banner6

'Kalıntı var' dediler, ürünlere el bile koymadılar

banner37

Ürettiği domateslerde limit üstü kalıntıya rastlanan domates üreticisi Mehmet Emin Tuncay, sözü edilen maddeyi içeren herhangi bir ilaç kullanmadığını iddia etti ve devletin yaptığı analiz yöntemini eleştirdi.

'Kalıntı var' dediler, ürünlere el bile koymadılar
banner99

Ceren ÖZBİL

Tarım Dairesi tarafından yapılan teftişlerde ürettiği domateslerde limit üstü kalıntıya rastlanan domates üreticisi Mehmet Emin Tuncay, söz edilen kalıntı maddesini içeren bir ilaç kullanmadığını iddia etti.

Analiz sonuçlarını eline alır almaz hemen bir ziraat mühendisine başvurduğunu kaydeden Tuncay, ilgili mühendisin de kendisine kullandığı ilaçların bu maddeyi içermediğini söylediğini anlattı.

Tuncay, “aldığım ilaçta 3 dozdan söz ediliyorsa ben iki doz kullandım. 3 gün sonra ürünü kesin diyorsa ben 5 gün bekledim. Nasıl kalıntı çıkar anlam veremedim” dedi.

Bu olayın kendisini manevi olarak da yıprattığını kaydeden Tuncay, insan içine çıkamaz olduğunu ve bölge halkından sert eleştiriler aldığını belirtti.

Tuncay kendisi için önemli olanın para değil itibar kaybı olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili bilgi alınmak istenen Tarım Dairesi Müdürüne ise ulaşılamadı.

banner134

“Sadece telefonla arayıp bilgi verdiler”

Ürünlerinde kalıntı tespit edilmesinin ardından Tarım Dairesi yetkililerinin kendilerini telefonla arayarak, “Domateslerde kalıntı tespit ettik” dediğini iddia eden Tuncay, bu ürünlerin satışını yasaklayacak her hangi bir adım atılmadığını söyledi.

Tuncay, duyarlı bir kişi olması nedeniyle bu ürünleri piyasaya sürmediğini, ancak eğer sürmüş olsa bahçeye gelmeyen ziraat mühendislerinin bunu fark edemeyeceğini belirtti.

“Hal Yasası şart”

Tuncay, bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına Hal Yasası’nın bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi ve bunun hem üretici hem de tüketici için önemine vurgu yaptı.

Hal Yasası'na ek olarak Etiket Yasası'nın da yürürlüğe girmesi gerektiğine dikkati çeken Tuncay, böylece tüketicinin hangi ürünü aldığını bileceğini kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104