Kanser tedavisinde çığır açan keşif

banner37

İngiliz bilim insanları, kanserin 3 boyutlu sanal gerçeklik modelini geliştirdi. Bu sayede hastadan alınan tümör örneği, tüm açılardan ayrıntılı bir şekilde tetkik edilebilecek hatta her bir hücrenin haritası çıkarılabilecek

banner87
Kanser tedavisinde çığır açan keşif
banner90
banner8

BBC’nin haberine göre, Cambridge Kanser Araştırma Enstitüsü'nün (CRUK) uluslararası bir araştırma çerçevesinde geliştirdiği sanal gerçeklik modeli ile hastadan alınan tümör örneği her yönden incelenebilecek.

Model, kanser hakkında daha çok şey öğrenilmesine ve yeni tedavilerin araştırılmasına fayda sağlayacak.

CRUK yöneticisi Profesör Greg Hannon, daha önce kimsenin tümörün coğrafyasını bu derece detaylı incelemediğini belirterek sanal gerçeklik modelinin kansere yeni bakış açısı getirdiğini söyledi.

TOPLU İĞNE UCU BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TÜMÖR BİLE İNCELENEBİLİYOR

Sanal gerçeklik modelinde, bir toplu iğne ucu büyüklüğündeki tümör örneği metrelerce genişletilebiliyor ve hücreler derinlemesine incelenebiliyor.

Enstitüde görevli bilim adamı Profesör Karen Vousden, tümörlere, mevcut statik 2 boyutlu versiyonların yerine çok daha dinamik 3 boyutlu sanal gerçeklik modeliyle bakmanın sağlayacağı avantajlara işaret ederek "Kanser hücrelerinin birbirleriyle ve sağlıklı dokuyla etkileşimini anlamak, yeni tedaviler geliştirilmesi açısından çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75