Kardiyolog Naciye Özbek de istifa etti

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisi’nde görev yapan bir doktor daha istifa etti. Hastanenin kardiyoloji servisinde sadece iki doktor kaldı

banner87
Kardiyolog Naciye Özbek de istifa etti
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Yüksek Mahkeme’nin kamuda çalışan hekimlerin ikinci iş yapamayacağı yönündeki yasanın uygulanmasına karar vermesinin ardından başlayan istifa depremi sürüyor.

Özellikle 2011’den sonra kamuda göreve başlayan hekimler birer birer kamudan istifa ederek, özelde çalışmayı ya da yurt dışına gitmeyi tercih ediyor.

Benzer bir durum dün de yaşandı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Kardiyolog olarak görev yapan Dr. Naciye Özbek istifasını sundu.

Özbek’in istifasının ardından kardiyoloji servisinde sadece iki doktor kaldı. Doktor sayısının azalması nedeniyle servisin varlığı da tehlikeye girmiş oldu.

Birçok servis kapanabilir

Doktor istifalarına karşı bir önlem alınmaması durumunda daha önce kapatılan Çocuk Nörolojisi Servisi gibi daha birçok servisin doktor bulunamaması nedeniyle kapatılabileceği konuşuluyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde doktor sayısı azalan servisler arasında kardiyoloji, intaniye, radyoloji ve plastik cerrahi de yer alıyor.

Usar: Çok önceden uyarmıştık

TIP-İŞ Başkanı Sıla Usar İncirli, kardiyolojiden bir doktorun daha istifa ettiğini doğruladı. İncirli, şu anda Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Kardiyoloji Servisi’nde görev yapan sadece iki doktor kaldığını açıkladı.

Bu durumun yaşanacağı konusunda önceden uyarıda bulunduğunu hatırlatan İncirli, “bu sorunlar çözülmezse istifalar olacağını söylemiştim” dedi.

“Kardiyolojide hizmetler durma noktasında”

İncirli kardiyolojide hizmetlerin durma noktasına geldiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Artık Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tam zamanlı ve çağdaş kardiyoloji hizmeti verilmesi mümkün değil. Şu anda serviste iki doktor kaldı ve bu iki doktorla da bu hizmetlerin sürmesi mümkün değil. Ayrıca diğer servislerde de benzer sıkıntılar var. Çocuk nöroloğu gitti ve Çocuk Nörolojisi kapandı. Hâlâ daha da bir çocuk nöroloğu alınmadı. Şimdi kardiyolojide de bu sorun yaşanıyor. Daha da olacak maalesef. İntaniye Servisi’nde de ciddi bir sorun yaşandı. Bu serviste de üç hekim kaldı. Bir hekim istifa etmişti. Bu nedenle onlarda sarsıntı geçirdi. Plastik Cerrahi’de de çok istifa oldu. Şu anda iki hekim var. Anestezide sarsıntı yaşanmıştı. Mecburi hizmetçi arkadaşlar gelince bir süreliğine sorun ertelendi. Radyolojide çok kayıplar oldu. Radyolojide de hekim sayısı 4’tür.”

Sağlık Bakanlığı çözüm üretmiyor”

İncirli, Ağustos’tan sonra tüm branşlar için benzer sorunlar yaşanabileceğini ifade etti ve Sağlık Bakanlığı’nın tüm sağlık hizmetleri sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için bir çözüm getiremediğini kaydetti.

Bu nedenle çok istifa olduğundan söz eden İncirli, şu şekilde konuştu:

“Bundan sonra da olacak gibi görünüyor. Benim son yaptığım sayımda son iki üç yılda 30 civarında hekim ayrıldı. Yaklaşık 10 taneden fazlası istifadır. Bazıları da sözleşme yenilemedi ya da mecburi hizmeti bitti. Bu sayı içerisinde emekliler yoktur. 2017 için söyleyecek olursak dermatolojiden, beyin cerrahiden, intaniyeden, çocuk nörolojisinden, kardiyolojiden istifalar oldu. Yani 2017’de 10 tane hekim istifa etti ya da sözleşmesini yenilemedi.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2017, 08:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75