banner6

Karnabaharla gelen sağlık

banner37

Karnabaharla gelen sağlık
banner150 banner150 banner151 banner152

Dyt. Funda BİLGİNER


Karnabahar; tıpkı brokoli ve brüksel lahanası gibi turpgillerdendir. Karnabahar kelimesi Latincedeki sap ve çiçek kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. A, C, B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demirden zengin olan karnabahar bol bol yememiz gereken önemli bir sebzedir.

 

Antioksidanlardan zengindir

C vitamini ve mangandan zengindir, bu nedenle oldukça güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Ayrıca beta-karoten içerir, kaempferol, ferulik asit, sinnamik asit, kaffeik asit içerir. Bu antioksidanlar vücudu serbest radikallerle karşı korur, kanser ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu önler.

 

Enflamasyon gidericidir

Karnabahar yüksek oranda K vitamini, sülfür, glukoraphanin ve omega-3 içermektedir, bu özelliğiyle varolan enflamasyonu gidericidir. Düzenli olarak karnabahar tüketenlerde artrit, ülseratif kolit, şeker hastalığı, inflamatuvar barsak hastalıkları daha az görülmektedir.

 

Lif içeriği yüksektir

1 porsiyon karnabaharda ortalama 3,5 g. lif bulunmaktadır. Lif tüketimi sağlıklı bir sindirim sistemi için elzemdir.

 

Kardiyovasküler hastalıklardan korur

Antioksidan ve anti enflamatuar etkisinin yanı sıra karnabahar kardiyovasküler hastalıklardan da korumaktadır bunu damar tıkanıklığını önlemesinden, K vitamini ve omega-3’den zengin olmasından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

 

Helikobaktere karşı korur

Karnabaharda bulunan glukoraphanin adlı madde mide yüzey alanını koruyucu etkiye sahiptir. Helikobakter, ülser ve mide kanserine karşı koruyucudur.

 

Meme kanserinden korur

Karnabahar indol-3 adlı bir madde içerir ve indol-3 anti-kanserojen bir maddedir, özellikle meme kanserine karşı korumaktadır.

 

Sinir sistemi için faydalıdır

Karnabahar içerisinde B1, B2, B3, B5,B6,B9 vitaminleri bulunmaktadır. Sinir sistemini onaran, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlayan, enerji üretiminde yardımcı etkisi bulunmaktadır.

 

Tansiyonu dengeler

Potasyumdan zengin olan karnabahar tansiyonu da dengeleyici özelliğe sahiptir.

 

Vücutta detoks etkisi görür

Düzenli tüketimi barsakların çalışmasını ve idrar atımını sağlayarak vücudu toksik maddelerden temizler, detoks etkisi görür.

 

İyi Karnabahar nasıl seçilir?

*Karnabaharı satın alırken, temiz olmasına, renginin krem beyazı olmasına bakılır.

*Noktalı ve mat renkli ve küçük çiçekleri çıkan karnabaharları satın almamalıyız.

*Büyüklüğü sebzenin kalitesiyle ilgili olmadığından kendiniz için en uygun olan boyutu satın alabilirsiniz.


 

banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110