banner6

Kalp yogası ile kalbinizi şifalandırın

banner37

Kalp Yogası sayesinde kalp krizi, hipertansiyon gibi önemli rahatsızlıklar ile mücadele edebileceğinizi biliyor muydunuz? Zihin sağlığını korumak, manevi huzura erişmek ve mutlu olmayı başarabilmek için uygulanan yoga teknikleri; sadece ruhani açıdan gelişmenize yardımcı olmuyor; önemli fiziksel rahatsızlıkların da tedavisinde etkili oluyor

Kalp yogası ile kalbinizi şifalandırın
banner150

banner150 banner150

Pınar SAVUN


Diyabet, obezlik ya da psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde yogadan yararlanılırken, kroner kalp rahatsızlıkları da kalp yogası sayesinde minimize edilebiliyor.
 

 Kalp hastalığı, modern çağın ciddi ve yaygın bir sorunudur. Doğasında pisikosomatik bir rahatsızlıktır.Uygunsuz yaşam tarzı, yanlış beslenme ve olumsuz düşünce kalıpları, kalp hastalıklarının tetiklenmesinde önemli rol oynar. Düşüncelerimiz, duygularımız ve hislerimiz, vücudumuzu ve zihnimizi etkiler. Olumsuz duygular, bütün vücutta kimyasal süreçler başlatır. Damar duvarlarında oluşacak herhangi bir iritasyon kanda yüksek yağ oranı, sigara ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalıklarına yol açabilir.
 

Yoga, bir tamamlayıcı sağlık sistemidir ve gücü, çeşitli kalp hastalıklarını önlemek ve tedavi etmek için geniş ölçüde kullanılmaktadır. Yoga hiç şüphesiz güvenilir bir holistik sağlık yoludur.
  

Kalp Yogası Nedir?
 

Uygunsuz bir yaşam sürme, sağlıksız ve yanlış beslenme, olumsuz düşünce kalıpları; kalp krizi  başta olmak üzere çoğu kalp hastalıklarının tetiklenmesine neden olan en önemli etkenlerdir.
 

Düşünce ve duygulardaki her türlü olumsuzluklar ise vücutta kimyasal süreci başlatan ve yüksek yağ oranı, yüksek tansiyon ve diğer kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkaran faktörlerdir.
 

Bu aşamada kalp yogası; zihinsel olarak rahatlamayı ve damar tıkanıklığı oluşumlarını engellemeyi amaçlıyor.
 

Kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkiler gösteren kalp yogası; böylelikle kalp sağlığının da korunmasına yardımcı olmuş oluyor.
 

Kalp yogası; çoğu rahatsızlığın asıl nedeni olan doğru nefes alamama konusunda da kişilere yol göstererek, bireylere kalp atışlarını kontrol etmeyi de öğretiyor.
  

Kalp Yogası Nasıl Yapılır?
 
45 dakika yoga ve 15 dakika meditasyon olacak şekilde kalp yogası; 1 saat sürüyor.

Bu esnada kişilerin yüksek tansiyon vb. rahatsızlıklarını tetikleyici olabilecek ağır aerobik yoga uygulamaları yerine daha hafif ve daha kolay hareketler tercih ediliyor.

 Kalp yogası; temel duruş biçimleri, nefes teknikleri, derin gevşeme ve meditasyon olacak şekilde 4 farklı ve birbiriyle bağıntılı bölümden oluşuyor.

Yoga yapılan ortamın ne sıcak ne de soğuk olmaması bir diğer zorunluluk.

Kalp yogası programı, kalp ameliyatı geçiren kişilere olduğu kadar henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişilerde de son derece faydalı bir programdır. Ayrıca yüksek tansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıklar ile mücadele ediyorsanız; kalp yogası uygulamalarına katılabilir; daha kaliteli ve huzurlu bir yaşama sahip olabilirsiniz.
  

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104