’de bu operasyonu birkaç doktorun yaptığını söyledi.

“İnsülin rezervi zengin olması gerekiyor”

Yaklaşık 150 gündür insülinsiz bir yaşam sürdüğünü kaydeden Çerçil, metabolik cerrahi ile tedavi olacak hastaların Tip-2 şeker hastası olması gerektiğini, ayrıca pankreasının insülin üretebilmesi ve insülin rezervinin de zengin olması gerektiğini belirtti.

Bunun ölçümlerinin de dört ya da beş gün sürdüğünü kaydeden Çerçil, “Kişi uygun olursa metabolik cerrahi yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Beş ayda 30 kilo verdim”

Operasyonun ardından, beş ayda 127 kilodan 97 kiloya düştüğü ve verdiği kiloların da yağ olduğunu dile getiren Çerçil, insüline esir olmaktan kurtulduğunu söyledi.

Çerçil, “Yeniden doğdum. Her ay hastane kuyruklarına girmekten, bir şey yerken iki kere düşünmekten kurtuldum. Eskiden yürüyemez, koşamazdım. Şimdi çok daha rahat hareket edebiliyorum… Tedaviye eşimle birlikte başladık, birlikte bitirdik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 08:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110