banner6

Kanser hastalığının belirtileri nelerdir?

banner37

“Meme Kanseri Farkındalık Semineri”ni bu kez farklı bir yerde yaptık… Lord’s Palace Hotel yönetiminin önderliğinde düzenlenen seminerde, kadın çalışanları bilgilendirdik. Onlar sordu, biz yanıtladık

Kanser hastalığının belirtileri nelerdir?
banner150

banner150 banner150

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Lord’s Palace Hotel, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla kadın çalışanlarına yönelik “Meme Kanseri Farkındalık Semineri” düzenledi.


Kadınlar arasında en sık görülen kanserlerin başında gelen meme kanseriyle ilgili kadınlarımızı bilgilendirdik.


Lord’s Palace Hotel Müdürü Melisa Demir, meme kanserinde erken teşhisin önemini vurgulayarak çalışan kadın personelin çalışma hayatlarında sağlıklarını ihmal etmemeleri gerektiğini söyledi.


Konuşmaların ardından kadın çalışanlarımıza görsel sunumlar eşliğinde kanser hastalığını anlatarak, meme kanseri türlerinin neler olduğu, nasıl meydana geldiği, ne tür risk faktörlerinin hastalığı oluşturduğu, belirtileri ve nasıl korunulabileceği konularını aktardık.


Kadın çalışanların sıklıkla ve farklı şekillerde yönelttikleri sorular arasında kanser hastalığının belirtilerinin neler olduğu vardı.


Yanıtımız şöyle oldu:

 

Kanser hastalığının belirtileri nelerdir?


Kanser hastalığı, vücudumuzun hücrelerinden köken alan, kontrolsüz şekilde bölünme, çoğalma ve kitleler meydana getirme özelliğinde olan bir hastalıktır. Bu nedenle vücudumuzun doku ve organlarını oluşturan hücrelerden köken alan kanser hastalığı, hangi doku ve organdan köken almışsa ona göre isimlendirilmekte ve köken aldığı doku, organa göre hastalık farklı belirti ve bulgularla kendini gösterebilmektedir.


Kanser hastalığı erken dönemde herhangi bir belirti ve bulgu vermeyebilir. Bu nedenle, erken tanı hastalıkla mücadelede çok önemlidir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde gelişebilecek ve genel olarak dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında şunlar vardır:


 Vücudun herhangi bir yerinde ele gelen kitle, topak, sertlikler, dışkılama veya idrar yapma alışkanlıklarında değişiklik, istemsiz iştah kaybı, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, solukluk, sürekli uyuma isteği, nedensiz baş dönmesi, dengesizlik, çift görme, vücuttaki ben yapılarında şekil, renk, boyut değişikliği, anormal vajinal kanamalar (özellikle menapoz sonrası dönem), nedensiz öksürük, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, ses kısıklığı ve güçsüzlük.


Önemli bir noktayı bir kez daha vurgulamakta yarar vardır ki, bu belirtiler her zaman için kanser hastalığı olmayacağı gibi, önemli bir kanser türünün belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle, bu tür şikayetleriniz durumunda hiç gecikmeden ilgili uzmanlık alanındaki doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2017, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104