banner6

Kaçak fizyoterapistlere dikkat!

banner37

Lefke'de kısa süre önce ‘evde fizik tedavi seansları’ yapıldığına dair broşür basılarak evlere dağıtılması, kaçak fizyoterapistler konusundaki denetimsizliği bir kez daha gözler önüne serdi

Kaçak fizyoterapistlere dikkat!
banner8

Ceren ÖZBİL

Lefke'de kısa süre önce ‘evde fizik tedavi seansları’ yapıldığına dair broşür basılarak evlere dağıtılması, kaçak fizyoterapistler konusunu bir kez daha gündeme taşıdı.

banner134

Yapılan araştırmada, broşürlerde adı geçen ve Fizyoterapist olduğunu iddia eden Şehmus Sağlam'ın KKTC vatandaşı ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği üyesi olmadığı ortaya çıktı.

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Musa Muhtaroğlu'ndan alınan bilgiye göre, KKTC vatandaşı ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği üyesi olmayan kişilerin KKTC'de fizyoterapi uygulama yetkisi yok.

Ayrıca, KKTC vatandaşı ve birlik üyesi olan kişilerin dahi evlerde fizik tedavi uygulayabilmesi için hekim kontrolü gerektiği öğrenildi.

Muhtaroğlu: Sayılarında artış var

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği Başkanı Musa Muhtaroğlu, eline çantayı alıp, Arap ülkelerinden, Uzakdoğu'dan, Suriye'den Kıbrıs'a gelip evleri gezerek, fizyoterapi uygulayan kişi sayısında artış olduğunu anlattı.

Birlik olarak yasaları olmaması nedeniyle, denetleme yetkileri olmadığından söz eden Muhtaroğlu, hatta yasal olmadan düzenlenen kursları bile denetleyemediklerini ifade etti.

Muhtaroğlu, bu gibi kişilerin sülük, hacamat gibi saçma sapan kurslar düzenlediğini söyleyerek, "ne yazık ki bunlara engel olamıyoruz. Para kazanmak için bu yola başvuruyorlar" dedi.

"Kalıcı sakatlıklara, hatta ölüme neden olabiliyor"

Muhtaroğlu, bilinçsiz kişilerin fizyoterapi uygulamasının kalıcı sakatlıklara hatta ölümlere kadar neden olabileceğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bilinçsiz kişiler uyguladığında sakatlıklara neden olabiliyor. Hastalığı bilmeden müdahale etmek, hastayı tedavi etmeye çalışmak, birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Kırıklar oluşabiliyor, kardiyovasküler hastası ise emboli atabiliyor. Birçok komplikasyon ortaya çıkıyor. Bunu, bilinçli insanların uygulaması gerekiyor. Ölümcül sebeplere dahi neden olabilir.

Dolaşım bozukluğu gibi rahatsızlığı olan kişilerde ölümlerle dahi karşılaşılabiliyor. Birçok komplikasyonlar var. Bu nedenle doğru eğitimi almış kişilerin, hekim kontrolü ile evde fizik tedavi uygulaması gerekir.

Hekimin onayını alarak tedavileri yürütebiliriz. Son zamanlarda, bu gibi kişilerin sayısında artış var. Fizyoterapistler Birliği'ne üye olmayan kişilerin evde tedavi yapmaları sakıncalıdır. Ancak Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği'ne üyeliği varsa, iş yapabilir diye yasada bu var. Eğer üye değilse yapamaz diye tüzüğümüzde yeri var. Vatandaşların ise bu gibi durumlarla karşılaştıklarında birliğe üyeliğini ve KKTC vatandaşlığını sorgulaması gerekiyor. Birlik üyeliği ve KKTC vatandaşlığı yoksa kimsenin bir zarar görmemesi için Sağlık Bakanlığı'na bildirmekte yarar var.”

Sağlam: Yasa hakkında bilgim yoktu

Fizyoterapi uyguladığına dair broşür bastırarak Lefke'de evlerin kapısının altından atan Şehmus Sağlam, birliğe üye olmadan evlerde tedavi uygulayamayacağını yeni öğrendiğini söyledi.

Bunun için ilgili mercilere başvuru yapacağını kaydeden Sağlam, ayrıca KKTC vatandaşı da olmadığını ifade etti. Sağlam, yaklaşık 300 tane broşür bastırıp, Lefke bölgesinde dağıttığını kabul etti.

Sucuoğlu: Affımız yok

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu gibi durumlarda hemen polise ihbar ettiklerini ve birlikte baskın düzenlediklerini ifade etti.

Daha öncede Girne'de benzer bir durum yaşandığına işaret eden Sucuoğlu, "hemen baskın yaptık ve ilgili işyerini kapattırdık. Böyle durumlarda affımız yoktur. İki üç kez benzer durum yaşandı. Hepsinde de gerekli cezalar verildi. Bize şu ana kadar çok sayıda ihbar gelmedi. Ancak gelen ihbarları da değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104