Kanser hastalığı ve nedenleri nelerdir?

banner37

Tatlısu’da gerçekleştirdiğimiz kanser farkındalık seminerinde kadınlarımız sordu

Kanser hastalığı ve nedenleri nelerdir?
banner99

Uzman Mine ÇAĞLAR

Tatlısu Belediyesi ev sahipliği ve organizasyonuyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştirilen “Kadın Kanserlerinde Erken Tanının Önemi ve Korunma” konulu kanser farkındalık programının konuğu olduk.

banner134

Programımızı Tatlısu Zambak Tatil Köyü’nde gerçekleştirdik.

Kadınlarımıza kanserde erken teşhisin önemi ve korunma yollarını anlattık, bilgilendirici sunum gerçekleştirdik.

Kadınlarımızın en çok kanser hastalığını ve nedenlerini sorguladı.

Kanser hastalığının tanımını şöyle yaptık:

“Kanser hastalığının temelinde bozulmuş çoğalma kapasitesi yatmaktadır. Genetik ve çevresel faktörler gibi iki ana grupta toplanan faktörlerin etkileri ile iki basamakta ayrı ayrı ortaya çıkan bozulmalar ile kanser hastalığı meydana gelmektedir.

Kanser hastalığı vücudumuzun kendi hücrelerinden köken alan, hücrelerin aşırı derecede bölünüp çoğalma ve kitleler meydana getirme özelliğinde olan ve insan sağlığını, sağlıklı yaşamını ciddi oranda tehdit eden önemli  sağlık problemidir. Kanser hastalığı, büyük oranda korunulabilmesi mümkün olan, hastalık erken teşhis edilebildiği takdirde tedavi edilebilirlik ve sağlıklı yaşam şansı yüksek olan bir hastalıktır.

Hastalığın oluşumuna birçok risk faktörü neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı kanser hastalığına multifaktöriyel hastalık da denilebilmektedir.

Kanser hastalığının oluşumunda genel olarak genetik ve çevresel risk faktörleri rol oynamaktadır.

Genetik risk faktörleri, kanser hastalığının oluşumunda kabaca % 20 oranında rol oynayan ve değiştirilmesi mümkün olmayan risk faktörleridir. Çevresel risk faktörleri içerisinde yer alan faktörler (tütün mamulleri kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, güneş ışınları, hareketsiz yaşam, stres faktörleri gibi) ise, büyük oranda korunulabilmesi ve değiştirilebilmesi mümkün olabilen faktörlerdir.

Özellikle erişkin yaş grubundaki kanser hastalığının oluşumunda rol oynayan bu risk faktörlerinden büyük oranda korunabilmemiz mümkün olabilmektedir. Bilimsel veriler ışığında kanser hastalığının oluşumunda % 85 oranında etken olan çevresel risk faktörlerinden büyük oranda korunabilmemiz mümkündür. Bu nedenlerden dolayı, kanser hastalığı için büyük oranda önlenebilinir ve erken tanı ile tedavi, sağlıklı yaşam şansı yeniden kazanılabilinir”.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88