banner6

İnternette 'organ pazarı'

banner37

Organ satışlarının serbest olduğu ülkelerdeki hastaneler, internet aracılığıyla tüm dünyaya ulaşıyor. Üstüne üstlük bu hastaneler sağlıklı bir böbrek için 450 bin dolar vaat ediyor.

İnternette 'organ pazarı'
banner99

Ceren ÖZBİL

KKTC’de organ bağışları ve nakilleriyle ilgili düzenlemeleri belirleyen yasa, her ne kadar organ satışını engellese de, yurt dışındaki bazı ülkelerde organ satışları yapılıyor.

Üstüne üstlük bu satışlar için başvurunun da internet üzerinden yapılması, organ satışının yasak olduğu ülkelerdeki vatandaşların da ulaşımını kolaylaştırıyor.

Bu durum birçok ülke için tehlike arz etmekle birlikte, organ mafyası tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Ülkesinde organ satışı yasak olan bir kişi, organ satışının serbest olduğu bu ülkelerin hastanelerine giderek, organlarını satabiliyor.

Ulaşmak çok kolay

Organ alış-satışı yapan bu hastanelere ulaşmak ise çok kolay... Organ alış ve satışlarıyla ilgili bu işlemleri yapan hastanelerin internet sitelerinden iletişime geçilebileceği gibi, organ alış-satışlarıyla ilgili reklamlar da sosyal medyada dolaşıyor.

Uçuk fiyatlar

Yurt dışında organ alış-satışı yapan bir hastane kendi sitesinde duyurduğu organ alışıyla ilgili bilgileri, son günlerde ülkemizdeki internet sitelerinin yorum kısmında da paylaşarak, seyahat masraflarıyla birlikte 450 bin dolar ödeyerek böbrek almak istediğini duyurdu.

İlgili hastanenin sitesinde bu duyuru şu şekilde yapıldı:

“Acilen bir böbrek bağışçısı olmaya hazır olduğumuzdan (sözleşmeyi imzalamak için tüm seyahat masraflarıyla 450.000 $ ödeme yapmaya, böbreği acil olarak hastanemize satıp bağışta bulunmaya hazır durumdasınız, sadece 13 kişiye böbrek vericisine acilen ihtiyacımız var.”

Fakir ülkeler için ciddi tehdit

banner134

İnternet aracılığıyla her ülkeden isteyenin ulaşıp, organını satabileceği bu hastaneler özellikle fakir ülkeler için ciddi bir tehdit.

Ekonomik sıkıntı yaşayan bazı kişilerin çıkış yolunu organlarını satmakta aradığı bilgisine ulaşıldı.

Tel: Bizim ülkemizde yapılmıyor

Diyaliz Ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feriha Tel, KKTC’de organ bağışlarını düzenleyen yasa gereği organ satışı yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Ülke canlıdan canlıya organ nakillerinin sadece akrabadan akrabaya yapılıp, evliliklerde de iki yıl evli kalmaları şartı arandığına dikkati çeken Tel şu şekilde konuştu:

“KKTC’de organ nakilleri sadece devlet hastanesinde yapılıyor. Bu nedenle organ satışı yapılması pek mümkün değil. Zaten bu konuda yasla düzenleme de var. Türkiye’deki yasa ile bizim yasalarımız çok farklı. Her ülkenin bu konuda farklı bir yasası var ve o ülke sınırları içerisinde o yasaya göre davranılıyor.”

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 12:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdem
Erdem - 2 yıl Önce

Veririm

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88