banner6

Juicing: daha iyi bir 'siz' için rehber niteliğinde

banner37

Juicing, sizin için gerekli olan meyve ve sebzeleri tüketmenizin en etkili ve en eğlenceli yoludur.

Juicing: daha iyi bir 'siz' için rehber niteliğinde
banner99

Hepinizin juicing ile ilgili bazı çılgın yorumlar okuduğunu tahmin edebiliyorum ama bunlar gerçek mi yoksa hayal ürünü mü? Juicing yararlı mı yoksa zararlı mı?

İlk kural: Juicing, diyetin yerine geçen bir şey değildir. İki üç günlük temizlenme vücudunuzu bir şoka sokmayacaktır, bu zamanlarda kendinizi çok zorlamadığınızdan emin olun.
 

 Juicing’in bazı sağlıklı yararları:

• Sindirime yardım eder.

• Kardiyovasküler sağlığı geliştirir.

• Karaciğeri iyileştirir.

• Sağlıklı bir vücut sağlar. Ayrıca güçlü saçlar ve tırnaklar.

 İkinci kural: Juicing hem meyve hem de sebzeleri içerir. Bu yüzden yeni başlayanlar için her bardakta aslında ne kadar yemek tükettiklerini unutmak kolay olacaktır. Meyvelerin dış liflerini ayırdığınız zaman meyvenin bazı sağlıklı yararlarını azaltmış ve vücudunuzun alıştığından daha az şeker almış olacaksınız.
 

Juicing için şu sebzeleri deneyebilirsiniz:

• Lahana

• Havuç

• Pancar

• Salatalık

• Kereviz
 

Ne tür sebze veya meyveler kullanabilirim?

Organik – Organik Olmayan: Organik olmayan yemekler ile vücudunuza zararlı kimyasalları sokmayın. En iyi organik yiyecekler için örnekler şu şekildedir: Elma, Şeftali, Nektar, Çilek, Üzüm, Pırasa, Ispanak, Tatlı Dolmalık Biber, Salatalık, Çeri Domates, Bezelye, Patates, Kıvırcık Lahana ve Çarliston Biberi.

Sebzeler – Meyveler: Sebzeler, juicing’in sağlık faydasını ikiye katlar. Her seferinde toplu şekilde daha fazla sebze kullanın ve biraz tatlıya ihtiyacınız olursa da meyve ekleyin.

Çeşitlilik – Rutin: Genele bağlı kalmayın. Juicing’in farklı tatlar deneyerek normalde yemeyeceğiniz çeşitte besini vücudunuza sokmayı amaçladığını unutmayın.
 

Hazırladığım juicing’i ne kadar zamanda tüketmeliyim?

Juicing olarak hazırladığınız karışımı 10-20 dakika içinde tüketmek en ideal olandır ancak kullanılan juicing metoduna göre iki güne kadar saklanabilirler. Saklarken cam kavanoz veya şişeler kullanmayı ve kullandığınız ürünün ağız tarafında ufak bir hava boşluğu bırakmayı unutmayın. Eğer biraz dışarı taşarsa, bu iyi bir şey. Hemen tekrar soğutun.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104