banner6

'İskeleli yaşamasa da olur'

banner37

İskele bölgesinde yaşayanlar, yıllardır doğru-dürüst sağlık hizmeti alamamaktan şikayetçi.  Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı’nın bölgeyi çoktan unuttuğu fikrinde

'İskeleli yaşamasa da olur'
banner151

Ayşe BULUT

İskele bölgesindeki sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğundan şikayet eden vatandaşlar, isyan noktasına geldiklerini belirtiyor.

İskele’de ve Karpaz’da yaşayan insanların sağlığının, Sağlık Bakanlığı’nın ilgisini çekmediğini savunan bölge halkı, “Ne yeterli doktor, ne hemşire, ne de ilaç var. Biz nasıl tedavi olacağız, nasıl iyileşeceğiz, yetkililer kocakarı ilaçlarıyla mı şifa bulmamızı bekliyor?” diye soruyor.

Bölge halkı adına KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Avukat Faysal Devrim, İskele Sağlık Merkezi’nde yeterli doktor ve hemşire bulunmadığı için vatandaşların alması gereken hizmetin yarısını bile alamadığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın bölgeye biraz daha fazla ilgi göstermesin gerektiğini anlatan Devrim, “Günümüz dünyasında Mars gezegenine insan gönderme çalışmaları yapılırken, Lefkoşa’dan İskeleye doktor ve hemşire gönderilememesi hayret verici bir olaydır” dedi.

Devrim, İskele Sağlık Merkezi’nde yeterli doktor bulunmadığını ve sadece iki hemşirenin görev yaptığını, acil bir durum çıktığında hemşirelerin, hizmet bekleyen hastaları dışarı çıkarıp, sağlık merkezini kapatarak, vakaya ulaşmaya çalıştığını ifade ederek, yaşananlar konusunda şunları söyledi:

“Annem göğüs kanseri ancak, en küçük rahatsızlığında dahi İskele Sağlık Merkezi’nde kendisine müdahale edilemiyor.

Geçen hafta kendimi iyi hissetmediğimden tansiyonumu n ölçülmesi için merkez gittim, tansiyonum ölçülürken acil bir hasta vakası çıktı ve yapılan işlemler yarım kaldı. Hemşireler bana acil çıkmaları gerektiğini üzülerek anlattı. Boğaztepe’den emekli bir öğretmen de pansumana gelmişti onu da dışarı çıkarıp, kapıyı kapadılar ve bir saat sonra gelmesini istediler.

Söz konusu bu olay mesai saati içinde oldu. İçerde doktor ve başka hemşire yoktu. Hemşire de olmadığı için mecburen hemşireler bizi çıkarmak zorunda kaldı. Hemşirelerin suçu yok çünkü acil bir vakaya yetişmek, bir hayat kurtarmak zorunda. Bir hukukçu olarak bu insanları yadırgamam, yargılamam onlar yapması gerekeni elinden geldiği kadar yapıyor.”

7/24 hizmet şart

Sağlık Bakanlığı’nın bölgeye yeterli sayıda doktor ve hemşire vermediği Sağlık Merkezi’ nin 7/24 hizmet sunamadığı üzerinde duran Faysal Devrim, hastaların Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne yönlendirildiğini hatırlattı.

Devrim sözlerine şöyle devam etti:

“Buranın adı Devlet hastanesidir ama görünürde sadece yeni yapılan bir bina var. İçinde tam teşekkülü denilebilecek hiçbir şey yok. Bildiğim kadarıyla 7/24 güvenlik kiraladılar ancak, güvenlik bile yok.

Söz konusu günde kendimi iyi hissetmediğim için tekrar merkeze gittim ve kimse yoktu. Bu hastanenin amacı nedir? Hastanede doktor olmadığı ve hemşirelerin de iğne yapma yetkisi bulunulmadığı için hastaları Gazimağusa Hastanesi’ne gönderiyorlar. Peki vatandaş neden buraya gelsin? Aracı ve vakti varsa neden direk Gazimağusa hastanesine gitmesin? Aracı olanlar sorununu bir şekilde çözerken, aracı olamayanlar ne yapsın, ölsün mü?”

İmza toplandı

Faysal Devrim, tepkilerinde geç kalmadıklarına da işaret ederek, sorunlarını defalarca aktardıkları yetkililerin kendilerine imza kampanyası başlatmalarını salık verdiklerini anlattı.

Devrim, “İmza kampanyası girişimizi oldu. ‘Yeterli imzaya ulaşıp, bunu Sağlık Bakanlığı’na ulaştırırsanız doktor gelecek’ dediler ancak ardından, ‘imza kampanyasını gerek yok doktor gelecek’ sözleriyle önlediler. Ama bu doktor bir türlü Lefkoşa’dan İskeleye gelemedi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 10:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110