banner6

Kaliforniya'da bir yılda 504 kişi ötenazi için başvurdu

banner37

ABD'de son bir yılda 504 Kaliforniyalının yaşamını sonlandırmak için ilaç reçetesine başvurduğu bildirildi

Kaliforniya'da bir yılda 504 kişi ötenazi için başvurdu
banner151 banner143

Başvuranların çoğunluğunu 65 yaşın üzerindeki kanser hastaları oluşturdu.

Kaliforniya'da doktor yardımıyla "ölüm hakkı"nın yasalaştığı geçen yıldan bu yana ölümcül rahatsızlığı bulunan en az 504 kişi "yaşam sonlandıran" ilaç reçetesine başvurdu.

Ölümcül hastalığı bulunup da hayatına son vermek isteyenlerle ilgili çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu "Compassion & Choices" (Merhamet ve Tercihler), Kaliforniya'da "ölüm hakkı" yasasının Haziran 2016'da yürürlüğe girmesinin ardından kaç kişiye danışmanlık hizmeti vererek yardımcı olduklarını içeren bir araştırma yayınladı.

Kuruluşa göre, eyalette doktor yardımıyla "ölüm hakkı"nı kullanmak isteyenlerin sayısı 504 olarak kaydedildi. Eyalet yetkilileri bu konuda henüz resmi bir veri açıklamazken, hayat sonlandırıcı ilaç için yapılan başvurularla ilgili kesin rakamların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

En çok kanser hastaları ölmek istiyor

Ülkede Oregon eyaleti 1997'de ötenazi konusundaki yasayı yürürlüğü sokan ilk eyalet olmuştu. Bu eyalette geçen yıl 204 kişi yaşam sonlandırıcı ilaç başvurusunda bulunurken, 133 kişi ilaç yoluyla hayatına son vermişti. Bunların çoğunluğunu 65 yaşın üzerindeki kanser hastaları oluşturdu.


ABD'de Oregon ve Kaliforniya dışında, Colorado, Montana, Vermont ve Washington eyaletleri ve başkent Washington DC'de de ölümcül hastaların doktor yardımıyla ilaçla yaşamını sonlandırma hakkı bulunuyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 14:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104