Kan vermekten korkmayın

banner37

Ülkemizde kan ihtiyacının en çok olduğu Thalassaemialılar için yeterli kan bulunamıyor. Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varol, vatandaşlara, düzenli kan bağışı yapmaları çağrısında bulundu

Kan vermekten korkmayın
banner90
banner99

BU ÇIĞLIĞI DUYUN… Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varol, hastaların ayda yaklaşık 600 ünite kana ihtiyaçları olduğunu, fakat bu miktarı bulamadıklarını söyledi. “Artık çığlık atar vaziyetteyiz. İsyandayız” diyen Varoğlu, “Bütün kontroller yapıldıktan sonra sadece 30 dakikalık bir işlemdir. Hücrelerimiz de yenileniyor. Bağış yapmaktan kaçınmayınız” şeklinde konuştu

Funda ÖZSAKINÇ

Thalassaemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu, halka, kan bağışı yapmaları çağrısında bulundu.

Thalassemia hastalarının düzenli olarak kan almaları gerektiğinin altını çizen Varoğlu, aylık 600 ünite kana ihtiyaçları olduğunu fakat bu miktarı bulamadıklarını söyledi ve “Artık çığlık atar vaziyetteyiz. İsyandayız” dedi.

Varoğlu, “Thalassaemia Derneği 1978’de kuruldu. O dönem de sokak sokak gezip kan aranırdı. Şimdi de 80’li yıllara dönerek, yine sokak sokak kan arar hale geldik” şeklinde konuştu.

Ülkede 150 kadar Thalassaemia hastası olduğunu ve ayda yaklaşık 600 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu anlatan Ahmet Varoğlu, ciddi oranda kan bağışı gerektiğini, fakat kan bulamadıklarını bildirdi.

banner134
Varoğlu,“Kan ihtiyacını zaman zaman kampanyalarla ve askeri birliklerle desteklemeye çalışıyoruz. 3 yıldan beri Kızılay Derneği gezici araç ile bazı bölgelerde kan bağışı kampanyası düzenliyor. Artık çığlık atar ve isyan vaziyetindeyiz” ifadesini kullandı.

Thalassaemia tedavi protokolünün gereği olarak üç haftada iki ünite kan almaları gerektiğini, ancak sürekli stok yetersizliği yüzünden bir üniteyi bile bulamadıklarının altını çizen Varoğlu, şunları kaydetti:

“3 ya da 6 ayda bir gönüllü olması gerekir. Güneyde böyledir ve düzenli olarak bağış yapıyorlar. Bizde de böyle bir sistem olması gerekir.

Biz kan bağışı çağrısı bekliyoruz ama yetersiz. Bu sorun bizim üstümüzde inanılmaz bir yük olarak kaldı. Sadece biz kan arıyoruz, devletin hiçbir şey yaptığı yok, çok ciddi bir yorgunluktayız. Örneğin geçen hafta kan bekleyen 24 kişi kan alamadı. Bu bizim için çok üzücü.”

Kan bağışından korkmayın, sizin sağlığınız için de gerekli bir şey”

Ahmet Varol, vatandaşların, gönüllülerin kan bağışından korkmamaları gerektiğini, yapılacak bağışın kendi sağlıkları açısında da gerekli bir şey olduğunu belirtti.

Başkan Varol, “Bütün kontroller yapıldıktan sonra sadece 30 dakikalık bir işlemdir. Hücrelerimiz de yenileniyor. Bağış yapmaktan kaçınmayınız” çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75