banner6

Karaokçu: Toplumun bağımlılık konusundaki bilinç düzeyi yeterli değil

banner37

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, kurumlara “Bağımlılıklarda Farkındalık” eğitimi verecek. Kurumlarla işbirliği halinde yürütülecek eğitim, sigara, alkol ve madde kullanımına yönelik toplumsal ve bireysel bilinç düzeyini yükseltmeyi amaçlıyor.

Karaokçu: Toplumun bağımlılık konusundaki bilinç düzeyi yeterli değil
banner150 banner151 banner143

SOS Çocukköyü’yle başlayacak “Bağımlılıklarda Farkındalıkeğitimi, bugün öğleden sonra Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Komisyon üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda ilk sözü Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu aldı.

Karaokçu: Toplumun bağımlılık konusundaki bilinç düzeyinin yeterli değil...

Karaokçu, komisyonun 2017’ye yönelik çalışmalarının eğitim ayağıyla ilgili planlamalar hakkında bilgi verdi.

Araştırmaların toplumun bağımlılık konusundaki bilinç düzeyinin yeterli olmadığını gösterdiğini söyleyen Karaokçu, böyle bir eğitim programı hazırlamak için uzun zamandır çalıştıklarını anlattı.

Karaokçu, eğitim programının birçok bilimsel kaynak taranarak, Dünya Sağlık Örgütü kriterleri baz alınarak hazırlandığını dile getirdi.

SOS’teki eğitim bugün başlıyor

“Bağımlılıklarda Farkındalık” ile ilgili ilk eğitimin SOS Çocukköyü’ne yönelik olacağını ve bu eğitimin bugün başlayacağını dile getiren Karaokçu, “Sadece SOS’in değil bütün kurumların bu eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

SOS Çocukköyü’ndeki uzman ekibe, burada çalışan annelere ve teyzelere daha sonra da çocuklara ve gençlere eğitim verileceğini belirten Karaokçu, talepler doğrultusunda farkındalık eğitimin tüm kurumlara yönelik düzenleneceğini söyledi.

Bunun için Polis Genel Müdürlüğü ve Polis Okulu ile bir görüşme yaptıklarını aktaran Hasan Karaokçu, polis adaylarına eğitim verilebilmesi için takvimlendirme çalışması yapılacağını kaydetti.

Polisin narkotikle ilgili eğitimleri olduğunu da anımsatan Karaokçu, özellikle bağımlılık eğitimi konusunda Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’ndan destek alınacağını söyledi.

Tatlıcalı: Birincil önleme planı başlığında ele alınan eğitim 10 oturumdan oluşacak

Daha sonra söz alan “Bağımlılıklarda Farkındalık” Eğitimi Sorumlusu, Klinik Psikolog Eşmen Tatlıcalı, “Birincil Önleme Planı” başlığında ele alınan ve 10 oturumdan oluşacak eğitimle ilgili bilgi verdi.

Eşmen Tatlıcalı, “İlk amacımız maddeyle, bağımlılıkla ilgili teorik bilgiyi kurumlara yaymaktır. Bunun için maddenin, zararlarının ne olduğunu, çocuğumuz ya da etrafımızdaki biri madde kullandığında bunu nasıl anlayabileceğimizle ilgili eğitim içeriği oluşturduk. Bu programla hem süreci göreceğiz hem de eğitim verdiğimiz kurumlardaki temel ihtiyaçlarımızı belirleyeceğiz” diye konuştu.

“Amaç, çocuklara ve gençlere sadece bağımlılıkla ilgili bilgi vermek değil, hayat becerisi de kazandırmak”

SOS Çocuk Köyü’ndeki uzmanlardan, anne ve teyzelerden sonra çocuklar ve gençlere eğitim verileceğini yineleyen, çocuklarla ve gençlerle uzman eşliğinde Psikodrama tekniğiyle çalışılacağını belirten Tatlıcalı şunları da ekledi:

“Amaç, sadece maddeyle ve bağımlılıkla ilgili bilgi vermek değil, çocuklara maddeye ‘hayır’ diyebilme, kendini tanıma, stresle ve diğer sorunlarla başa edebilme gibi beceriler de kazandırmaktır.”

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 16:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110