banner6

Kansere değil, hayata şans verin

banner37

Kanser konusunda farkındalık semineri verdiğimiz Bayraktar Ortaokulu’nda öğrencilerimiz, hazırladıkları pankartlar ve yaptıkları sunumlarla önemli mesajlar verdi:

Kansere değil, hayata şans verin
banner150 banner151 banner143

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Kanser konusunda özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçlendirmek amacıyla eğitim yılı boyunca okullarımızı gezerek gerçekleştirdiğimiz kanser farkındalık seminerlerimizde, çeşitli etkinlikler de yapıldı.


Eğitim-öğretim yılı içerisinde Bayraktar Ortaokulu ev sahipliği ve organizasyonuyla “Pink Day (Pembe Gün)” etkinliği gerçekleştirildi.


Bu etkinliğe konuk olup, gençlerimizin kanser hakkındaki farkındalığına katkı koyduk.

Bayraktar Ortaokulu öğrencileri, sınıf öğretmenleriyle hazırladıkları mükemmel sunum ve görsellerle, kanser hastalığıyla ilgili farkındalıklarını ortaya koydu.


Her sınıfın ayrı ayrı hazırladığı sunumlar, heyecan ve ilgiyle izlendi. Okul salonunda gerçekleştirilen programda Okul Müdürü Mehmet Günay ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, günün önemiyle ilgili konuşma yaptı.


Program sonunda kanserde erken teşhisin önemi ve kanserden korunma yolları konusunda çocuklarımıza ve öğretmenlerimize, sunum gerçekleştirdik.


Kanser hastalığının ne olduğunu anlattığımız seminerimizde, ne tür risk faktörlerinin kanser hastalığını oluşturduğunu, belirtilerini ve hastalıktan nasıl korunulabileceğini ifade ettik.


Seminer sonunda öğrencilerimiz “Farkındayız” temalı dans gösterisiyle, özellikle yetişkinlere önemli mesajlar verdi.

 

Kanser hastalığında ne tür belirtilere dikkat etmeliyiz?
 


Kanser, vücudumuzun hücrelerinden köken alan, kontrolsüz bir şekilde bölünme, çoğalma ve kitleler meydana getirme özelliğinde olan bir hastalıktır. Bu nedenle vücudumuzun doku ve organlarını oluşturan hücrelerden köken alan kanser hastalığı, hangi doku ve organdan köken almışsa ona göre isimlendirilmekte ve köken aldığı doku, organa göre hastalık farklı belirti, bulgularla kendini gösterebilmektedir.


Kanser hastalığı erken dönemde herhangi bir belirti ve bulgu vermeyebilir. Bu nedenle, erken tanı hastalıkla mücadelede çok önemlidir.


Vücudumuzun herhangi bir yerinde gelişebilecek ve genel olarak dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında şunlar vardır:


Vücudun herhangi bir yerinde ele gelen kitle, topak, sertlikler; dışkılama veya idrar yapma alışkanlıklarında değişiklik; istemsiz iştah kaybı; kilo kaybı; halsizlik, yorgunluk, solukluk, sürekli uyuma isteği; nedensiz baş dönmesi; dengesizlik; çift görme; vücuttaki ben yapılarında şekil, renk, boyut değişikliği; anormal vajinal kanamalar (özellikle menopoz sonrası dönem); nedensiz öksürük, kanlı balgam çıkarma, nefes darlığı, ses kısıklığı ve güçsüzlük.


 Önemli bir noktayı bir kez daha vurgulamakta yarar vardır ki, bu belirtiler her zaman için kanser hastalığı olmayacağı gibi, önemli bir kanser türünün belirtisi de olabilmektedir.


Bu nedenle, bu tür şikayetleriniz durumunda hiç gecikmeden ilgili uzmanlık alanındaki doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 13:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110