banner6

Kanser saçıyor !

banner37

Mehmetçik köyünün doğusunda bulunan ve tavanı aspest olan eski üzüm paketleme farikasından geriye kalanlar, vatandaşları sağlık açısından büyük oranda endişelendiriyor

Kanser saçıyor !
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Mehmetçik köyünün doğusunda bulunan ve tavanı aspest olan eski üzüm paketleme farikasından geriye kalanlar, vatandaşları sağlık açısından büyük oranda endişelendiriyor. Vatandaşlar, kanser yapıcı etkisiyle tanıdığı aspestten büyük tedirginlik yaşıyor.

1980 yılında yapılan ve 13 yıl faaliyette kaldıktan sonra kapatılan fabrikanın üzerindeki aspest maddesinin zehir saçtığını söyleyen vatandaşlar, bu konuda tedbir alınmasını istiyor.

24 yıldır atıl durumdaki fabrikanın tavanındaki aspestlerin zamanla kırılarak yerlere düştüğünü de belirten vatandaşlar, kırık aspestlerin daha da tehlikeli olduğunu vurguladı.

Vatandaşlar, fabrikanın 30-40 metre yakınında bulunan halı sahada çocukların top oynadığını, bilinçsiz olan çocukların gidip bu aspest parçalarının arasında oyunlar oynayıp zehirle karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

Ali Dinsev isimli bir vatandaş, endişelerini şöyle anlattı:

“Aspest artık ne Türkiye’de, ne de dünyada kaldı. Kumyalı’dan Mehmetçik’e gelirken köy girişinde üzüm paketleme fabrikası bulunuyor. Atıl durumda ve üzeri aspest kaplı, adeta zehir saçıyor. Hiçbir güvenlik yok. Yerlerde aspest parçaları duruyor. 30- 40 metre geride halı saha var. Çocuklarımız çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Çocuklarımız bu konuda bilinçsizdir. Çocuklar gider, yerde olan aspest parçalarını eller, onlarla oynar… Bunun sorumluluğunu kim alacak? Yan tarafta da üzüm bağları var. Bu ürünler ne derece sağlıklıdır?... Ben şahsen çok rahatsızım. Zaten kanser aldı başını gidiyor bu memlekette. Yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz”.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2017, 09:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104