banner6

İspanya, ilk Marburg virüsü vakasını doğruladı

banner37

İspanya'nın Valencia şehrinden yetkililer bugün yaptığı açıklamada, Ekvator Ginesi'nde 200'den fazla kişinin tecrit edilmesine neden olan ölümcül bulaşıcı bir hastalık olan Marburg virüsü vakasının tespit edildiğini söyledi.

İspanya, ilk Marburg virüsü vakasını doğruladı
banner90
banner99

Bölgedeki sağlık yetkilileri ise geçtiğimiz günlerde Ekvator Ginesi'ni ziyaret eden 34 yaşındaki bir kişinin özel bir hastaneden Valencia'daki bir hastanedeki izolasyon ünitesine nakledildiğini ve sağlık kontrolünden geçtiğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Marburg virüsü enfeksiyonuna bağlı ölüm oranının yüzde 88'e ulaşabileceğini belirtti. Hastalıkla ilgili henüz onaylanmış bir aşı veya antiviral tedavi bulunmuyor.

Ekvator Ginesi, hemorajik ateşe neden olan virüsle enfeksiyonların ilk kez ortaya çıktığı Kie-Ntem bölgesinde şimdiye kadar 200’den fazla kişiyi karantinaya aldı ve vatandaşların hareketini 13 Şubat'tan itibaren sınırlandırdı.

WHO, Ekvator Ginesi’nin şimdiye kadar dokuz ölüm ve 16 şüpheli virüs vakası bildirdiğini ve semptomların ateş, yorgunluk, kanlı kusma ve ishali içerdiğini bildirdi.

Kamerun, bulaşmayı önlemek amacıyla sınır boyunca hareketi yasakladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104