banner6

Katkı maddeli ürünlerden uzak durun

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Diyetisyen Övünç Selden, doğal beslenmenin önemine işaret etti:

Katkı maddeli ürünlerden uzak durun
banner99

Diyetisyen Övünç Selden, sağlıklı ve doğal beslenmenin önemine değinerek, ambalajlı ürünlerden ve katkı maddelerinden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini söyledi.

Selden, doğal olanın her ürünü mevsiminde tüketmek olduğuna dikkat çekti.

KIBRIS TV’de yayınlanan Özlem Öztürk Boyar’ın sunduğu “Sağlıklı Yaşam” adlı programa konuk olan Selden, dengeli ve doğal beslenmenin ne olduğunu anlattı.

SORU: Dengeli beslenme nedir?

SELDEN: Büyüme, gelişme, sağlıklı ve verimli olarak uzun süre yaşamak için gerekli olan enerjiyi ve besin öğelerinin her birini yeterli miktarlarda sağlayacak olan besinlerin, besleyici değerlerini yitirmeden, sağlık bozucu duruma getirmeden en ekonomik şekilde almak ve vücutta kullanmaktır. Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumudur.

SORU: Doğal beslenme nedir?

SELDEN: Dengeli beslenmek için yiyeceğiniz gıdaları haftalık olarak planlamanız gerekmektedir ve alışveriş esnasında abur cubur tarzı gıdaları almaktan kaçınmalıyız. Yemek konusunda iradenize hâkim olmanız gerekmektedir ve bunun için ruh halinizi ve yediklerinizi kaydeden bir günlük tutabilirsiniz.

Kendinizi kontrol etmeniz açısından bu iyi bir yöntemdir. Yiyeceğiniz yemekleri bilinçli şekilde tüketmeniz, ağzınıza götürmüş olduğunuz her lokmaya dikkat etmeniz gerekir. Yediğiniz her yemekten sonra dişinizi mutlaka fırçalayın. Yemeklerde oluşturduğunuz yiyeceklerin karbonhidrat ve lif açısından zengin olması önemlidir. Tuzlu gıdaları fazla kullanmayın. Yatmadan önce yemek yemeyin. Vücudunuzun su dengesinin sağlanması açısından günde 2-3 litre arası su içiniz. Her zaman ölçülü olarak hareket edin ve porsiyonlarınızın küçük olmasına özen gösterin.

SORU: Doğal beslenmenin öncelikli şartı nedir?

SELDEN: Ambalajlı ürünlerden ve katkı maddelerinden mümkün olduğunca uzak durarak doğal olanı mevsiminde tüketmek, doğal beslenmenin öncelikli şartıdır.

SORU: Kilo verirken en çok yapılan hatalar nelerdir?

SELDEN: Öğün atlamak, uzun süre aç kalmak, tek tip beslenmek, tek öğün beslenmek, ekmeği tamamen günlük beslenmemizden çıkartmak.

SORU: Sağlıklı beslenme için, besin öğelerini karıştırmak doğru mu?

SELDEN: Sağlıklı beslenme tüm besin öğelerini içermelidir. Tek tip beslenme sağlık açısından doğru değildir. Çünkü vücut ihtiyacı olan besin öğelerinden birini bile karşılayamazsa daha sonrasında o besin öğesine fazlasıyla ihtiyaç duyacaktır.

SORU: Sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazanılır?

SELDEN: Diyet yapan bir kişi için sağlıklı zayıflama uzun soluklu bir süreç ve yeni bir yaşam biçimi, öncelikle bir anda alışkanlıklarınızı değiştirmek kolay değil. Bu süreçte kendinize güvenmeli, motivasyonunuzu hiç bozmamalı, sabırlı ve istekli olmalısınız. Bir süre sonra hedef ağırlığınıza geldiğinizde yeme alışkınlıklarınız tamamen değişmiş olacak ve bu yaşam biçimini bir programa sadık kalmadan da ayarlayabilir duruma gelmiş olacaksınız.

SORU: Sağlıklı ve zinde kalabilmek için hayatımıza neleri dahil etmeliyiz?

SELDEN: Kilo verirken sağlıklı beslenmenin yanında mutlaka sporu hayatımıza katmamız gerekir. Hergün yapılan fiziksel aktiviteyi günlük yaşantınızın bir parçası haline getirin. Fiziksel aktivite daha enerjik hissetmenizi, hareketli ve zinde kalmanızı sağlayarak, metabolizmanızı hızlandıracak ve fit kalmanızı sağlayacaktır. Dünya Sağlıklı Örgütü (WHO)’nun önerilerine göre haftada 150 dakika fiziksel aktivite yapmamız sağlık açısından mutlaka gerekli.

SORU: Hayatımızdan çıkarmamız gereken besinler var mı?

SELDEN: Tuz, şeker, beyaz un, katı yağ. Şarküteri ürünlerini mümkün olduğu kadar hayatımızdan çıkarmamız gerekir.

SORU: Metabolizmamızı hızlandırmak için neler yapmalıyız?

SELDEN: Uyanır uyanmaz kahvaltı edin. Günde 3 ana, 3 ara öğün olmak üzere 6 öğün yiyin. Su içmek için susamayı beklemeyin. Günde 10-12 bardak su için. Günde 2 fincan yeşil çay için. Proteinsiz kalmayın. Posa tüketiminizi meyve ve sebze tüketerek artırın. Tuz tüketiminizi 5 gramla sınırlayın. Yemeklerinize ve içeceklerinize tarçın katın. Fiziksel aktivitenizi artırın. Günde en az 6-7 saat uyuyun.

SORU: Suyun günlük yaşantımızdaki önemi nedir?

SELDEN: Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir. Yemek yemeden haftalarca yaşayabilen insan, su içmeden ancak birkaç gün yaşayabiliyor.

Yaz aylarında artan sıcaklıkla birlikte vücudun su toplamaması için, bol miktarda su içmek gerekiyor. Su miktarında azalma oldukça, vücutta depolanan yağ miktarı da artmaya başlıyor. Ayrıca az su içen kişinin böbrekleri de iyi çalışmıyor. Böbreklerin görevini karaciğer üstlenmek zorunda kalıyor. Bu durumda karaciğer daha az yağı enerjiye dönüştürebiliyor. Vücutta yaşanan bu dengeler zayıflamayı son derece olumsuz etkiliyor. Az içilen suyun zararı kadar, fazla içilen suyun da zararları var. Gereğinden çok fazla su içilmesi vücudun sıvı-elektrolit dengesini bozuyor, toksik etki yaratıyor ve su zehirlenmesine neden olabiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104