banner6

Kaliteli nefes alımı = İyi yaşam

banner37

Besin olmadan birkaç hafta, su olmadan birkaç gün yaşanabilir ama oksijen olmadan birkaç dakikadan fazla yaşanamaz.

Kaliteli nefes alımı = İyi yaşam
banner99

Nevruz TAYDEMİR

Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Yeterli oksijen alınmazsa zihinsel bulanıklık, negatif düşünce, depresyon ve ardından işitme, görme bozuklukları başlar. Yaşlılar ve damar tıkanıklığı olanlar beyinlerine yeterli oksijen gitmediğinden genellikle negatif ve depresif olur.

   Akut dolaşım bozukluğunun kalbe giden oksijeni durdurması kalp krizi, beyne giden oksijeni durdurması da beyin kanamasına yol açar. Yetersiz oksijen almanın yaratabileceği rahatsızlık ve hastalıkların listesi uzundur. Netice olarak oksijen, kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın iksir bileşimi gibidir.


Canlılık ve gençliğin ana sırlarından biri temiz kan dolaşımıdır. Bunu elde etmenin en kolay yolu da soluduğumuz havada saklıdır. Doğru nefes alarak vücudun tüm organlarının doğru beslenmesini sağlayacak ve verimlilik sürelerini artıracak; bu arada daha sağlıklı bir cilde de kavuşacaksınız. Kısaca doğru nefes almak gençleşme sürecinizi başlatacaktır.

   Yanlış nefes alımı, cildi matlaştırır, kurutur ve canlılığını kaybetmesine neden olur. Göz altlarında torbalanma ve renklenme gerçekleşir. Oksijen yetersizliği kan dolaşımını fakirleştireceğinden hücrelere besin taşınması sağlıklı olmaz ve doku savunma sistemi dış faktörlere karşı zayıf düşerek erken yaşlanma, ciltte sarkmalar ve lekelenmeler gerçekleşir.

   Vücut güzelliğinde ise ödeme ve selülit oluşumuna neden olur.

   Vücuda yeteri kadar oksijen alamamak da şişmanlığı beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar bu dengeyi şöyle anlatıyor:

   "Düzgün nefes almak kilo vermenin anahtarı. Eğer bedeniniz fazla yağ biriktirmişse bu, vücudunuzda fazla hidrojen olduğu anlamına gelir. Bu da oksijenin az olduğunu gösterir. Çünkü kimyasal olarak oksijen hidrojeni suya ve enerjiye dönüştürür. Spor insanı zayıflatır çünkü spor esnasında alınan oksijen miktarı artar. Sporun zayıflatması da oksijen nedeniyle oluyor. Oksijen olmadan ateş yanmaz, yağın yanması için de vücudun düzgün nefes alması ve oksijenin vücuda girmesini sağlamak gerek. Düzgün nefes almamak insanların metabolizmasını yavaşlatır. Şişmanlayan insanların hemen hemen hepsinde metabolizma yavaş çalışır. Bu vücudun alınan gıdayı yakamadığı anlamına gelir. Çünkü bu insanların vücudunda oksijen eksikliği vardır”.
 

 

Nasıl nefes almalıyız?

 

   Kaliteli nefes alımında önce karın şişirilmeli, diyafram aşağıya hareket etmeli ve akciğerlerin alt bölümü havayla doldurulmalı. Daha sonra göğüs genişletilmeli ve akciğerlerin orta bölümü havayla doldurulmalı; son olarak omuzlar kaldırılarak akciğerlerin üst bölümü havayla doldurulmalıdır. Böylece akciğerler tam olarak havayla doldurulur.

   Nefes verirken önce karın içeri çekilir, diyafram yukarı hareket eder ve alt bölüm boşaltılır. Daha sonra göğüs kafesi iner ve orta bölüm boşaltılır; son olarak omuzlar iner ve üst bölüm boşaltılır. Egzersiz ritmik olarak uygulanmalıdır. Bu nefes biçimi diyaframı harekete geçirdiği için derin, sağlıklı ve doğru nefestir.

   Diyafram hareketleri böbrek ve bağırsakları da etkileyerek onların daha etkin biçimde çalışmasını sağlar. Böylece tüm vücut sistemi aktifleşir ve kalp rahatlar.

   Günlük hayatınıza mutlaka nefes alma egzersizleri serpiştirin. Bu yaşam kalitenizi artıracaktır. Neşenizin hiç tükenmeyeceği, sağlık dolu bir haftanın sizleri karşılaması dileğiyle.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104