İnternet şirketlerine ceza

banner37

BTHK, 2017 yılı üçüncü çeyrek dönem verilerini göndermeyenlere para cezası kesti

İnternet şirketlerine ceza
banner90
banner8

İbrahim FEVZİOĞLU

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) 2017 faaliyet raporundan alınan bilgilere göre BilgiFixnet Broadband Ltd ve Goldsurf Internet Ltd şirketlerine yaklaşık 4 bin TL ve günlük cirolarının yüzde 5’ine kadar nispi idari para cezası kesildi.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Yönetim

Kurulu Çalışma ve Denetim Usul ve Esasları Tüzüğü’nün 12’nci Maddesi kapsamında talep edilen

2017 yılı 3. çeyrek dönem ile önceki dönemlere ait bilgi ve verilerinin dolayı ‘failin sorumlu olacağı ceza miktarı önceden belli olmayıp, miktarı neden olunan zarara, ihlal süresine, kişi sayısına göre değişen para cezaları’ anlamına gelen ‘nispi para cezası’ kesildi.

Kesilen cezalar, Broadband Ltd şirketine 768,23 TL ve Goldsurf Internet Ltd şirketine ise 3 bin 221,16 TL, ayrıca, 2 şirkete de kurul konu kararın hükümlerine uyulmaması halinde Yasa’nın 100(1) Maddesi uyarınca günlük cironun yüzde 5’ine kadar ceza şeklinde oldu.

BTHK: Baz istasyonlarında standart dışı cihaz yok

banner134
Öte yandan, BTHK,  baz istasyonları ile ilgili gerekli eğitim ve yetkisi olmayan kişilerin, basın ve sosyal medya aracılığıyla,  asılsız iddia ve şikayetlerle gündem oluşturmaya çalıştıklarını, kamuoyunda gereksiz kaygı ve olumsuz etki yaratıldığını savundu.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, BTHK’nın, vermiş olduğu baz istasyonları kurulum izinlerine ek olarak, istasyon kurulumunda kullanılacak tüm ekipman için teknik değerlendirme yapıp, standartlara uygun olan cihazlara ithal izni verdiği, standart dışı veya ithal izni olmayan hiçbir cihazın baz istasyonlarında kullanılmadığı vurgulandı.

Açıklamada, baz istasyonu denetimlerinde, ölçüm sonuçlarına ait değerleri karşılaştırmak için uluslararası yetkili kuruluşlar tarafından bazı standart ve sınır değerler belirlendiği; BTHK’nın elektromanyetik alan maruziyetinde sınır değerlerinin belirlenmesinde Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü ve ICNIRP’nin standart ve sınır değerlerini benimsediği; BTHK’nın, dünya çapında kabul görmüş bu sınır değerlere ek olarak, ihtiyati tedbir açısından, tek bir cihaz için ICNIRP’nin belirlediği limit değerinin dörtte birini aşmayacak şekilde önlemlerini almakta ve denetimlerini bu doğrultuda gerçekleştirmekte olduğu kaydedildi.

Açıklamada, baz istasyonlarının kurulumu yapılmadan önce, mobil haberleşme sağlayıcılarının, BTHK’ya telsiz kurma ve işletme izni başvurusu yaptığına, baz istasyonu kurma ve işletme izni başvurularının Kurum tarafından yapılan detaylı teknik değerlendirmenin ardından olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada,  BTHK tarafından verilen telsiz kurma ve işletme izninin her baz istasyonu için gerekli tüm güvenlik tedbirlerini içerdiğine de işaret edildi.

“Ölçümler periyodik olarak yapılıyor”

Açıklamada güvenlik sertifikası alan baz istasyonu ölçümlerinin BTHK tarafından periyodik olarak yapıldığı periyodik ölçümler yanında, KKTC genelini kapsayan genel ölçümler de yapıldığı belirtildi.

BTHK açıklamasında, KKTC genelini kapsayan ayrıntılı ölçüm raporlarına Kurum’un //www.bthk.org/ internet sayfasından erişebildiği belirtildi

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75