Kıbrıs tüp bebek tedavisi ile ilk seferde başarı

banner37

Bir yıldan daha uzun süreli, düzenli birlikteliği olan çiftlerin, bu süre içerisinde en az 1 kez gebelik yaşamaları beklenir. Eğer bu süreçte hiç sağlıklı gebelik elde edilememişse, mutlaka ilgili uzman doktora danışarak, üremeye yardımcı tıbbi destek almaları önerilir

banner87
Kıbrıs tüp bebek tedavisi ile ilk seferde başarı
banner90
banner99

Bu destek tedavilere, çiftlerin tetkikleri ve geçmiş öyküleri değerlendirilerek karar verilir. Eğer testlerle kanıtlanmış, ciddi bir sorun görünmüyorsa ve anne adayının da yaşı genç ise, ilaç/vitamin kombinasyonlarıyla ya da uzman doktor tarafından gerçekleştirilen ovulasyon takibi ile, yumurta gelişimi izlenerek, doğal yolla gebelik elde edilebilir. Bu yöntemler yeterli olmaz ise, Kıbrıs tüp bebek tedavileri gibi üremeye yardımcı teknolojilere geçilir.


Aşılama ya da Tüp Bebek

Çiftler tarafından gebelik istenmesi durumunda; anne ve baba adayının, hormon değerleri, üreme fonksiyonları ile tiroit, diabet vb. gibi endokrin kontrolleri yapılmasının yanında, anne adayının tüpleri ve rahim içi mutlaka incelenmelidir. Eğer anne adayının yaşı 30 yaş altındaysa ve hormon seviyeleri normal sınırlar içindeyse, aynı şekilde baba adayının sperm değerleri de normal sınırlardaysa, tüp bebek tedavilerine geçmeden önce, aşılama uygulaması yapılabilir. 

Aşılama tedavisinde, anne adayının yumurtaları, düşük doz hormon iğneleri ile yaklaşık 10 gün süreyle hazırlanır, yumurtalar istenen büyüklüğe ulaştığında, son bir iğne ile çatlatılır ve 36 saat sonrasında baba adayından elde edilen spermin rahim içerisine enjeksiyonu ile tedavi sonlandırılır. Aşılama uygulaması, doğal döllenme sürecine çok benzediğinden, Kıbrıs tüp bebek uygulamaları ile karşılaştırıldığında, %15-20’yi geçmeyen başarı oranları ile, gebelik oluşturma şansı düşük bir yöntemdir, dolayısıyla daha az hormon takviyesi ile tüp bebek tedavisi öncesi, geçiş tedavisi olarak önerilebilmektedir.

Aşılama tedavisinin başarısız olduğu durumlarda ya da anne adayının yaşının ilerlediği düşünülen durumlarda, hiç vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Kıbrıs tüp bebek tedavisinde, yine aşılamaya benzer olarak hormon iğneleri kullanılmaktadır. Ancak bu sefer, yumurtalar toplanarak işlem yapılacağından, ilaç dozları aşılamaya kıyasla bir nebze daha yüksek olarak uygulanmaktadır. Anne adayının yumurtalarının ilaçlara vereceği cevaba göre, 10-12 gün süren yumurta gelişim süreci, tüp bebek uzmanı tarafından belirli günlerde, ultrason ile takip edilir. İstenen gelişim sağlandığında, son bir iğne ile yumurtalar çatlatılır. Çatlatma iğnesinin ardından, yaklaşık 36 saat sonra, yumurtalar, ağrısız şekilde anne adayından toplanır. Baba adayından alınan sperm örneği içerisinden en kaliteli spermler seçilerek dölleme gerçekleştirilir. Bu aşamada, eğer baba adayının sperminde bilinen bir zayıflık var ise, IMSI ya da Mikroçip gibi özel sperm seçim teknikleri de kullanılabilir. Oluşan embriyoların kalitesine göre, 3 veya 5 gün kadar laboratuvar ortamında geliştirilen embriyolar, anne adayının rahim içerisine enjekte edilir.

 

Kimler tüp bebek yaptırmalı?

Bu konuya madde madde değinerek, yazımızı da özetlemiş olalım.

* Bir yılı aşkın korunmasız birlikteliğe rağmen, gebelik elde edilemeyen çiftler,

* Genel anlamda hiçbir sorun bulunamamış, tanımlanamayan infertilite tanısı konmuş çiftler,

* Tüplerinde tıkanıklık olan ya da tamamen alınmış olan kadınlar,

* Polikistik over ya da benzer hormon düzensizliği teşhisi konmuş kadınlar,

* Çikolata kisti (endometriozis) teşhisi konmuş kadınlar,

* İlerleyen yaş dolayısıyla, doğal gebelik şansı çok düşük olan kadınlar,

* Kadın ya da erkek tarafından genetik geçişli bir risk dolayısıyla, genetik tarama yapılarak gebe kalması önerilen kadınlar,

* Sperm sayısı ve sperm hızı doğal gebelik oluşturmak için yetersiz olan erkekler,

* Sperminde yüksek oranda yapısal bozukluk tespit edilen erkekler.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75