Kanser bile yapıyor!

banner37

Çevre örgütleri ve süpermarket işletmecileri, insan ve çevre sağlığına zararlı olan naylon poşet kullanımının dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de sınırlandırılmasını talep ediyor

Kanser bile yapıyor!
banner90

Ahmet İLKTAÇ-Ali ÇATAL

Naylon poşetlerin hammaddesi petrol türevli olduğu için doğaya bırakıldığında çözünmesi bin yıla yakın süre alıyor.

Naylon poşet üretimi, petrol ve doğalgaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının azalmasına ve çevre kirliliğine yol açıyor. Naylon poşetler aslında üretim anından itibaren dünya için tehdit oluşturuyor.

Naylon poşet üretebilmek için 160-170 derecede eritilen plastikler makinelerden geçerek şekilleniyor. Bu poşetlerin doğada yok olabilmesi için karada ortalama 400, denizdeyse 800 yıl geçmesi gerekiyor.

Plastik, petrol kökenli olduğu için kanserojen madde içeriyor. Poşetler, sadece kirlilik yaratmıyor, suyumuzu tüketiyor, depolamada maliyetler oluşturuyor, doğal yaşam ortamlarına verdiği zararla nesli tehlike altındaki türlerin varlığını tehdit ediyor.

Uzmanlar, naylon poşetlerin karbon türevi olduğu için kimyasal değişimlere uğrayabildiğini ve zamanla petro-polimerler oluşturduğunu belirtiyor. Uzmanlar, bunun da kanser dahil pek çok hastalığa zemin hazırladığına dikkat çekiyor.

Naylon poşetlerin içeriğindeki kanseri tetikleyici zararlı maddelerin toprağa ve suya karışarak hem doğaya hem de insanlara zarar verdiğini göz önünde bulunduran başta Almanya olmak üzere dünyanın önde gelen ülkeleri; naylon kullanımını sınırlandırıyor.

İtalya başta olmak üzere birçok ülkede ise, ‘insan ve doğa için tehdit’ olan naylon poşet kullanımını tamamen yasakladı.

Komşumuz Güney Kıbrıs da, naylon poşet kullanımını azaltmak içni girişim yaptı. Rum meclisinden oyçokluğuyla alınan karara göre, 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Güney Kıbrıs’taki mağazalardan alışveriş yapan tüketiciler, naylon poşet başına en az 0,05 Euro ödeyecek.

Rum meclisinin bu kararı, poşet kullanımının önüne geçilmesi ve doğanın daha az kirletilmesi maksadıyla aldığı kaydedildi.

Çevreye ve insan sağlığına duyarlılıklarıyla bilinen sivil toplum örgütleri, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de naylon poşet kullanımına sınırlandırma getirilmesini talep ediyor.

Naylon poşetlerin en fazla kullanıldığı yer olan süpermarketlerin işletmecileri de çevremiz için naylon poşet kullanımının sınırlandırılmasından yana…

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, naylon poşet kullanımını sınırlandırmak için çalışma başlattıklarını üreticileri de mağdur etmeyecek şekilde bir karar üreteceklerini vurguladı.

Ataoğlu: Üreticileri de mağdur etmeyecek çalışma yapacağız

KIBRIS’a konuşan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, naylon poşet kullanımının sınırlandırılmasıyla ilgili Marketçiler Birliği’yle sözlü görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ataoğlu, marketçilerle detaylı bir toplantı daha gerçekleştireceklerini ifade ederek üreticileri de mağdur etmeyecek bir çalışmayı hayata geçireceklerini dile getirdi.

Şentuğ: Naylon poşetler ücretli olmalı

Her Daim Dostlar Grubu Lideri Yusuf Yüksel Şentuğ, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi KKTC’de de naylon poşetlerin artık ücretli olmasını istediklerini söyledi.

Şentuğ, naylon poşetlerin ücretli hale gelmeleriyle insanların da naylon poşetleri çevreye atmayacaklarını ve tekrar kullanacaklarını kaydetti. Kendilerinin grup olarak yaptıkları sahil temizliği etkinliğinde KKTC’de ilk kez siyah naylon poşet yerine, geri dönüşümü olan çuval kullandıklarını anlatan Şentuğ, dünyada birçok ülkenin naylon poşetleri yasakladığı veya ücretli olarak verdiğini belirtti. Şentuğ, naylon poşetlerin ülkemizde de ücretli olması gerektiğini dile getirerek konuyu Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’yla görüştüklerini konuya olumlu baktığını sözlerine ekledi.

Sahir: Yıllardır mücadele ediyoruz

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, konuyla ilgili yıllardır mücadele verdiklerini söyledi. Mücadelenin sadece naylon poşet kullanımıyla ilgili kalmaması gerektiğini başka önlemler de alınması gerektiğini anlatan Sahir, naylon poşetlerin yıllarca doğada kaybolmadıklarını ve birçok mikrobiyolojik sorunlara neden olduklarını kaydetti.

Sahir, naylon poşetlerin doğaya saçılarak görüntü kirliliği de oluşturduğunu ifade ederek yiyeceklerin poşetler içerisinde kaldıklarında hızlı şekilde çürüdüklerine de değindi. Sahir, naylon poşetlerin farklı yönlerde de zararlı olduklarına işaret etti.

Sahir, naylon poşet kullanımının yasaklanmasının hemen değil de bir program çerçevesinde hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Köroğlu: Kimyasal tehlikesi ciddi kaygı yaratıyor

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, ülkemizde plastik kullanımının her alanda yaygınlaştığını, plastik atıkların yönetiminde zorluklar oluştuğunu söyledi. Köroğlu, kağıt gibi geri dönüşümlü alternatif materyalleri düşünmeye başlamamız ve kesinlikle plastik tüketimini azaltmamız gerektiğini vurguladı.

Plastik poşet kullanımını azaltmak ve ortadan kaldırmak için yasal düzenlemelerin çok önemli olduğunu ifade eden Köroğlu, yasak getirilse bile, bu kuralların uygulanma aşamasında denetim ve kontrolünü sağlamanın daha çok önem taşıdığını belirtti. Köroğlu, naylon poşet kullanım alışkanlığı, hakim tüketici bilinci ve pratikleriyle iç içe yalnızca naylon poşet kullanımını yasaklayıp, diğer ambalaj atıklarına ya da doğaya doğrudan zarar veren aşırı tüketime dikkat çekmeden, bu konuda bilinçlendirme yaratmadan plastik poşetleri tarihe gömmenin imkansız olduğunu bildirdi.

banner9
Köroğlu, vatandaş olarak yanımızda bez torba veya file taşıyarak naylon poşet kullanmama alışkanlığını çevremizdekilere yayabileceğimize dikkat çekti. Çevreye atılan plastik naylonların büyük çoğunluğunun rüzgârlarla uçuşarak ya çevreye yayıldığını ya da denizlerimize kadar indiğine vurgu yapan Köroğlu, plastik naylonların fiziksel tehlikelerinin artık saptandığını, kimyasal tehlikesinin de ciddi kaygı yarattığını açıkladı.

“Dünyada yılda yaklaşık 5 trilyon plastik poşet üretiliyor”

Teksen Köroğlu şöyle devam etti:

“Bir yıl içinde sadece ABD’de 12 milyon varil petrol plastik poşet yapımı için kullanılıyor. Dört kişilik bir ailenin bir yılda kullandığı poşet sayısı ise tam 1460.

Yani her gün bir kişi yaklaşık bir poşeti kullanıyor ve sonra da atıyor. Dünyada üretilen plastik poşetlerin sayısı ise yılda yaklaşık 5 trilyon. Her bir dakika içinde 1 milyon plastik poşet tüketiliyor. Bunların üretimi esnasında 200 ve 400 milyon varil petrol kullanılırken dünyanın ve denizlerin temiz kalması mümkün mü? Bu miktar 2,5 milyar arabanın bir yılda kullandığı yakıta eşit.

Plastik bir poşetin doğada çözünmesi 20 yıl sürüyor. Plastik şişelerinse 450 yıl. Misina 600 yıl, çocuk bezi 450 yıl, lastik ayakkabı tabanı 50-80 yıl, naylon kumaş 30-40 yıl çözünmeden denizde kalabiliyor. Ellen-MacArthur Vakfı tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, 2050 yılında denizlerde balıktan çok çöp yüzecek. Araştırmada daha şimdiden her yıl denizlere 8 milyon ton plastik çöp karıştığına dikkat çekildi. Bunun, her dakikada plastik çöp dolu bir kamyonun bu çöpü denize boşaltması ile aynı anlama geldiği belirtildi.

Plastikler ortalama 25 saniye kullanılıyor ama doğada çözünebilmesi en az 500 yıl sürüyor.”

“AB’de kişi başı yıllık poşet tüketimi 198 adet”

İrlanda’da, plastik poşetlerler ücretli olmaya başladıktan sonra, tüketimin yüzde 90 oranında gerilediğini ve yıllık kişi başına 18 adete indiğini aktaran Köroğlu, oysa kişi başı yıllık poşet tüketiminin Almanya’da 71 adetken, Bulgaristan’da 421 ve AB genelinde de 198 adet olduğunu söyledi.

Teksen Köroğlu, Kenya ve Uganda’nın ise ince plastik torbaların kullanımını yasakladığını, kalın poşetlerin ise çok pahalı bir ücrete satıldığını kaydetti.

Ruanda ve Tanzanya gibi Doğu Afrika ülkelerinde ise bu poşetler yaklaşık yedi yıldır kullanılmadığını belirten Köroğlu, yine Bangladeş ve Butan’da plastik poşetler neredeyse hiç kullanılmadığını dile getirdi.

Teksen Köroğlu, “Geçtiğimiz şubat ayında Güney Afrika ülkesi Kenya'da ülke genelinde plastik poşetleri yasaklayan hükümet, çevre kirliliğinde önemli bir paya sahip olan plastik poşetler konusunda çok katı kuralları 1 Eylül 2017 den itibaren yürürlüğe koydu. Kenya’da 1 Eylül 2017’den itibaren naylon poşet satan, üreten ve hatta taşıyanlar 38 bin dolara kadar para ve 4 yıla kadar hapis cezasıyla karşı kaşıya kalabilir” dedi.

Nizam: Uygulamaya desteğimiz tam olur

Süpermarket İşletmecileri Platformu Başkanı Tanser Nizam, naylon poşet kullanımının ülkemizin kanayan yarası olduğunu söyledi. Nizam, bundan 4 yıl önce Çevre Mühendisleri Odası ile hazırlayıp Avrupa Birliği’ne sundukları projenin beğenildiğini fakat ilgili yasa uyarınca ‘en az beş yıllık bir dernek olma’ şartını sağlayamadıklarından dolayı bu projenin hayata geçemediğini kaydetti.

Halkımızın bedava zannederek aldığı naylon poşetlerin fiyatının aslında yine kendilerine ödetildiğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Nizam, onun da ötesinde bu poşetlerin doğada binlerce yıl kalarak insan ve çevre sağlığını korkutucu boyutta tehdit ettiğini bildirdi.

Nizam, yine bununla birlikte bu naylon poşetler nedeniyle inanılmaz oranda milli gelirin de kaybedildiğine dikkat çekti.

File ve bez torba kullanımının sağlanarak, naylon poşetlerde ücretlendirmeye gidilmesi halinde adım başı sokaklarda gördüğümüz o sağlıksız petrol atıklarının yüzde 80 azalacağını anlatan Nizam, “Hepsinin de ötesinde, işin bir de ‘tüketiciye haksızlık’ boyutu var. Zira 100 TL’lik alışverişini tek poşete tıkıştıran bilinçli tüketici de ‘eve on tane poşetle giden’ bilinçsiz tüketici de naylon poşet için aynı parayı ‘bunu ödediğini bilmese de’ ödüyor” dedi.

Nizam, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’yla yaptıkları görüşmede, en azından Türkiye’yle aynı dönemde bu uygulamanın başlamasını talep ettiklerini aktardı. Poşet israfının önüne geçilmesi için medyaya da büyük görev düştüğünü belirten Nizam, kendilerinin marketçiler olarak böylesi bir çalışmaya tam destek vereceklerini sözlerine ekledi.

İmer: Naylon poşetler ücretlendirilmeli

Lemar Süpermarket Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Deniz İmer de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’yla bir araya geldikleri 1 Mayıs’ta naylon poşet kullanımı konusunu konuştuklarını ve kendileri nezdinde Çevre Bakanlığı’yla irtibat talep ettiklerini söyledi.

İmer, “Hatta üstlerimin de talebiyle bu konuya dair bir dosya hazırlandı ve naylon poşetlerin ücretlendirilmesine Türkiye’yle entegre şekilde geçilmesini savunmuştum. Mesele, şuna emin olun ki ‘bir de poşetten para kazanmak’ değil; israfın önüne geçmek. İhtiyaç olsun olmasın üçer beşer alınan ve çöp torbası yapılan bir üründen bahsediyoruz” dedi.

İngiltere’de naylon poşetlerin 5 penny karşılığında satılmaya başladığı andan itibaren naylon poşet kullanımının yüzde 85 azaldığını ifade eden İmer, şu an kullanılan poşetlerin, doğada sekiz ay içerisinde yüzde 100 başarıyla çözünebildiğini fakat önüne geçilmesi gereken ciddi israf durumu da olduğunu söyledi.

Atik: Petrol artığı ürünlerin kullanımı azaltılmalı

Erülkü Süpermarket Menajeri Sagü Atik de, naylon poşetlerin ücretli olması fikrine destek verdi.

Atik, şöyle dedi:

“Böyle bir uygulamanın tabii ki taraftarıyız. Şunu da vurgulamalıyım ki bu tavrımızda ‘naylon poşetten de para kazanalım’ gibi bir düşünce etken değil.

Petrol artığı ürünlerin kullanımını azaltarak çevre ve insan sağlığına fayda sağlayacak bütün adımları, kurum olarak kesinlikle destekliyoruz. Aynı uygulamanın ülkemizde de başlaması durumunda, buna ilk desteği sunmaya da hazırız.”

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108