banner6

Kadınlara yönelik kanser semineri verildi

banner37

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) işbirliğinde Arabahmet Kültür Evi’nde kadınlara yönelik “Kanserden Korunma ve Erken Tanının Önemi” semineri verildi.

Kadınlara yönelik kanser semineri verildi
banner151 banner143

LTB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Temel Onkoloji Uzmanı Dr. Mine Çağlar tarafından verilen seminerde kanserin nedenleri, genel belirtileri, kanserden korunma yöntemleri ile erken tanının önemi konuları irdelendi.

Çağlar: Belli bir yaştan sonra düzenli kontrole gidilmeli ve kanser taramasından geçilmeli

Temel Onkoloji Uzmanı Mine Çağlar seminerde yaptığı sunumda, LTB ile işbirliği içinde kansere yönelik bilinçlendirme semineri gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

KHYD olarak tüm kesimlere ulaşmak istediklerini, bu açıdan Surlariçi Bölgesi’nde bulunmanın kendileri açısından önemli olduğunu kaydeden Çağlar, 2002 yılından beri kanserle ilgili seminerler verdiğini belirtti.

Söz konusu seminer sayesinde katılımcılara kanserden korunma yöntemleri ile erken tanının önemi konularında bilgilendirdiklerini kaydeden Çağlar, LTB’ye işbirliğinden dolayı teşekkür etti.  

Kanserin korkunç bir hastalık olmadığını, kanser ile mücadele edilebileceğini kaydeden Çağlar, kanserde erken tanının çok büyük önem arz ettiğini söyledi.

Kanser vakalarının sürekli arttığını ifade eden Çağlar, hastalığın özellikle 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde daha fazla görüldüğünü belirtti.

İnsan hayatındaki doğallığın gün geçtikçe yok olduğuna vurgu yapan Çağlar, kişilerin stresten uzak durarak, sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kanserden korunabileceğini söyledi.

Katılımcılara kanser türleriyle ilgili olarak da bilgiler veren Çağlar, kişilerin herhangi bir sağlık problemi olmadan da belli bir yaşa geldikten sonra doktor kontrollerini yaptırması gerektiğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 13:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104