Kanser tedavisi için yurtdışına gitmeye gerek yok!

banner37

Doç. Dr. Fuat Türköz Çiner, KKTC’nin, kanser teşhis ve tedavisinde çok ileri bir noktada olduğunu belirterek, oldukça iddialı konuştu:

Kanser tedavisi için yurtdışına gitmeye gerek yok!
banner90
banner99

GÜNEYDEN DE İYİYİZ… Çiner: “2016 yılından bu yana Amerika’da, Avrupa’da,  İngiltere’de ve Türkiye’de onkoloji bakımından hangi teknoloji kullanılıyorsa, bugün bizde de aynı teknoloji kullanılıyor. Hatta bizim onkoloji hastanemiz, güneydeki hastanelerden çok daha iyi durumdadır”

Funda ÖZSAKINÇ

Doç. Dr. Fuat Türköz Çiner, ülkemizde kanser hastalığının teşhis ve tedavisinde çok ileri noktada olduğumuzu, artık yurtdışına veya Güney Kıbrıs’a tedaviye gitmeye asla gerek olmadığını vurguladı.

2016 yılından bu yana Amerika’da, Avrupa’da,  İngiltere’de ve Türkiye’de onkoloji bakımından hangi teknoloji kullanılıyorsa bugün KKTC’de de aynı teknolojinin kullanılmakta olduğuna işaret eden Çiner, “Hatta bizim onkoloji hastanemiz, güneydeki hastanelerden çok daha iyi durumdadır” dedi.

Ülkemizde kansere erken tanı anlamında 5-10 yıl öncesine göre çok daha ileri seviyede olduğumuzu ifade eden Doç. Dr. Fuat Türköz Çiner, şunları kaydetti:

banner134
“Ülkemiz 2000’li yıllarda kanser tanımı, teşhisi ve tedavisi bakımından çok gerideydi.

Fakat 2016 yılından bu yana Amerika’da, Avrupa’da,  İngiltere’de ve Türkiye’de onkoloji bakımından hangi teknoloji kullanılıyorsa, bugün bizde de aynı teknoloji kullanılıyor.

Hatta bizim onkoloji hastanemiz, güneydeki hastanelerden çok daha iyi durumdadır”.

Çiner, şu anda bir hastayı, başvuru yaptığı zaman sadece ilaç ve kısa süreli ışın tedavisi ile ameliyat olabilecek konuma getirebildiklerini bildirdi.

Artık yurtdışına veya Güney Kıbrıs’a tedaviye gitmeye asla gerek olmadığını vurgulayan Çiner, ülkemizin tanınmamış olmasının getirdiği artıların da var olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Fuat Türköz Çiner, “Avrupa Ülkeleri, onkolojide kullanılacak bazı ilaçları getirtmekte güçlük çekerken, ülkemiz, yeni bilimsel çalışmalarla üretilen ilaçları, bakanlığımız maddi imkânları el verdiğince tedarik edebilmektedir” dedi.

Erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çeken Çiner,  “Vatandaşlarımızın kanserden korkmamaları gerekir. Her an herkesin kapısını çalabileceğini bilerek, bilinçli davranıp, erken teşhis için Lefkoşa Devlet Hastanesi Onkoloji bölümüne başvuruda bulunabilir” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75