Kanseri tanıyın, bilinçli olun

banner37

Toplumsal ve bireysel kanser farkındalığı, hastalıktan korunmada ve erken teşhiste önemli

banner87
Kanseri tanıyın, bilinçli olun
banner90
banner99

Mine ÇAĞLAR

Farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının hastalıktan korunmada büyük faydası olduğu gibi hastalığın erken tanınmasında da etkisi tartışmasızdır. Her 8-10 kadından birinin meme kanseri ile mücadele etmek zorunda olduğunu düşünürsek, kişilerin kendi kendilerine yapacakları meme muayenesinin öneminin ne denli büyük olduğunu daha iyi anlarız.

  Bir kadının memesinde fark edebileceği kitle lezyonunun her zaman bir kanser olmadığı gibi doktora başvurmasının öneminin bilincinde olması anlamlı olacaktır. Her ailesinde kanser vakası olan kişilerin kendileri de kanser olacak diye bir kesinlik olmamasına rağmen risk artışı sahibi olduklarını bilmeleri önemli olmaktadır. Kişiye özgün, yani ailevi ve kişisel risklerin dikkate alınarak şekillendirilen bir tarama programının anlamlı olduğunu, her isteyen ve istenilen veya gerekli gereksiz yapılan tetkiklerin onları sonuca götürmediği gibi alınabilecek radyoaktivitenin kişilere zararlı olabileceği gerçeğinin kişilere vurgulanması hedeflenmektedir.

Kanser hastalığı ile mücadelede farkındalık çalışmalarının ve eğitimin yeri büyüktür. Yaşa göre, cinsiyete göre eğitimde vurgulanması gerekli öncelikler değişmektedir. Eğitimin amacından sapması kişilere korku vermesi istenen bir hedef değildir. Bilakis zarar verici olabilmektedir. Ayni zamanda eğitim süreci tedavi edici bir hizmet değildir. Eğitim sürecinde şikâyet dinlemek veya tedaviler önerilmesi doğru değildir.  Farkındalık eğitim çalışmaları, tedavi edici bir hizmet değil, kişilerin sağlıklarını takip edip doktorları ile temasta olmalarını sağlayan önemli bir süreçtir. Eğitimli ve tecrübeli kişilerce bu hizmetin yürütülmesi gereklidir. Amacından saptırmak, kişilere zarar vermekten başka bir hizmet vermeyecektir.

Özetle söylemek gerekirse, sürekli eğitim programlarında hedeflenen, kişilerin kanser hastalığını tanımaları, en sık görülen, erken tanısı ve korunulabilmesi mümkün olabilen kanser türleri, risk faktörleri, belirtileri ve erken tanısı konusunda bilgilendirme, kanser hastalığının bulgu veya belirtileri hakkında bilgi kazanmaları ve kanser hastalığının oluşumunda risk yaratabilecek unsurlardan sakınmalarını sağlayarak, en çok merak edilen ve cevap alınmak istenen soruları birlikte cevaplamak, ayrıca doğru olarak bilinen yanlışlar konusunda gerekli doğru bilgilerin karşılıklı sohbetle kişilere bilgilendirme şeklinde aktarılmasıdır.

 

Erken tanı hayat kurtarır
 


Kanser hastalığı günümüzde erken tanısı, erken tanı ile tedavideki başarı şansı ve büyük oranda korunulabilmesi mümkün olabilen önemli bir hastalıktır. Hastalığın tedavi edilebilirlik şansının kazandırılmasında ve başarılı tedavisinde, kişilerin sağlıklı yaşam şansının yeniden kazandırılmasında hastalığın erken tanısı yani erken teşhisi çok büyük önem arz etmektedir. Erken teşhis edilemeyen hastalığın tedavi süreci ve tedavi seçenekleri daha zorlayıcı ve kısıtlı olabilmektedir.

Kanser hastalığı ile başarılı bir mücadelede dört önemli basamaktan birisini oluşturan erken tanı ve tarama hizmetleri, erken tanısı mümkün olan kanser türleri yönünden sağlıklı bireylerin çeşitli muayene ve görüntüleme yöntemleriyle taramalarının yapılmasıdır.

Erken tanısı ve korunulabilmesi mümkün bir hastalık olan kanser hastalığı, yavaş büyüyen, sessiz ilerleyen ve bu nedenle karakteristik belirti ve bulgularını genellikle çok geç dönemde ortaya çıkaran bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı, hastalıkla mücadelede en etkili yöntem, toplumsal farkındalığın yaratılarak, toplumdaki tüm bireylerin hastalıkla ilgili olarak bilinçlendirilmesi ve tarama programlarının düzenli olarak uygulanmasıdır.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75